Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Ziraat Bankası Yurt Dışına Para Gönderme Nasıl Yapılır

Ziraat Bankası Yurt Dışına Para Gönderme Nasıl Yapılır

Aydin Duran Aydin Duran -
131 0

Ziraat Bankası Yurt Dışına Para Gönderme Nasıl Yapılır? Merak ettiğiniz konuları sizlere açıklamaya devam ediyoruz.

Bankaların teknolojiye ayak uydurması sayesinde para gönderim işlemleri bir kaç dakika yada saniyelere kadar indi. Kolaylıklar sağlanıyor olsa da, yurt dışına para gönderim işlemi biraz kısıtlı olabiliyor. Para gönderimi için havale ve eft yapılıyorken yurt dışına para gönderimlerinde western Union ve Swift gibi uygulamalar kullanılıyor. Para gönderimini en uygun yapabileceğiniz bankalardan Ziraat Bankası yurt dışına para gönderme ile ilgili bilgileri öğrenmek isteyenlerdenseniz sayfamızdan bu bilgileri alabilirsiniz.

Para Göndermenin Adresi Ziraat Bankası

Eft Merkez Bankası aracılığı ile farklı bankalar arasındaki hesaplara gönderilen para gönderme işlemi iken havale ise bir bankanın farklı şubeleri üzerinde bulunan hesaplara gönderilen paralardan ibarettir. Bu işlemlerin yapılması için uluslararası hesap numarası tanımlaması yaptığımız iban numaraları üzerinden gerçekleştiriliyor. Fakat bu işlem yurt dışında farklı olarak gelişiyor. Çünkü göndermek istediniz kişinin IBAN numarasını biliyor olsanız bile buraya para gönderim işleminiz eft yada havale ile mümkün değildir. Bunun için Western Union ya da Swift işlemine başvurmanız gerekir. Peki nedir bunlar, açıklayalım.

Ziraat Bankası Swift İle Yurt Dışına Para Gönderme

Türkiye dışında başka ülkelerde bulanan banka şubelerine TL yada döviz cinsinden para gönderim işlemi için kullanılıyor. Ziraat Bankası swift hizmeti veriyor. Ziraat Bankası nezdinde bulunan hesaplarınızdan swift yolu ile döviz gönderim işlemi yapmak için banka şubesi, internet şube, mobil bankacılık üzerinden yapacağınız işlemler ile yapabilmeniz mümkün. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için banka şubesini ziyaret edebilirsiniz. Yurt dışına para gönderim işlemi ülke içindekine gönderimlerden farklı olarak daha masraflı bir işlem olabiliyor. Bu nedenle değişiklik te yaşanabiliyor. 250 dolara kadar gönderim için güncel olarak 15 lira masraf alınırken, 250 dolar üstü için 20 lira masraf alınıyor. Diğer bankalara göndermeniz halinde ise 35 Lira ödüyorsunuz.  Banka bu oranları 2015 yılından beri değiştirmedi.

Ziraat Bankası Western Union İle Yurt Dışına Para Gönderme

Bu uygulama ile tüm ülkelere para gönderim işlemi Ziraat Bankasının anlaşmaları olması halinde gerçekleştiriliyor. Yani anlaşması olmayan bir bankaya para gönderim işlemi yapılamıyor. Bu anlaşma gereği gönderilen paralar da sahiplerine veriliyor. Bu işlem için göndericiye kontrol numarası veriliyor ve para tutarı ile bu numarayı alıcı ile paylaşmanız gerekiyor. Zira bu bilgiler paranın çekilmesi sırasında gerekli olanlardan.

Ziraat Bankası Eft, Havale, Swift ve Western Union işlemleri için zaman zaman masraf kesintisi yapıyor olsa da bazı durumlarda masraf almayabiliyor. Sizin müşteri olarak banka ile olan anlaşmanıza bağlı olarak yapılan bir işlem. Fakat yurt dışına çıkışlar için bankalar ücretsiz işlem yapmaktan kaçınıyor. Zira yurt dışındaki bankalara da komisyon ödemesi yapıyor olabilirler. Döviz kuru üzerinden gönderilen paralar için masraf ödemesi döviz kuru ile olabiliyor.

Yurt içinde tüm il ve ilçelerde şubesi olan Ziraat Bankasının en büyük avantajı yurt dışında da en büyük şube ağına sahip olması diyebiliriz. Özellikle Türk sayısının çok olduğu şehirlerde şubesi bulunan Ziraat Bankası yurt dışına para gönderme işlemi için öncelikli tercih edebileceğiniz bankalar arasında.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma