Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Aracı Hurdaya Çıkarma Olur Mu Nasıl Çıkarılır?

Hacizli Aracı Hurdaya Çıkarma Olur Mu Nasıl Çıkarılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
389 0

Hacizli arabaların noter huzurunda alınıp satılabildiği biliniyor. Araç üzerinde haciz şerhinin bulunması satışın yapılması için engel teşkil etmiyor. Alıcı ve satıcı kişiler kendi arasında anlaşarak aracın haciz durumunun devam etmesi ile satışlarını yapabiliyorlar. Hacizli araç alıcıları bu durumlarda önceki sahibinden gelen ödemenin yapılmaması ve aracın haciz durumunun ortadan kaldırılmaması hallerinde mağdur olabiliyorlar. Mağduriyeti gidermek adına aracı hurdaya çıkarma yoluna başvuranlar da oluyor. Hacizli aracın hurdaya çıkarılması durumunda araca el konulamıyor ve yeni sahibi tarafından herhangi bir farklı ödeme yöntemi isteme hakkı da olmuyor. Borç yine muhatabına gidiyor. Yani hacizli aracı satan kişiye yönleniyor alacaklılar.

Hacizli Araçlarda Hurdaya Çıkarma

Aracın para edebilecek tüm aksamları hurda şekline dönüştürülüyor ve orijinal yedek parça olarak satışa sunuluyor. Motor, kaporta, koltuklar, aksesuarlar ayrı ayrı değerlendiriliyor. Fakat motorun şase numarası ruhsat bilgilerine ulaşmakta yeterli oluyor. Motoru komple kullanacak kişiler aracın motorunun hacizli olduğunu öğrenerek hareket etmelidirler. Diğer tüm kaporta ve iç aksesuarlar için böyle bir kontrol zorunluluğu bulunmamaktadır. Hacizli aracı hurdaya çıkarma işlemi tamamlandığında hacizli araç alıcıları kendi mağduriyetlerini en aza indimiş olarak görürler kendilerini. Diğer durumda araç komple elinden gidecek ve hacizli araç aldığı için ve bunu bilerek yaptığı için hiçbir hak talebinde bulunamayacaklar. Hurdaya verdiklerinde ise araç için verdikleri paranın bir kısmını da olsa çıkartabilecekler.

Hacizli Aracı Hurdaya Çıkartmanın Yaptırımları var mıdır?

Alıcı kişi hacizli araba aldığını bildiği için aracı kaçırmaya yönelik bir hareket yapar. Fakat yine de hacizli aldığını ve borçlu kişinin muhatap kabul edilmesi gerektiğini söyleyerek hurdaya vermesini savunabilmektedir. Borçlu kişi, haczi koyduran ilk kişi bu durumlarda muhatap kabul edilecektir. Fakat borçlu kişinin hacizli aracı bir arkadaşına devredip ardından arkadaşının hurdaya çıkartması gibi durumlar ile de karşılaşılır. Böyle bir şey söz konusu olup olmadığını araştırmak Emniyet güçlerinin işidir. Bu durumlarda alıcı olup da aracı hurdaya çıkartan kişiye de yardım ve yataklık – işbirliği gibi suçlardan ceza yaptırımları uygulanabilmektedir.

Hacizli araçlar ve hurdaya ayırma işlemler ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma