Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Devlet Bankaları Hangi Bankalar

Devlet Bankaları Hangi Bankalar

Aydin Duran Aydin Duran -
280 0

Türkiye’de devlet bankaları hüviyetinde insanlar genel olarak karşılarında Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankasını görürler. Aslında durum böyle değil. Ülkemizde yedi tane devlet bankası bulunuyor. Bunlar;

* Ziraat Bankası

* Halk Bankası

* Vakıfbank

* İller Bankası

* Türk Eximbank

* Türkiye Kalkınma Bankası

* Emlak Katılım Bankası

Güncel olarak faaliyette bulunan Emlak Katılım Bankasının da açılması neticesinde yedi tane bankamız bulunuyor. Bu bankalardan Halk Bank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tüketicilere hizmet verirken diğer bankalarda durum biraz farklı. Henüz şubeleşme yoluna gitmeden Emlak Katılım Bankasında da durumlar henüz netleşmiş değil.

Devlet Bankaları Ziraat Bankası

Geçmişi çok eskiye dayanan Ziraat Bankası 1863 yılında bu yana hizmet veriyor. Memleket Sandıkları başlığıyla hizmet vermesinin ardından Ziraat Bankası adını alan bankanın 20 den fazla ülkede şubesi bulunuyor. Aynı zamanda Türkiye’de 1800 şube ile 30 bin çalışana sahip. En küçük ilçede dahi şubesi olan bankanın tüketicilere daha çok ulaşma potansiyeli bulunuyor.

Devlet Bankası hangileri

Özellikle devletin adımları olan çiftçi kredi ve destekleri için banka tercih sebebi. Halk Bankasının Paraf Card ile kendi markasını oluşturmasından sonra Ziraat Bankası Bankkart Combo’yu üretti. Milyonlarca müşteriye ulaşımda banka kartı ve kredi kartını bir arada sunan kart bir ilk olma özelliği taşıyor. Bu anlamda devlet bankalarından ortak kredi kartı çalışması beklentiler arasında bulunuyor. Combo Kredi Kartı Başvurusu yapmak isteyenler ilgili yazımızı inceleyebilir.

Devlet Bankaları Halkbank

Son yılların en gözde bankası olan Halk Bank mevduat hesapları ile tüketicilere hizmet veren diğer bir devlet bankamız oluyor. Borsada görücüye çıkması ile önemli oranda değerlenen bankanın sigorta ve diğer bankacılık hizmetlerini de sunuyor olması tercih edilmesine sebep oluyor. 1933 yılından bu yana devletin finans desteği olarak devam eden banka paraf kart ile kendi kredi kartı markasını üreten ilk devlet bankası olma özelliğini taşıyor.

Vakıfbank

Tüketiciye ulaşan diğer devlet bankamız Vakıfbank 1954 yılından bu yana Türkiye de vatandaşlara hizmet veriyor. Sarı panjur logosu ile kredi hizmeti veren bankanın tüm illerde şubesi bulunuyor. Tüm illerde şubesi olan bankanın yurt dışında da şubeleri mevcut. Yapı Kredi ile ortak olarak müşterilerine World Card hizmeti sunuyor. Vakıf Bankasının adıyla bir de Katılım Bankası bulunuyor. Bu anlamda Ziraat Bankasından sonra Vakıf Katılım islami kurallara göre hizmet sunuyor.

Devlet bankası

İller Bankası

Türkiye’de bulunan Özel İdareler ve Belediyelere maddi destek imkanı için kurulan İller Bankası 1933 yılında kuruldu. Yine belediyelere imar finanse etmek amacıyla kurulan banka 1944 yılında İller bankası olarak değişti. 2011 yılında Anonim şirket ünvanı almasından sonra tüzel kişiliğe büründü.

Türkiye Kalkınma Bankası

1975 kuruluş yılı ile Türkiye’nin kalkınmasına yardımcı olmak için kuruldu. Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası olarak kurulmuş olsa da daha sonra ismi Kalkınma Bankası olarak değiştirildi. Yatırım amaçlı olarak hizmet veren banka dış kaynaklı kredi tahsisinde bulunuyor.

Türkiye Emlak Katılım Bankası

Geçmiş yıllarda Türkiye’nin emlak yapımında destek sağlayan ve bir çok önemli emlak projesine imza atan Emlak Bankası kapanmasının ardından BDDK tarafından kuruluşuna onay verildi. 16 yıl aradan sonra tekrar kurulan bankanın Katılım Bankası adı alması sonrasında nasıl bir hizmet vereceği de merak konusu oldu.

Henüz şubeleşme çalışmaları içerisinde olan bankanın açılış onayı henüz çok taze. Öncelikli olarak amacı emlak piyasasına, emlak üreten şirketlere maddi destek. Fakat tüketicilere de zamanda düşük faizli Konut kredisi tahsisinde bulunması beklentiler arasında. Bu bankanın kuruluşu ile özellikle emlak piyasasının hareketlenmesi, maddi daralmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Türk Exim Bank

İhracaatın geliştirilmesi için 1980 yılında kuruldu. İhraca konu olan mallarda çeşitliliği artırmak yeni pazarlar kazandırmak adına önemli başarıları imza atmış durumda. Bu anlamda dış ticaret yapan firmalara kredi desteği sağlıyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren en önemli devlet bankaları Ziraat Bankası’dır. Bunun dışında hali hazırda yedi banka faaliyet gösteriyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma