Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. Lise Mezunu Polis Alımı 2023

Lise Mezunu Polis Alımı 2023

Aydin Duran Aydin Duran -
133 0
Lise Mezunu Polis Alımı

Özellikle mezuniyeti ile birlikte lise mezunu polis alımı 2022 yılı son zamanlarda yapılan en çok araştırma konularından biri olmaktadır. Polis alımı şartları belirli hususlarda netlik kazandı. Bu anlamda 2022 yılında polis alım şartları içerisinde lise mezunu olabilmektedir. Fakat gereken kriterler ve şartlar oluşması gerekmektedir.

Ekonomik açıdan rahat bir yaşam sürdürülebilmesi başta olmak üzere son derece saygın olması nedeniyle polis olmak herkesin istekleri arasındadır. Bu anlamda nasıl polis memuru olunur sorusu ile birlikte lise mezunları nasıl polis olabilirim sorusuna yanıt arar.

Lise Mezunları Nasıl Polis Olur?

Lise mezunu kişilerin polis olabilmesi için Polis Akademisine başvuru yapılması gerekir. Başvuru sonrası sınavlarda başarılı olanlar okulda eğitime alınır. Eğitim PMYO ile birlikte başarılı olarak mezun olunması gerekir. Mezun olunmasının ardından lise mezunu polis alımı gerçekleşmektedir. PMYO eğitimi 2 yıldır.

Sınavsız Lise Mezunu Polis Alınıyor mu?

Polis olabilmek için belirlenmiş şartlar söz konusudur. Bu şartları taşıyanlar polis olabilmektedir. Bu aşamada özellikle lise mezunu olunması bununla birlikte sınavsız lise mezunu polis alımı merak edilen hususlardan biri olmaktadır. Yeni yıl ile birlikte eğitimi lise düzeyinde olan kişilerin polis olarak alınması devam etmesi beklenmektedir.

Lise Mezunu Polis Alımı
Lise Mezunu Polis Alımı

Okunmalı : Nasıl Bekçi Olunur?

Özellikle sınavsız lise polis alımı aşamasında gereken prosedürlerin tamamlanması ile polis olunabilmektedir. Özellikle polis memuru olabilmek için kişilerin Emniyete bağlı olarak eğitim kurumlarında eğitim alması gerekir. Bu eğitim kurumları,

 • POMEM
 • PAEM
 • YMYO

Olarak bilinir. Özellikle PAEM ve POMEM eğitimi alınabilmesi için kişilerin lisans mezunu olması gerekir. Fakat PMYO eğitim kurumlarına katılım için lise son sınıfında eğitim görenler ile lise mezunu olanlar başvuru yapabilmektedir. Üniversite eğitimi yerine direk polislik mesleğini yürütmek isteyenler lise ile birlikle Polis Meslek Yüksekokullarını tercih etmektedir.

Lise Mezunu Polis Alım Şartları Neler?

PMYO ile polis olmak için özelikle lise mezunu şartları merak edilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görevlendirilmek üzere polis olmayı tercih edenlerin lise mezunu polis alım şartları şunlardır;

 • 18 yaş gün almak ve 26 yaşın üzerinde olmamak.
 • Askerlikten muaf olmak
 • Fiziki ve genel sağlık durumunda problem bulunmaması

Olarak kısaca belirtilmektedir.

Lise Mezunları Polis Olabilir mi?

Lisans mezunları kadar lise mezunları da polis olabilmektedir. Ancak başvuru ile birlikte gereken şartların taşınması ve sonrasında ise Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak PMYO okulunda eğitim görülmesi gerekmektedir. Bu eğitim olmadan polislik görevine atama söz konusu değildir. Polislik başvuruları ile birlikte sınavlar yapılmaktadır. Sınav yazılı ve yetenek olarak düzenlenir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma