Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Maske Cezasına İtiraz Nereye Nasıl Yapılır?

Maske Cezasına İtiraz Nereye Nasıl Yapılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
143 0

Bilindiği üzere son aylarda önemli bir sınavdan geçiyoruz. Aslında kendimiz ve sevdiklerimiz için başta olmak üzere bu salgının son bulması adına atılan adımlara riayet etmek en doğrusu olsa da; maske takmak zor mu geliyor? İstemiyor muyuz? Salgının seyrine alıştık mı? Bilemiyorum. Maskesiz dolaşmaktan halen kendisini alamayan bir kesim söz konusu.  Aldıkları idari yaptırım cezası nedeniyle vatandaşlar ise buna itiraz etmek istiyor. Bu manada Maske Cezasına itiraz nasıl yapılır soruların başını çekiyor.

Maske Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Maske takılmaması sonrası yapılacak olan idari yaptırım kararı ile cezası Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi ile belirlenmiş durumda. Burada İçişleri Bakanlığının talimatı ile belirlenen ceza miktarı 900 TL.  2021 yılına girmemiz ile birlikte aslında yeniden değerlendirilen bir rakam söz konusu. Ancak güncel Umumi Hıfzıssıhha kurulu kararı alınmadığı için güncel rakamlar uygulanamadığı gibi yeni kararların alınması da beklentiler içerisinde.

Maske Cezasında İlk 15 Günlük Süre

Maske cezası almanın ardından iki tane karşımıza şık gelecektir. Bunlardan birisi cezanın size tebliğ edilmesi ile 15 gün içinde ödeyerek % 25 indirim tutarından faydalanmak yada haklı olduğunuzu görüyorsanız yine bu 15 günlük süre içinde Sulh Ceza Mahkemesine başvuru yaparak cezaya itiraz etmenizdir. Ancak bu itirazın kabulü ile cezanın iptali çok uzak görünen bir husus olduğu için mantıken erkeden ödeyerek indirimden faydalanmak en doğrusu olabilir.

Maske Cezasına İndirim Ne Kadar Olur?

Adınıza kesilmiş olan maske cezasını süresinde ödemeniz halinde % 25 oranında bir indirim söz konusudur. Burada 900 TL kesilen ceza için 225 TL indirim uygulanır ve 675 TL ücret ödemesi yaparsınız.

Okunmalı : Karantinaya alındım eve polis gelir mi?

Adıma Kesilen Maske Cezası var mı?

Yasak olduğu yerlerde maske takmama nedeniyle hakkınızda tutanak tutulmuş olabilir. Nitekim güvenlik güçleri sürekli bu konuda uygulamalar yapıyor. Bu uygulamalarda yakalanan kişilerin merak ettiği husus maske cezası kesildi mi? Nasıl öğrenilir sorusu oluyor. Burada adınıza bir idari yaptırım kararı çıkarılmışsa size PTT tebligat yoluyla tebliğ edilecektir. Ancak doğal olarak ikametinize gelen tebligatlara ulaşamamış olabilirsiniz. Bu durumda e-devlet üzerinden giriş yaparak ya da interaktif vergi dairesi internet sitesinden adınıza ceza kesilip kesilmediğini öğrenebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi de size kesilen cezanın TC numaranıza dolayısıyla e-devlete işlenmemiş olma olasılığıdır. Çünkü kamu kuruluşları kesilen cezaların işlenmesinde teknik ve fiziki olarak gecikme yaşayabilir bu durumda elbette doğal olarak size yansır.

Okunmalı : Alo 199 Şehir Dışına Çıkma İzni Telefonu

Sokağa Çıkma ve Maske Cezası

Vatandaşlar sokağa çıkma cezası ile maske takmama cezasını karıştırabiliyor. Burada sokağa çıkma yasağı 3 bin 150 TL iken maske cezası ise 900 TL olarak uygulanıyor. Bu durumda ikisini birden ihlal eden vatandaşlar da 4 bin 50 TL gibi bir ceza ile karşılaşabiliyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma