Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli araç satın almak için istenen belgeler 

Hacizli araç satın almak için istenen belgeler 

Aydin Duran Aydin Duran -
219 0
Hacizli araç satın almak için istenen belgeler

İhale İle Araç Satın Alma Süreci ve Şartları İcra daireleri tarafından bildirilmektedir. Yapılan hacizli araç ihalelerine katılım sayısı ise de her geçen gün artış olmaktadır.

İhalelerde piyasaya oranla makul fiyatlara yeni araçlar bulmak mümkün hale getirmiştir. Haciz işlemi başlatılan ve otoparkta bekletilen araçların ihale ilanları, icra dairelerinin panolarında, web sitelerinde veya resmî gazetede duyurularak satışa hazır hale getirilir.

İhaleden araç alım satımı yapan galericiler gibi profesyoneller haricinde isteyen her vatandaşın da ihaleye katılabilmesi için duyurular yapılır ve herkesin ihaleye katılması sağlanır. Bu anlamda ilanlar için belli başlı siteler mevcuttur. Bu sitelerde satışın konusuna göre belge istenir. Hacizli araç satın almak için istenilen belgeler;

  • Teminat mektubu
  • Fiziken katılım için form
  • E-devlet ile icralık araç satışı ihalesine giriş için teminat yatırmanız

Gerekir. Bu şekilde ihalelere katılım söz konusu olur. Bankadan satılık hacizli araçlar ihalesinde konu biraz daha değişiktir. Ancak en önemli husus teminat yatırılmasıdır.

hacizli araçlar
Hacizli Araçlar

İhaleye Kimler Katılabilir

İhaleye kişi bizzat kendisi katılabileceği gibi vekalet verdiği kişilerinde katılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. 18 yaşını doldurmuş yani reşit olmuş herkes ihalelere katılım gerçekleştirebilmektedir.

İcradan araç alıp satmak için katılımcıların Türk vatandaşı olması ve yanında nüfus cüzdanı ile başvuruda bulunması ve gerekli işlemlerini devam ettirmesi gereklidir. Ayrıca prosedürlerin başlaması için almak istenilen aracın değerinin karşılayabileceğini gösteren teminat bedelinin banka hesabına yatırılmalıdır. Zira gerekli ödemeleri yapamayan kişiler ihaleye katılmış sayılmazlar.

Teminat bedeli ihalenin değerine göre değişebilen bir ücret olup ihalenin kazanılamaması durumunda geri iade edilir. Teminat haricinde ihale katılım formunun da doldurup teslim edilmesi gerekmektedir. Hacizli araçların alımı satımı ve diğer hususlarda özellikle finansal sorunlar ön plana çıkmaktadır.

 İhaleye Katılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhaleler, illerdeki müdürlüklere göre farklılık gösterir. İhaleye katılacaklar, ihale detaylarını ilin icra dairesi tarafından yapılan duyurulardan takip eder. Böylece gerekli olan şartlar öğrenilmiş olunur.

Katılacak ihalenin dosya numarası mutlaka kaydedilmelidir. Ayrıca istenilen evrakların tamamı eksiksiz olarak ihaleye katılacak olan kişinin yanında bulunmalıdır.

İhale konusu olan meta ilk seferde satılamaz ise genellikle 5 gün arayla 2 defa tekrar satışa çıkarılır. Yine bu gibi durumlar için icra dairlerinin ilanlarını takip etmek son derece önemlidir.

İhale ile alınmak istenen meta ihale başlamadan önce kontrol edilerek herhangi bir sorun olmamasına dikkat edilmelidir. Satın alınacak olan metaya ait tüm detayların yer aldığı bilirkişi raporu da dikkatlice okunmalıdır.

İhaleye katılacak olan kişi, otoparklar ve depolarda bulunan metanın hasar kaydı, borcunun olup olmadığı ve sigorta kaydının kontrol edilmesi önemli bir husustur.

İhaleye çıkan araçların fiyatları genellikle değerinin %50’sinin altından satışa çıkarılır ve 2. ihaleye kaldığı takdirde bu oran daha da aşağılara düşebilir.

Fiyat teklifleri Adalet Bakanlığı’nın “e-satış” sitesinden, satış gününden  önce olmak kaydıyla da verilebilir. İhalenin yolunda gitmediği ve satışa hilenin karıştığı düşünülen durumlarda ise 7 gün içerisinde ihalenin feshi davası açma hakkı, ihaleye katılan tüm kişlere tanınmıştır.

Normal seyrinde sorunsuz bir şekilde giden bir ihaleden, araç aldıktan sonraki işlemler arasında ilk etapta satın alınan metanın bedeli 10 gün içerisinde aracın bağlı olduğu icra dairesine ödenmelidir

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma