Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Nefes Kredisi Nedir? Kimler Alır? Şartları Ne?

Nefes Kredisi Nedir? Kimler Alır? Şartları Ne?

Sonsatir Sonsatir -
380 0

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) 2017 yılına girmeden önce yaptığı toplantıda KOBİ’lerin ekonomik dar boğazında olmasından kaynaklanan problemleri ele aldı. KOBİ’lerin dili gibi hareket eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) KOBİ’liren ihtiyaçlarına değinirken kurulda yeni ekonomik destek kararı çıktı. Bu kararın yeni adı ise Nefes Kredisi oldu.

KOBİ’lere Nefes Kredisi

Çıkan ekonomik destek kararının ardından TOBB ile Ziraat Bankası ve Denizbank imzalamış olduğu protokol ile KOBİ’lerin ihtiyacı olan finans desteğini sağlanmasının yolu açılmış oldu.

250 ve üstü çalışana sahip yıllık cirosu 40 milyonu aşan KOBi’ler gerekli koşulların sağlanması ile 250 lira masraf ile bu krediye başvurabiliyor. Mali durumu iyi olan KOBİ’lere finans desteği verilirken reddedilme ihtimali de bulunuyor.

Alınabilecek kredinin en yüksek limiti 150 bin lira ve bu kredi vadesi 12 ay ile sınırlı. Daha uzun vade imkânı bulunmuyor.

Kredi faiz oranları ise yıllık bazda % 9,9 aylık bazında ise % 0,825.

Nefes Kredisine Eczane, Esnaf Sanat Kredi Kooperatifleri, Döviz büroları, Tarım Krediler, Mali Müşavirler, Factoring şirketleri ve emlakçılar başvurabiliyor.

Her şeyden öncesi krediyi kullanacak KOBİ,  TOBB’ne üye olması gerekli ve bu üyelik en az bir yıl süreli olmalıdır.

Ticari kredi mantığından hareketle verilen destek paketine başvuru sonucu olumsuz yanıt alanlar mali durumu düzelttikten sonra tekrar başvuru yapabilecek. Aynı zamanda krediyi alan KOBİ’ler geri ödemeyi gerçekleştirseler dahi ikinci bir kez başvuru yapamayacaklar.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin maddi açıdan rahatlamaları ve yeni projelere başlamaları için verilecek finans desteği KOBİ’lerin iştahını açmış durumda ve şu an yüzlerce işletme şimdiden borçlarının yarısını ödemiş durumda.

EKK’dan daha öncede KOBİ destek programı kararı çıkmış ve verilecek maksimum destek 50 bin lira ile sınırlı kalmıştı. Bu rakamın zamanla yeterli gelmediği gözler önüne serilmişti.

Şartları ve faiz oranı ile bu yılın en iyi kredisi diyebileceğimiz nefes kredisi, ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip. Milyonlarca işçiye istihdam sağlayan ithalat ve ihracatta önemli rakamlara ulaşmış KOBİ’lerin ucuz ticari kredi ihtiyacı önemli ölçüde karşılanmış olacak.

Ayrıca bu imkândan yararlanan KOBİ’ler kredi Garanti Fonuna 0,5 oranında komisyon ödemek zorunda.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma