Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yatırım
  4. »
  5. Kredi Çekerek Döviz (Dolar – Euro) Yatırımı Olur mu? Dolar Yatırımı

Kredi Çekerek Döviz (Dolar – Euro) Yatırımı Olur mu? Dolar Yatırımı

Aydin Duran Aydin Duran -
203 0

Yatırım yapmak için kredi çekerek döviz olan dolar ve euro yatırımı olur mu? Avantajı var mı? Ayrıntıları açıklıyoruz.

Birikim yapmanın nedeni ileride kendimize ve ailemize maddi destek sağlamak ve istediklerimizi satın almaktır. Bazıları için ise deyim yerindeyse zengin olmak diyebiliriz. Zira bir çoğumuz ileriki dönemde başımıza gelebilecek ekonomik sıkıntılar açısından birikim yapmak isteriz. Zira dönem içerisinde ekonomik rakamlarda meydana gelen olumsuzluklar, enflasyon rakamları gibi hususlar mevcut değerlerimizin kaybına neden olabilir. Bu nedenle kişiler birikim yapmak ister ve birikimlerini de farklı yollardan yaparak kazanç sağlama peşine gitmektedir. Bu kazancı sağlamak için birikimi beklemek istemeyen bazı tüketiciler de kredi çekerek döviz (Dolar-Euro) yatırımı yaparak birikimlerini kredi taksitleri ile sağlamak ister.

Kredi çekerek alacağı parayı döviz hesabına yatıranların kazançları döviz kurlarının artması ile olurken aynı zamanda vadeli dolar hesabı açarak ta biraz daha gelirini artırmış oluyorlar. Yani yatırımın bir çok yolu bulunuyor ama önemli olan yaptığınız yatırımın kazanması dolayısıyla size kazandırması. Yani hangi hesabın ne kadar kazandıracağını kestirmek imkansız. Bunu hangi ekonomiste sorarsanız sorun size net bir cevap veremeyecektir. Fakat Dolara mı, Euroya mı yoksa altınamı yatırım yapmalı başlıklı yazımızdan ilham alabilirsiniz.

Kredi Çekerek Döviz Yatırımı Avantajları ve Dezavantajları

kredi çekerek döviz (Dolar-Euro) yatırımı yapmak mümkün. Burada getirisi ve götürüsünü de hesaplamalı. Çünkü yatırım yaparken aynı zamanda zarar etmemeli. Çekmiş olduğunuz kredinin masrafları ve ödeyeceğiniz faiz tutarları iyi hesaplanmalı. Yatırımınızdan kazanacağınız örnekle hesaplarsak bin lira sizin masraf ve faizini karşılamazsa siz zarar etmiş olacaksınız. Fakat kredi taksitlerini ödemek zorunda kaldığınız için burada ayrıca birikim yapmış olacaksınız. Bu da artı tarafı. Bu nedenle kısa vadeli yatırımlarınız size kazandırmayabilir. Fakat uzun dönemde yapacağınız kur yatırımları size daha çok kazanç sağlayabilir. Zira uzun sürede döviz kurları TL karşısında değer kazanabilir. Uzun dönemde de farklı yatırımlar söz konusu olabilir.

Sizin yatırımını düşündüğünüz dolar ya da Euro kendi vatanlarında meydana gelen ekonomik olaylar nedeniyle TL karşısında kayıp yaşayabilir. Aynı şey TL için de geçerli. Fakat siz kazanç sağlamak adına attığınız adımlar size dezavantaj oluşturabilir. Zira ABD dolarında 2019 ve 2020 yıllarında meydana gelmesi muhtemel beklentiler arasında oluşabilecek krizlerde bulunuyor. Bunun adımlarını Amerikan Merkez bankasının atmış olduğu faiz artırımları neticesinde zaman zaman görüyoruz. Hani ekonomik olarak atacakları adımlar daha iyi olur ve daha çok değer kazanır mı bilinmez fakat kredi çekerek döviz (Dolar-Euro) yatırımı yapmak isteyen kişilerin iyi analiz etmeleri gerekir.

Kredi Çekerek Yatırım Yapmak Mantıklı mı?

Ayrıca kredi çekerken bazı durumlarla karşı karşıya kalacaksınız. Kredi ile yatırım yapmak mantık lı mı önce bu sorunun cevabını kendiniz vermelisiniz. Faiz ile masrafları birleştirdiğiniz de aylık olarak bu kadar birikim yapmak daha avantajlı olabilir mi? Bu kredinin vadesi boyunca ödemelerinizi düzenli yapabilecek misiniz? Bu sorular yatırım düşünen için önemli sorular. Kaldı ki ne olursa olsun yatırımcılar bu soruların cevaplarını kendileri vermelidir.

Yatırım Yapılacak Para Nasıl Bulunur?

Para bulanın en kolay yolu kredilerdir. Fakat bu kredilerin ödenmesi gerekir. Aylık barınma, yiyecek, sosyal hayat gibi sürekli ihtiyaçlarınızı karşıladığınız nakitleriniz ile yatırım yapmanız mümkün olmaz. Bunun için ayrı bir bütçe hazırlamalısınız. Bu bütçeyi hazırlayacak birikim yapamıyorsanız mecburen bankaların yolunu tutmak zorundasınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma