Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Krediler
  4. »
  5. KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

Aydin Duran Aydin Duran -
149 0

Kyk burs ve öğrenim kredisi nasıl alınır? Kredi ve yurtlar kurumu, ülkemizde üniversite öğrencilerine kredi ve burs imkanı tanımaktadır. Eğer siz de üniversiteye bu yıl katıldıysanız ya da ilk kez kredi başvurusunda bulunacaksanız, doğru adrestesiniz.

KYK Burs ve öğrenim kredisi nasıl alınır sorusu üniversiteye yeni başlayan ya da maddi anlamda ailesine muhtaç olmak isteyen bütün öğrenciler için ortak bir sorudur. KYK yani Kredi ve Yurtlar Kurumu, devlet desteğiyle ülkemizin vatandaşı olan ya da ülkemizde eğitim gören yabancı öğrenciler için burs, kredi ve yurt hizmeti sunan bir kurumdur. Bu kurum sayesinde öğrenciler uygun fiyata konaklama imkanı sağlayabilir, devletten burs desteği alabilir ya da süreç içerisinde öğrenim kredisi alarak okullarının bitmesinin ardından faiz ödemeden borçlarını geri ödeyebilmektedirler. Siz de eğer kredi başvurusu yapmak veya öğrenim kredisi geri ödeme planı hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız yazımızdan faydalanabilirsiniz. KYK kredilerinin geri ödemelerinin devlet tarafından sağladığı yeni kolaylıkları sayesinde en kısa süre içerisinde siz de kendinize en uygun ödeme planına ulaşabilecek ve bu konuda kariyerinizi baştan değerlendirebileceksiniz.

KYK Kredi Başvurusu

Daha önce başvuru yapıp burs alan öğrenciler, burslarının ne zaman zaman kesileceğini ne doğal haliyle bilmek isterler. KYK bursu ne zaman kesilir sorusunun doğrudan yanıtı aslında sizin not ortalamanıza ya da öğrenim durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Eğer not ortalamanız çok düşükse ve sınıf tekrarı aldıysanız, bursunuz kesilecektir. Ayrıca üniversiteniz bitmesinin hemen ardından da bursunuz kesilecektir. O yüzden not ortalamanızı en azından 2.00’ın üzerinde tutarak öğrenim hayatınızı sürdürmenizde fayda vardır.

KYK Yüksek Lisans bursu kimlere çıkar diye merak ediyorsanız da yine lisans eğitiminizde sağladığınız başarıyla paralel bir şekilde değerlendirmeye alınacağını sizlere hatırlatalım. Eğer özel üniversitede ya da vakıf üniversitelerinde yüksek lisans yapmayacaksanız ve devlet bursundan faydalanmak için gerekli koşulları taşıyorsanız, burs almamanız için hiçbir problem yoktur. Devletin sağladığı destek fonları sayesinde, yurtdışında yüksek lisans yapmak çok kolaydır. Gittiğiniz ülkeye ya da kayıt olduğunuz programa göre değişiklik gösteren burs ödeme miktarlarına göre, siz de kendiniz için uygun bir başvuru formu oluşturabileceksiniz.

Öğrenim kredisi başvuru yapmak için ise yılın belirli zamanlarında Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun internet sitesinde açılan başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Genellikle Ağustosun son haftası ve Eylül’ün üçüncü haftası arasında olan bir tarihte başvurular alınır ve Ekim’in ilk haftası olmadan sonuçlandırılır. Böylece öğrencilerin mağduriyet yaşamadan konaklama ve temel ihtiyaçları için para kaynağı sağlanmış olur. Eğer siz de öğrenim kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız, doğru zaman aralığında KYK’nın internet sitesine girerek başvuru yapabilirsiniz. Başvurular sadece günler içerisinde sonuçlandığı için açta ya da açıkta kalma gibi bir durum söz konusu olmaz.

Devlet Bursu Nasıl Alınır?

KYK kredi sorgulama servisi de geçmiş dönemde çektiğiniz öğrenim kredisi ve borç durumuyla ilgili olarak size ödeme planı ve toplam borç noktasında takvim hazırlamanıza fayda sağlar. Eğer siz de üniversiteyi bitirmenizin ardından birkaç yıl çalışamadıysanız endişe etmenize gerek yok. Devlet üç yıla kadar kredi borçlarını geri talep etmemektedir. Eğer üç yıl içerisinde sigortalı bir işte çalışırsanız ise sizden ödemeyi aylık taksitlerle geri istemektedir. KYK burs ve öğrenim kredisi nasıl alınır konusunu siz değerli okurlarımız için inceledik.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma