Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ne Demek?
  4. »
  5. Delal Ne Demek? Anlamı Ne?

Delal Ne Demek? Anlamı Ne?

Aydin Duran Aydin Duran -
261 0

Yaşam içerisinde kullanılan tüm isimlerin bir anlamı vardır. Mutlaka bu anlama değer katmak için kişisel olarak vermiş olduğumuz isimler bulunmaktadır ki bunlardan birisi de delal ismidir. Genel itibarla bakıldığında diziler ve tv programlarında karşılaşılması sonrası kişilerde delal isminin ne anlama geldiğini, ne demek olduğunu merak eder. Sizler için detaylarını hazırlamak istedik.

Delal İsmi Ne Anlama Geliyor?

Arapça kökenli olarak dilimizde yer bulan delal ismi hoş sevimli görünen eda, işveli anlamına geliyor. Yabancı kökenli olarak kullanılmasına karşın daha çok güneydoğu ve doğu bölgelerinde delal ismi konulmaktadır. Ebeveynlerimiz bizlere anlam katsın karakter göstersin diye farklı isimler koyar. Fakat bu durum her koyulan ismin anlamının taşınacağı anlamına gelmez.

Okunmalı Dc Ne Demek?

Kürtçe Delal Ne Demek?

Delal kelimesi aslında Arapça’dan Türkçemize girmiştir. Fakat halk ağzıyla da farklı terimlere bürünmüştür. Halk dilinde tellal anlamına da gelmektedir. Burada Kürtçe olarak delali anlamında kullanılan Delal Kürtçe de güzel olarak ta kullanılabiliyor. Ayrıca Kürtçe de güzel olarak kullanılan terimler xweşik, baş, rnid, spehi ve delal olarak sıralanabilir.

Okunmalı : Rez Ne Demek?

Tv dizilerinde isimlendirilmesinin ardından bir anlamda popüler olan delal isminin yanında sevdiğim ve sevgilim kelimesi olarak delalım kullanılıyor. Diyarbakır Yoluna türküsüne de anlam katan delal kelimesi Kürtçe olduğu düşünülse de ne demek diyenler için aslı Arapça kelimedir.

Bazı platformlarda delal karşılığı olarak delalım farklı anlamlarda kullanılıyor. Kürtçe olduğundan bahisle dayandırılan tanımlarda değerlim olarak ta geçiyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma