Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dijital Para
  4. »
  5. Kripto Para – Bitcoin Nedir? Dijital Paranın Tarifi

Kripto Para – Bitcoin Nedir? Dijital Paranın Tarifi

Aydin Duran Aydin Duran -
227 0

Dünyanın geleceği olarak görülen en önemli para birimlerinden kripto para namı diğer bitcoin nedir, dijital paranın geleceği ve ekonomiye etkisi tartışılan konuların başında olmaya devem ediyor.

Kripto para ya da en çok kullanılan birimi olan Bitcoin nedir? Günümüzde kripto para kullanımı, döviz yatırımlarından daha fazla işlem görmektedir. Eğer siz de kripto paraları ve Bitcoin yatırımları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, sitemizde yer alan yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Bitcoin, kripto para birimi denildiğinde aklımıza gelen ilk markadır. Sadece internet üzerinden işlem gören yatırımlarıyla, banka desteği olmadan ya da devlet güvencesi olmadan yaklaşık on yıldan beri gündemimizde olan bu yeni yatırım aracı, bir çok sermayedarı yükselimini sürdüreceği mi yoksa hızlı bir düşüşle kendini yok mu edeceği noktasında merak ettiriyor. Biz de bugün ki yazımız içerisinde kripto para birimlerini ve kripto para nasıl üretilir sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Sitemizde yer alan bankacılık ve finans konulu başlıklarımız içerisinde daha fazla konuya ulaşmak istiyorsanız ve merak ettiğiniz konular hakkında bilgi almak istiyorsanız bizlere yorumlar kısmından ya da mail atarak ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Alınır ve Satılır?

Bitcoin nasıl kullanılır sorusuna geçmeden öncesinde tanımını tekrar yapmakta fayda görüyoruz. Bitcoin dijital olan yani gerçekte karşılığı olan ancak fiziksel karşılığı olmayan para birimidir. Bu para birimi sayesinde alternatif bir şekilde vergi ödemeden ülkeler arasında para trafiği yapmak mümkün hale gelmektedir. Kripto para birimlerinin atası olmasa da Bitcoin en fazla değer kazanan ve en fazla işlem gören birimdir. Borsa ya da finansla uğraşmayan bir kişi bile artık Bitcoin hakkında temel anlamda bilgi sahibi olmaya başlamıştır. Ülkemizde de kripto para birimlerine yatırım yapılmaya çalışılsa da maalesef beklenen ilgiyi görememiştir. Bitcoin de son iki yıl içerisinde yükselişini duraklatarak düşüşe geçmeye başlamıştır. Zaman zaman ani yükselişler gösterse de düzenli olarak düşüş içerisindedir. Bu düşüşten devletlerin Bitcoin üzerinde uyguladıkları politikaların etkili olduğu düşünülse de alternatif kripto paraların piyasayı etkilediği de bilinmektedir.

Bitcoin toplamda 21 milyon adet piyasada bulunmaktadır ve bu rakam zamanla çıkartılmaktadır. Eğer kripto para kazısı şeklinde bir terim daha önce duymadıysanız, belirli işletim sistemlerini sadece kripto para kazmak için hazırlayabilirsiniz. Bu kazım için yaptığınız masrafa x diyelim, gelirinize de y diyelim. Her zaman x*2=y denklemini karşılamak zorundasınızdır. Küçük karlarla yaptığınızda anlık yükselişler ya da düşüşler sizin sadece gelirinizi değil yatırımınızı da etkileyecektir çünkü.

Kripto para nasıl satın alınır? Kripto para satın almak istiyorsanız eğer yapmanız gereken çok basit. İnternet üzerinden satış yapan dijital borsalardan birinde hesap açarak, kısa süre içerisinde yatırım yapabilirsiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var, kripto paralar aslında bir alışveriş aracıdır. Yatırım aracı olarak değer görüyor olsa da aslında kullanım amacı, ülkeler arasında para transferi yaparken vergi ödememektir. Eğer siz de kripto para birimine yatırım yapacaksanız, kullanım amacını bilerek yatırımınızın kısa süre içerisinde değer kazanabileceği gibi kaybedeceğini de unutmayınız. Kripto para alım siteleri ise doğrudan sizin güvenliğinizi ve yatırımınızı kapsayacağı için olabildiğince en sağlıklı internet sitelerine yatırım yapmanızda fayda vardır.

Kripto Para

Bitcoin nasıl üretilir diye merak ediyorsanız, öncelikli olarak iyi bir bilgisayarınız olması gerekmektedir. Aksi taktirde bilgisayarınızın yapacağı işlemlerin sonucunda Ram ve Anakartı fazla zorlanacağı için süreç içerisinde bilgisayar masrafınızı da giderlerinize eklemek zorunda kalırsınız. Kripto para ve Bitcoin nedir sizler için derlemeye çalıştık, daha fazla finans ve bankacılık konularına sitemiz üzerinden ulaşabileceğiniz gibi yorumlar kısmından ve mail atarak bizlerle deneyimlerinizi de paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma