Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Kredi Sicili Bozuk Olan Esnafa Kredi Verilecek mi?

Kredi Sicili Bozuk Olan Esnafa Kredi Verilecek mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
147 0

Kredi sicili bozuk olan esnafa kredi verilecek mi sorusunun cevabını vermek henüz imkansız. Bunun nedeni güncel olarak kredi sicili affı oluşmaması. Bu aşamada ilerleyen dönemde af gelir mi, af kimler kapsar, esnaf sicil affından ne kadar yararlanır yeni düzenleme ile belli olacak.

Esnafın Kredi Sicili Bozuksa Ne Yapacak?

Son dönemde işleri duran esnafın güncel borçları ve vergilerini ödeyemediğini biliyoruz. Bu aşamada devlet zor durumda olan esnafa belli kamu kurumları aracılığıyla gerekli maddi desteği sağlama yoluna gidiyor. Bu yollardan bir tanesi de banka kredileri. Ancak kredi borçlarını ödeyemediği için kredi yasaklısı konumuna gelen bunun beraberinde kredi sicili bozuk olan esnaf ta borç para alabilmenin yolunu arıyor. Bu durumda olan esnafın bağlı olduğu fedarasyon ve esnaf odaları da sürekli kredi sicili bozulan esnafa kredi verilmesi çağrısında bulunuyor.

Esnafın Çaresi Esnaf Kefalet Kredileri

Bankalardan sicil notu nedeni ile yasaklı konumunda olan kişilerin borç para almak için başvurduğu ilk adres Esnaf Kefalet Kredisi (KGF). Buradan verilen kredilerin bankalara oranla daha uygun şartlarda ve faizlerde olduğu bilinse de bu mecradan da herkesin kredi alması söz konusu değil. Zira daha önceden de kredileri olan esna daha zor durumda kalıyor.

Yeni Kredi Sicil Affı Çıktı mı?

Kendi meslek odasına kayıtlı olması ve kaydın da en az altı ay süre ile olması karşılığı esnaf kefalet kredisi başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Ancak her başvurunun onaylanacağını beklemek yanlış olabilir. Ekonomik açıdan zor durumda bulunan esnafın esnaf odalarına, bankalara borçları olduğu ayrıca kredi kartı borçlarının da limitleri doldurduğu yapılan açıklamalar arasında. Bu aşamada esnaf kesimin beklentileri arasında kredi sicil affı bulunuyor. Yapılan düzenleme ve çıkarılacak yasa ile af söz konusu olabilir ve bundan sonrada esnafı kredi sicil affı hangi bankalarda geçerli sorusunun cevabı bekliyor olacak.

Son Sicil Affı 2017 Yılında Çıkarılmıştı

2017 yılında benzer şikayet neticesinde devlet kredi sicil affı çıkarmıştı. Son aylarda sağlık yönünde meydana gelen yasaklar nedeniyle zor durumda kalan esnafın yine benzer bir şekilde affın yasalaşması. Bu nedenle gerek esnaf kesiminden gerekse esnafın bağlı bulunduğu esnaf odalarından talepler geliyor. Bu taleplere hükümet kanadından da sessiz kalınmayacağı yönünde beklenti bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma