Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Varlık Yönetim Şirketleri Borçluları Aramada Sınır

Varlık Yönetim Şirketleri Borçluları Aramada Sınır

Aydin Duran Aydin Duran -
222 0

Varlık Yönetim Şirketleri kredi alacaklarına istinaden borçlu olan kişilere sürekli aramalar ile neredeyse psikolojik baskı uygulayarak borcun tahsili için uğraşıyor. Bu aramalardan dolayı sürekli alınan şikayetler dikkate alınıyor ki, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yeni bir yönetmelik taslığı hazırladı. Bu taslak ile borçluyu Yönetim Şirketi en fazla 3 kez arayabilecek.

Banka Kredi Borçları Varlık Yönetim Şirketlerine Devrediliyor

Bankaların alacağı konumundaki kredilerin Varlık Yönetim Şirketlerine devrini duymuşsunuz. Nitekim bu aşamada Varlık Yönetim Şirketleri ile sürekli diyalog içerisinde olan borçlu kişiler de bu durumdan en iyi haberdar olan kesim. Banka alacağını tahsil edemediği zaman bu alacağı yönetim şirketine devrederek kredinin tahsili için yasal süreçlerden uğraşmadan almış oluyor. Burada elbette bankanın kaybı söz konusu olsa da, batık kredilerden kurtulmak en doğru adım gibi görünüyor. BDDK yaptığı yeni yönetmelik taslağına göre borçlular ile alacakların devri konusunda bazı hususlarda kriter getiriyor. Burada banka öncelikli olarak borcun devri yapılmadan önce borçluya devrin yapılacağını bildirmekle zorunlu hale getirilecek.

Okunmalı : Avukata Düşen Banka Borçlarını Taksitlendirme

Varlık Yönetim Şirketleri Borçluları Aramada Sınır
Varlık Yönetim Şirketleri Borçluları Aramada Sınır

Borçlu En Fazla 3 Kez Aranacak

Borcun devri gerçekleştirildikten sonra öncelikli olarak Varlık Yönetim Şirketi borçluyu yada vekilini yazılı ile durumdan haberdar etmekle yükümlü olacak. Bu bilginin verilmesi sonrasında ise borçlu halen borcunu ödemez ise alacaklının aranması için Varlık Yönetim Şirketlerinin belli bir zaman aralığını kullanması gerekiyor. Hafta sonları, resmi tatil günleri borçlu aranamayacak. Diğer günlerde ise kişiye ulaşılamaması halinde günde en fazla 3 kez aranması söz konusu. Ayrıca mesai günleri borçlunun aranmasında 09:00 ile 20:00 saatleri arası kullanılacak. Bunun yanında borçla ilgili olarak üçüncü kişilerle iletişime geçilmesi, bilgi verilmesi ise yasaklanıyor. Kişinin yani borçlunun itibarını zedeleyici hareketlerden kaçınması öncelik olan Varlık Yönetim Şirketleri ile ilgili yeni düzenleme henüz taslak aşamasında.

Okunmalı : Kredi İcra Borcundan Nasıl kurtulurum?

Varlık Yönetim Şirketleri Listesi BDDK Sayfasında

Kişilerin ve TMSF de olan kredi alacaklarını devir alan Varlık Yönetim Şirketleri BDDK izni ile kurulan ve hareket eden şirketler. Bu şirketlerin güncel listesi BDDK internet sitesinde ilan ediliyor. Burada borçluyu arayan şirket hakkında genel bilgilere de ulaşım sağlanması için iletişim bilgileri yayınlanıyor. Bankaların icra ve diğer yasal süreçlerle uğraşmamak adına alacaklarını devretmesi sonrası borçlunun muhatabı olan Varlık Yönetim Şirketleri mevcut borcun alınmasında pazarlık söz konusu edebiliyor. Bu nedenle borçlu olan kişilerde daha az para ile borcu kapatma yolunu arıyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma