Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomotiv
  4. »
  5. Aracımın Kaskosu Hangi Durumlarda Geçerli Oluyor

Aracımın Kaskosu Hangi Durumlarda Geçerli Oluyor

Aydin Duran Aydin Duran -
194 0

Kasko nedir, hangi durumları kapsar? Kasko araç, ev ya da eşyalarınız için yapabileceğiniz bir sigorta poliçesidir. Bu sigorta poliçesi kapsamında eşyalarınızın sigorta dahilinde zarar görmesi durumunda, şirket tarafından zararınızın tamamı ya da belirli bir kısmı maddi olarak karşılanır.

Kasko sigorta türleri arasında en sık tercih e21dilenidir. Araç sahiplerinin trafiğe çıkmadan önce yaptırması zorunludur. Doğrudan amacı her ne şekilde olursa olsun, sahip olunan eşya, mülk ya da aracın başına gelebilecek olumsuzluklara karşı sahibini maddi anlamda yaşayabileceği kayıplara karşı korumaktır. Kaskonun kapsamı sigorta poliçesi için yıllık ödenen tutara göre değişmektedir. Eğer yüksek oranda bir poliçe sahibiyseniz (bunun için ödemeniz gereken tutar da yıllık olarak artmaktadır), aracınızı çalınma, çarpma, kaza, yanma, sel baskınına karşı oluşabilecek bütün olumsuzluklara karşı aracınız güvence altına alınır.

Araç Kaskoları Neleri Kapsar

Öncelikli zorunlu araç kaskosu ve araç sigortası farklı iki kavramdır. Zorunlu araç sigortası sadece aracınızı çarpma ve çalınmaya karşı korurken, yaptıracağınız sigorta türüne göre aracınızı doğal afetlere ya da meydana gelebilecek türde diğer olumsuzluklara karşı da koruyabilirsiniz. Ayrıca sigorta şirketiniz poliçe kapsamında aracınız yolda kalırsa, size yeni araç temin etmek durumunda da kalabilir. Özellikle belirtmek gerekiyor ki sigorta ve kasko kapsamınız Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ancak geçerli olabilir. Aracınızla örneğin Gürcistan’a çıkarsanız ve orada bir trafik kazasına karışırsanız, bu durumu sigorta şirketiniz karşılamaz.

Araç kasko neleri kapsar diye soracak olursanız eğer, aracınızda çarpmaya bağlı meydana gelen bütün kazaları kapsar. Aracınızın yolda kalırsa veya aracınızda yangın çıkarsa bu durumu kasko kapsamayabilir. Bu süreci sigorta şirketiniz ve poliçenizden takip edebilirsiniz. Unutmamanız gerekir ki geçmişte kayıtlı bir kazanız yoksa eğer en düşük fiyattan poliçe ödemelerinizi yaparsanız. Daha önce kaza yaptıysanız yıllık ödediğiniz kasko fiyatı artış gösterebilir. O yüzden belirli durumlarda yapılan kaza sonrasında taraflar sigortaya yansıtmadan durumu çözmeye ilerleyebilir. Bu durum aracınızda meydana gelen zarara ve zararın yol açtığı manevi tazminata kadar gidebildiği için düşük bir ihtimal olarak gözükse de kişiler yıllık ödedikleri parayı arttırma yolunda daha fazla zarar ettiğinin bilincinde olurlar. Alt kısımda da kasko neleri ödemez konusuyla ilgili detayları paylaşacağız.

Kasko neleri karşılamaz sorusuna verilebilecek yanıt ise, kaza dışında aracınızda meydana gelen herhangi bir durumu kasko karşılamak zorunda değildir. Meydana gelen kaza sonucunda kasko şirketi sizin tarafınıza bir ekspertiz gönderir ya da anlaşmalı olduğu bir araç tamir firmasına sizi yönlendirir. Bu firma içerisinde aracın zararı hesaplanır ve sigortaya sunulur. Sigorta da rakam ve kazayı kıyaslayarak sonucunda aracın bütün zararını karşılar. Ancak aracın kaza sonucunda oluşan maddi kaybını karşılamak zorunda değildir. Örneğin 150.000 Türk Lirası değerinde üst kalite bir araç sahibisiniz. Aracınıza park halinde birinin çarptığını ve 10.000 Türk Lirası değerinde bir zarar meydana geldiğini varsayalım. Aracın bu kaza sonucunda satış rakamı 15.000 Türk Lirası zarar uğrar ancak sigorta şirketi sadece 10.000 Türk Lirasını öder. Siz kaybınız olan 15.000 Türk Lirası için kişiye tazminat davası açmak zorunda kalırsınız.

Telefon Kaskosu Neleri Karşılar

Kasko her hasarı karşılar mı, evet karşılar. Ancak bu zarar karşılama oranı, sizin kazada olan suçluluğunuza bağlı olacak şekilde bir sonraki yıl ödemek zorunda olduğunuz kasko bedelinde bir artış gösterebilir. Örneğin 9’da 9 kusurlu olduğunuz bir trafik kazası geçirdiniz. Sonucunda kasko şirketi hem sizin zararınızı hem de karşı tarafın zararını tamamen karşılar. Ancak yıllık ödediğiniz tutar örneğin 1000 Türk Lirası iken bir sonraki yıl 2000 Türk Lirası ödemeye başlarsınız. Kasko nedir ne işe yarar diye sorgulamayın, kasko gerçekten zorunlu bir ihtiyaçtır ve sizin başınıza gelmez diye düşündüğünüz durumlara karşı sizi korur. Kasko nedir hangi durumları kapsar sorusunu hep birlikte yanıtladık, kazasız günler dileriz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma