Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Şırnak Gabar Dağı’nda 150 Milyonluk Petrol Keşfi

Şırnak Gabar Dağı’nda 150 Milyonluk Petrol Keşfi

Aydin Duran Aydin Duran -
204 0
Şırnak’ta 150 Milyonluk Petrol Keşfi

Şırnak’ta yapılan çalışmalar sonuç verdi. Son olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez çalışmalar hakkında ipuçları vermişti. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan bulunan petrol ile rezervin değerini açıklayarak heyecan yarattı.

Özellikle bölgesel açıdan ekonomiye sunacağı katkı ile Türkiye ekonomisini güçlendirecek adımlardan biri daha petrol kuyuları ile atılıyor. Bu aşamada Şırnak ile Gabar Dağı ekonomi açısından önemini ortaya koyan yeni vizyonu ile yeni roller almaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez petrol keşfi ile açıklama yapmış ve son dönemlerde keşfedilen en büyük petrol kaynaklarından biri olacağına işaret etmişti. Şırnak ile Gabar Dağı artık çıkarılan petrol ile gündeme gelecek. Öyle ki terör yuvaları ile anılan bölge terörden temizlendikten sonra bölgede yapılan çalışmalarda 150 milyonluk net petrol rezervi keşfedildi.

Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “ Gabar Dağında 150 milyon net petrol rezervine sahip yeni bir saha keşfettik” dedi. Keşfedilen bu petrolün parasal değeri ise yaklaşık olarak 12 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Hali hazırda dört kuyuda günlük 5 bin varil üretim yapılan bölgede çalışmalar devam ediyor.

Kalkınma açısından yeni adımlardan biri olarak değerlendirilen petrol rezervi ilerleyen süreçte daha çok kuyu ile artırılması gündemde.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma