Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. İcradan Alınan Eve Konut Kredisi Çıkar mı?

İcradan Alınan Eve Konut Kredisi Çıkar mı?

Sonsatir Sonsatir -
276 0

Uygun fiyat koşulları ile satışa konulan icradan alınan eve konut kredisi çıkar mı? merak edilen soruların başında gelmektedir. Zira finans desteği konut alımlarında çok önemli olmaktadır.

Kişiler almış oldukları evlerin finansını karşılamak adına bankalardan konut kredisi ürünü alma yoluna gidiyor. Burada yapılan ödeme planı çerçevesinde de taksitler ödenirken bazı durumlarda bu ödemelerin yapılamaması bankanın alacağını tahsil etmek için evin satışa çıkarılmasına neden oluyor. Nitekim konut kredileri alımında bankalar söz konusu konutlara ipotek koymaktadır. Bu ipoteğe istinaden de satışını yapabiliyor. İcralık konumundaki konutların satışları kadar alıcılarını da ilgilendiren bir husus. Zira uygun fiyatlı olmasından dolayı bir çok kesim icradan ev, araç alma yoluna gitmektedir. Bu manada alım yapacak kişilerin sorguları arasında bulunan icradan alınan eve konut kredisi çıkar mı sorusu bulunuyor. Bu sorumuza evet cevabı vermek mümkün. Ancak diye makalemize devam edersen bazı kriterlerin karşılanması gerekiyor ki icralık eve kredi alın.

İcradan Alınan Eve Konut Kredisi Çıkar mı?

İcradan Alınan Eve Konut Kredisi Çıkar mı?

Bankalar Neden Ev Satışı Yapıyor?

Banka ipotek koymuş olduğu evin kredi ödemeleri yapılmadığı takdirde ipoteğe dayanarak eve el koyar ve satışa konu eder. Bu manada bankalardan satılık gayrimenkuller içerisinde yerini alır ve ilanlarda boy gösterir. Bu evlerin alımını takip eden kişiler uygun görmesi halinde daha uygun fiyatlı olmasından dolayı alım daha cazip gelir. Bu nedenle icradan ev alımı takipleri içerisindedir. Ancak bu evlerin alımında yine konut kredisi kullanmak isterler. Burada icradan alacağınız eve kredi almak için bankayla görüşmeniz gerekiyor.

Bankalardan Hacizli Evlerin Satışı

Bankalar konut kredilerine istinaden ipotekli evlerin satışını kendileri yapmaktadır. Bu satışı icra müdürlükleri kanalıyla yaptıkları takdirde icralık eve kredi almanız neredeyse imkansız bir durum. Ancak bankanın kendisinin sattığı evlere kredi alma kriterlerini taşıyan herkes, kredi alabilir durumdaki herkes konut kredisi alabilir. Yapmanız gereken satışı yapan bankadan konut kredisi talep etmektir. Burada yapılan inceleme ve araştırma neticesinde kredi notu, geliriniz gibi hususları karşılıyor olmanız halinde bankalar size konut kredisi vermekten kaçınmazlar ve neredeyse istediğiniz tutarlara kadar kredi alabilme imkanları sunarlar.

Bankalardan Satılık Konutlar

Başta devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank olmak üzere Garanti BBVA, QNB Finansbank, TEB ve Yapı Kredi gibi bankalar ellerinde bulunan konutların satışını kendileri internet siteleri üzerinden ilan ederek yapmaktadır. Burada evlere belli bedeller belirlenir ve bu bedeller üzerinden satışlar söz konusu edilir. Ancak bazı durumlarda bankalar bu bedellerin de altında satışını verebilir. Nitekim banka kendi bünyesinde hangi rakamlara satacağı hakkını saklı tutar.

İcralık Evin Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Konutlar icradan satışa çıkarılacaksa burada uzman kişiler eve bir muhammen bedel belirlemektedir. Bu bedel üzerinden yatırılacak teminat ile ihaleye katılım söz konusu oluyor. Bu rakam üzerinden ihaleler yapılıyor olsa da ihaleye katılım olmaması halinde pazarlık usulü satışlar söz konusu olabilir. Zira bankanın adına ipotekli olan evin satışında söz konusu borçların kapanıyor olması yeterli gelebilir. Bu nedenle ev alımında icralık evler seçilmesi halinde iletişim daha önemli. Çünkü ipotek ile el konulan konutun tüm inisiyatifi banka üzerindedir.

İcradan Alınan Eve Konut Kredisi Çıkar mı?

İcralık Ev Alımında Faiz ve Masraflar

İcralık ev alırken fiyatı nedeniyle daha cazip olması bu evlere konut kredisi alımında faiz ve masraflarında daha uygun fiyatlarda olduğu anlamına gelmiyor. Banka size olağana faiz oranından kredi verir. Bunun yanında alınacak ekspertiz, kredi tahsis ücreti, ipotek rehin ücreti gibi masraflar tamamen standart rakamlar üzerinden alınıyor.

İcradan Alınan Eve Konut Kredisi Çıkar mı?

İcradan Alınan Eve Hangi Masraflar Ödeniyor?

Burada icradan ev alırken peşin ödeme yapacaksanız tapu da harç bedeli ödemeniz gerekiyor. Hem alıcı hem satıcının  ödemesi gereken bir harç tutarıdır. Bunun dışında bir ödeme söz konusu değil. Ancak kredi çekmeniz halinde kredi tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek rehin ücreti, hayat sigortası poliçesi gibi ödemelerle karşılaşacaksınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma