Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Konut Kredileri
  4. »
  5. Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aydin Duran Aydin Duran -
150 0

Konut kredisi nedir? Ev sahibi olmak isteyen ihtiyaç sahipleri için kredi imkanı sağlayan bankaların, müşterileri için hazırladıkları kredi sistemine verilen isimdir. Birden fazla alternatifle kredi çekmeniz mümkündür. Sizler için sitemizde açıkladık.

Konut kredisi son zamanlarda ev sahibi olmak isteyenlerin en sıklıkla başvuru yaptıkları banka fonudur. Konut kredisi başvurusu yapan kişilerden beklenen evrak listesi ve bu ihtiyaçlarına yönelik olarak bankaların hazırladığı gelir testini geçmeniz durumunda, siz de en kısa süre içerisinde ev sahibi olabileceksiniz. Gelin hep birlikte sitemiz içerisinde konut kredisi nedir, konut kredisi kimlere verilir sorularına yanıt verelim. Sitemiz içerisinde ayrıca bankacılık ve finans konularıyla alakalı olarak ilginizi çekecek başlıklara da ulaşabilirsiniz. Konut kredisi en genel tabiriyle, ev sahibi olmak isteyen ve sürekli geliri olduğunu beyan eden ya da bankaya güçlü bir kefil sunabilen kişilerin başvuru yaptığı kredi türüdür. Bu kredi türüne başvurunuz sırasında evi ipotek ettirerek, ödemeleriniz noktasında teminat olarak satın aldığınız evi de gösterebilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplama

Öncelikli olarak konut kredisi çekmek istiyorsanız, belirli bir oranda yatırımınız olması gerekmektedir. Satın almak istediğiniz daireyi bankaya bildirerek başladığınız kredi serüveninizde, ekspertiz gelerek eviniz ile ilgili olarak bir değer belirler. Belirlediği değer üzerinden %70 ila %75 arası bir fiyat biçerek size bu fiyata uygun miktarda kredi belirler. Yine ödeme şeklinize ve uygun faiz oranlarıyla konut kredisi çekebilir ve yatırımınızı güvence altına alabilirsiniz. Bankaların kredi verirken kontrol ettikleri ilk şey sizin kredi notunuzdur. Kredi hesaplama yapmak için öncelikli olarak kredi notunuzun temiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Eğer kredi notunuz düşükse ve başvurunuz için belirli bir zaman aralığınız varsa, önceliğinizi kredi notunuzu yükseltmek için vermeniz gerekmektedir. Aksi taktirde olumsuz sonuçlanan başvurular da kredi notunuzu olumsuz etkilediğini bilmeniz gerekmektedir.

İpotekli konut kredisi nedir sorusu da son zamanlarda bankacılık işlemlerinde değer gören bir diğer konudur. Alacağınız ev için bir teminat ödeyemiyorsanız ya da bir kefiliniz yoksa bankayı satın aldığınız evi ipotek göstererek ekspertiz aracılığıyla kefil gösterebilirsiniz. Bu işlemi daha basit anlatmak gerekirse eğer 100.000 Türk Lirası ederinde olan bir evi satın almaya karar verirseniz eğer 25.000 Türk Lirası civarında bir nakitinizin olması gerekmektedir. Evi çekerken de varsayalım kefiliniz yok. Bu noktada bankaya başvurunuzda evi ipotek ederek kredi çekmek istediğinizi söylediğinizde, banka evi kendi üzerine satın alır ve siz borcu bitirdikten sonrasında size evin tapusunu teslim eder. Bu ödeme şekli ülkemizde en sık kullanılan konut kredisi şeklidir.

Konut Kredisi Başvuru

Konut kredisi başvurusu yapmak için daha öncesinden sürekli olarak sigortalı bir işte çalışıyor olmanız ve bu süreç içerisinde kredi kartı da dahil olmak üzere hiçbir bankacılık işleminizde olumsuzluk meydana gelmemesi gerekmektedir. Bankalar sicil geçmişinize baktığınızda eğer ödemelerde gecikme meydana geliyorsa size verecekleri krediler noktasında tutarları düşük tutacak ya da size istediğiniz oranda ev kredisi veremeyeceklerdir.

İhtiyaç kredisi ve ev kredisi arasında birçok fark bulunmaktadır. İki krediyi çekmek için de kredi notunuzun yüksek olması ve bunun sonucunda sürekli bir gelir beyan etmeniz gerekmektedir. Konut kredisi hakkında bilinmesi gerekenler ve daha fazlası için sitemizde olan bankacılık konulu başlıklardan faydalanabilirsiniz. Konut kredisi nedir ve ne alanlarda kullanılır başlıklı yazımızda siz değerli okurlarımız için kredi çekerken oluşabilecek olumsuzlukları ve konut kredisinin diğer kredilerden oluşturduğu farkları aktardık, umarız siz de bir gün ev sahibi olursunuz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma