Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. İcralık Hacizli Aracın Muayenesi Yaptırılabilir Mi?

İcralık Hacizli Aracın Muayenesi Yaptırılabilir Mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
1267 0

Trafiğe çıkış için araçların belli sürelerde muayenesi yaptırılmak zorunda. Bu sebeple hacizli aracın muayenesi de trafiğe çıkabilmesi için yapılması gereken hususlardan bir tanesi.

Araç muayeneleri yıldan yıla yapılmak zorundadır. Borçlu veya hacizli araçlar muayeneler için değerlendirilmektedir. Herhangi bir borç ya da iflas nedeniyle borçlu olan kişilerin mal varlıklarına el konulabilmektedir. Araçların hacizli ve icralık araçlar olması sahipleri tarafından da kullanımını engelleyen bir detay olarak bilinmektedir.

Hacizli Aracın Muayenesi Yaptırılır?

Herhangi bir sebepten ötürü araçlarına haciz gelen kişilerin araçlarına düzenli olarak kontrol yaptırmaları işleminin de önüne geçilebilecektir. Araçların belli zaman dilimlerinde yapılacak olan muayeneleri de borçtan dolayı muayene istasyonları tarafından gerçekleştirilmeyecektir. Bunun için yapılması gereken gerekli borçları ödeyerek aracın üzerinde bulunan icra kararını da bozmak olacaktır.

hacizli aracın muayenesi
İcralık Hacizli Aracın Muayenesi Yaptırılabilir Mi?

Hacizli aracın muayenesi yaptırmak isteyen kişilerin izlemesi gereken bir yol vardır. Trafik muayene istasyonlarına gitmeden önce yapılması gereken tek nokta araç üzerine dair herhangi bir borcun bulunmadığına dair bir dosya almaktır. Aracın trafikteki dosyası üzerindeki haciz şerhinin kaldırılmasının biraz uzun süreceğinden dolayı bu şekilde bir işleyişe gitmek en doğru seçim olarak görülebilecektir.

Herhangi bir kurumun aracın trafik tescil dosyasına dayalı işlem yapacağından dolayı da bu şekilde gerçekleşebilecektir. Trafik şubedeki hacizli şerhin kaldırılmaması halinde aracın muayenesi yenilemez. Çünkü muayene ile birlikte yeni bir belge ile ruhsat oluşur. Oysa eski ruhsat bilgilerine göre aracın üzerine bir kredi/borç kullanımı yapılmıştır. Bunu gizlememe adına muayenelerde ilerleme sağlanmayacaktır.

Hacizli Araçlar için Muayene Yapılamaz!

Hacizli araçlara dair herhangi bir kontrol ya da işlem yapılamaz. Araçların üzerine bulunan haciz gibi borçlu durumlarının ortaya çıkmasından kaynaklı olarak da harekete geçecek olan araç sahiplerinin borçlarını ödemeleri de gerekmektedir. Hacizli araçların yıllık vize muayeneleri yapılamaz.

Vize alabilmek için borç olması etkeni burada devreye girer. Bu sebeple de sadece hacizli bir araç olarak değil sıradan bir trafik cezası da borç olarak kabul edildiği için vize işlemi yapılmaz. Vergi borçlarının yanı sıra ödenmemiş trafik cezaları da bu tip borçların arasında yer alarak ödenmemesi halinde bu tip olumsuz durumla karşı karşıya kalma durumu da ortaya çıkabilmektedir. Araçtaki haczin kaldırılması ile hacizli aracın muayenesi yaptırabilirsiniz fakat geçen süre için ceza ödemek zorunda kalacaksınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma