Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Aydin Duran Aydin Duran -
198 0

Artan enflasyon rakamları ile memurlara yapılan zamlar neticesinde psikolog maaşları da güncellendi. Aylık maaşlarda artışlar söz konusu oldu. Böylelikle psikolog maaşları ne kadar sorusuna yanıtlar belli olmuş oldu.

Psikolog maaşları konusu özellikle bölümünü okuyan ve okumak isteyen kişilerin çokça merak ettiği konular arasındadır. Çünkü bölümünü okumak kadar sonrasında oluşacak iş imkânı ve maaş konusu kişilerin hayat kalitesi için son derece önemlidir. Psikologlar hem kamu hem de özel sektör içerisinde çalışma imkânı bulmaktadır. Fakat çalıştığı kuruma göre maaşları farklılık göstermektedir.

Devlet hastanelerinde çalışacak psikologların maaşları kademelere göre değişmektedir. En fazla 50000 TL’ ye kadar olan maaşlar, bekâr ve çocuksuz olan psikologlar için 15000 TL’den başlamaktadır.

Okunmalı : Bekçi Maaşları

Özel hastanelerde yine kademe ve tecrübeye göre maaşlar farklılık göstermekte olup, başlangıç 4000 TL’dir. Tecrübeye göre bu maaş 15000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Kliniklerde yine durum aynıdır. Tecrübe ön planda olup, özel hastane fiyatları gibi 4000 TL ve 15000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Psikolog Kime Denilmektedir?

Psikolog kime denilmektedir sorusu aslında basittir ama net olarak anlamı herkes tarafından bilinmemektedir. Psikolog, bir kimsenin davranış, karar, tercih, tavır gibi durumlarını inceleyen ruh bilimcilere denilmektedir. Üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olan kişiler psikolog unvanına sahip olabilirler. KPSS ile başarı gösteren kişiler devlet kurumlarında çalışabilir. Yüksek lisans yapan kişiler de uzman psikolog olabilir. Psikologların bireyleri küçümsemesi, yargılamaması, bireylerin dilinden anlaması-uyum sağlaması, gözlem kabiliyetinin olması ve konsantrasyon sahibi olması gerekmektedir.

Okunmalı İşsizlik Maaşına Haciz Konulur mu?

Her zaman karıştırılan bir konu olan psikologlar ve psikiyatristlerdir. Psikologların ilaç yazıp yazamadığı merak konusudur. Psikologlar değil, psikiyatristler ilaç tedavisi konusunda eğitim aldıkları için ilaç yazabilirler. Ancak psikologlar, teorileri bildikleri için psikoterapi yapabilirler.

Psikologların Çalıştığı Kurumlar

Psikologlar çalıştığı kurumlar pek çok kişi tarafından merak konusudur. Çalışma alanı ise son derece geniştir. Devlet ve özel hastanelerde çalışmak mümkündür. Ayrıca kliniklerde çalışabilirler. Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde psikolog olarak çalışmak mümkündür. Kamuda oldukları için maaşları kamu ile aynı olup, uzman veya uzman yardımcısı olurlarsa maaşlar 10000 TL’ den başlamaktadır. Görüldüğü üzere istihdam alanı oldukça geniştir ve gönül rahatlığı ile bölümü okumak isteyen kişiler tercihte bulunabilir.

Psikoloji bölümünü okuyup mezun olan bir kimse yüksek lisans yapabilir. Yüksek lisans yapan kişilerin uzman psikolog olacağı için maaşlarında da farklılık oluşmaktadır.7500 TL ile göreve başlayabilirler.

Psikologların Çalışma Koşulları

Psikologların çalışma koşulları sektöre göre değişkenlik göstermektedir. Özel sektör ve kamu sektörü koşulları hemen hemen her meslekte olduğu gibi psikologlar için de geçerlidir. Bu sektör için ofis ortamı oldukça uygundur. Hatta bazı kişiler çalışma alanlarını psikolojik taktiklere göre dekore ederler. Kamu sektöründe çalışan psikologlar sabah 9:00- akşam 17:00 olarak çalışma gösterirken, özel sektörde çalışan psikologlar ise haftalık çalışma saatine göre çalışabilir veya s Varsayılan olarak sabah 09:00 ve akşam 18:00 olarak ayarlanabilir. Çalışma saatleri ve koşulları gayet cezbedicidir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma