Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Kredi Kartı Dönem Borcu Ne Demek?

Kredi Kartı Dönem Borcu Ne Demek?

Aydin Duran Aydin Duran -
7 0

Kredi kartı kullananlar son ödeme tarihi ile birlikte kesilen ekstre ile birlikte kredi kartı dönem borcu tutarı, asgari ödeme tutarı gibi bilgelere ulaşım sağlamaktadır. Bu anlamda tüketiciler kredi kartı dönem borcu ne demek sorgusu yapmaktadır.

Kredi kartı kullanımı, modern bankacılık sisteminde en çok tercih edilen bankacılık hizmetlerinden biridir. Bir tür kredi niteliğinde çalışan kredi kartı, size olmayan paranız üzerinden ekstra harcamalarınızı yapma imkanı sunmaktadır. Ödeme gününde bu borcunuzu kapatmanız durumunda, herhangi bir faiz ve kullanım ücreti alınmayacaktır. Kredi kartı böyle bilinçli bir şekilde kullanıldığında herhangi bir problem yaratmayacaktır. Fakat ilgili ödemeler yapılmaz ve günü geçirilirse, işte o zaman sorunlar boy göstermeye başlayacaktır. Bilinçli kullanımın da artması için kişiler kredi kartı dönem borcu ile ilgili bankalar ile bankacılık terimlerini bilmeli, terminolojiye daha da hakim olmalıdır. Bu yazımızın amacı buna katkı sağlamak ve kredi kartı kullanımında önemli bir yer kaplayan ‘dönem borcu’ kavramını sizlere açıklamaktır.

Kredi kartı dönem borcu nedir?

Kredi kartı kullanıyorsanız, bu alışverişlerinizi kart üzerinden yaptığınız anlamına gelmektedir. İşte bu harcamaların hesaplanabilmesi için sizlere bir hesap kesim tarihi oluşturulur. Kredi Kartı dönem borcu kavramı da bu zamandan itibaren ortaya çıkmaktadır. İki hesap kesim tarihi arasındaki süreye dönem denir ve bu dönem boyunca harcadığınız miktarın hepsine ‘dönem borcu’ adı verilir. Bu sayede siz de o ay içerisinde ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

Kredi kartınızı kullanırken, belirtilen son ödeme tarihlerini geçirmeden dönem borcunuzu kapatmanız halinde herhangi bir faiz ödemezsiniz. Ekstra bir masrafınız olmaz. Fakat son ödeme tarihini geçirir ve dönem borcunuzu kapatmazsanız, işte o zaman sıkıntılar ortaya çıkar. Burada önemli olan limitiniz kadar harcamak değil, ödeyebileceğiniz ve ihtiyacınız olan kadar harcamaktır. Buna dikkat etmeyen müşteriler, zamanla borçları ödeyemez hale gelir ve uzun vadede yasal işlemlere maruz kalarak, kara listeye girme tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?
Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi kartı dönem borcu önemi nedir?

Kredi kartı dönem borcunu bilmeniz halinde, ödemeniz gereken miktarı bileceksiniz. Hesap kesim tarihinizden 10 gün sonrası son ödeme tarihiniz olacağı için, bu süreyi iyi seçmeniz gerekir. Bu sayede ödemelerinizi ve ekonomik dengenizi bu tarihlere göre ayarlayacaksınız. Dönem borcunuzu bilirseniz, geri ödeme yapmaya başladığınızda, eksik veya az bir tutar yatıramazsınız. Çünkü bu durum uzun vadede kredi notunuzun düşmesine ve sizin finansal anlamda zarar görmenize sebep olacaktır.

Kredi Kartı Dönem Borcu İle Asgari Tutar Farkı

Sizin ödemek zorunda kaldığınız en az tutarı gösteren Asgari tutarı ödemekle dönem borcu aynı şey değil elbette. Asgari tutarı ödemeniz ile borcunuz bitmez. Sadece yasal olarak limitiniz ve harcama tutarlarınızın oranına göre en az ödeme tutarınızdır. Kredi kartınızın limiti 15 bin lira ve altı ise asgari tutar yüzde 30, fazla ise 20 bin liraya kadar yüzde 35, daha üzeri ise yüzde 40 oranında asgari tutar belirleniyor.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarını Ödedim. Ne Olur?

Hiç ödememek yerine en azını ödemek en doğru adım. Çünkü kredi kartınız harcamalara kapatılmaz, kredi yasaklısı konumuna girmek için ilk adımı taşıyan bu ödememe ile kredi kartınızdaki bazı imkanlardan kısıtlama yaşamaya başlarsınız. Nakit para çekimi gibi. Ayrıca dönem borcu eksi durumuna düşersiniz ve bu durumda işlenen faiz daha yüksek olur.

Asgari tutarınızı ödemeniz halinde mevcut borcunuzdan düşülüyor ve mevcut borcunuz yine faiz işlemeye devam ediyor. Bu nedenle borcun tamamının ödenmesinde fayda bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır