Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Emlak
  4. »
  5. Ne Zaman Konut Kredisi Faizleri Düşecek

Ne Zaman Konut Kredisi Faizleri Düşecek

Aydin Duran Aydin Duran -
160 0

Enflasyonla mücadele kapsamında alınan tedbirlere her yeni gün bir yenisi ekleniyor. Son atılan adımlarda emlak sektörünün önünü açmak için düzenlenen tapu harç miktarlarındaki ve KDV oranındaki ciddi indirimin devam edeceği yönünde. Taşınmaz gayrimenkullerin değerlerinin yüksek olması nedeniyle yüzde bir gibi bir indirimin olması tüketiciye fazlasıyla yansıyor. KDV oranındaki indirim ise yüzde 18 den yüzde 8’e indiği için konut satışı yapan firmalara olduğu gibi tüketicilere de olumlu yansıyanlardan. Konut alımı araştırması içersindekilerin sorduğu soru ne zaman konut kredisi faizleri düşecek oluyor.

Ne Zaman Konut Kredisi Faizleri Düşecek

Emlak piyasasının bu sevindirici haberler ile iştahı artarken tüketicilerin de bu indirimlerin konut kredisi faizlerine yansımasını istiyor. Zira ekonomik gelişmeler neticesinde vatandaş uzun dönemli olması bir kenara borçlanma yoluna gitmek istemiyor. Önünü göremeyen ev sahibi olma düşüncesindeki kişiler borca girmekten kaçınıyorlar. Elbette konut kredilerinin faiz oranlarının yüksekliği bu borca girmekten kaçınmanın ilk sebebi.

Sene başından bu yana tapu harç masrafında ve KDV indiriminden faydalanan emlak sektörü ve tüketiciler bu indirimlerin devam etmesini elbette istiyorlar. Yıl boyunca emlak sektörüne nefes aldıran bu indirimler artan faiz oranları zorlu bir viraja girdi. Çünkü vatandaş fazladan faiz ödemekten kaçınıyor ve bunun için konut alımlarını faiz indirimlerine bekletiyor. İyi ama ne zaman konut kredisi faizleri düşecek, düşecek mi bunları bilen yok.

Tüketiciler Konut Kredisi Faizlerinde İndirimi Bekliyor

Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların konut kredisi faizlerinin ortalaması yüzde 2.60 oranlarının üzerinde seyrediyor. Konut sahibi olmak isteyenlerin bu faiz oranlarında ev sahibi olması neredeyse imkansız. Zira orta ve dar gelirli olarak tabir ettiğimiz kişilerin bu faizlere ev alabilmeleri için yüksek peşinat vermeleri gerekir. Bu peşinatı olmadığına göre neredeyse imkansız.

Zaman zaman konut piyasasında önemli kuruluşlar ciddi faiz indirimlerine neden olan kampanyalar düzenlemiş olsalar da, bu kampanyalar eşliğinde satılan konutlar belli başlı yerleşim yerleri ile sınırlı kaldı. Herkesin alamayacağı bu konutların değerleri de genel olarak kredi kullanan kesimlerin alım gücünün çok çok üstünde olması zaten imkansızlığı kılıyordu. 0,98 Faiz oranı ile konut sahibi yapan bu kampanyalara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı destek vermiş ve Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı öncülüğünde gerçekleştirilmişti.

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredilerinde her daim olduğu gibi en düşük faizi yine devlet bankaları veriyor ve yine öncülüğü Ziraat Bankası yapıyor. Güncel Konut Kredisi faizleri Ziraat Bankasında yüzde 1.98 oranlarında.  Bu oranları Vakıfbank ve Halkbank takip ediyor. Buna rağmen alacağınız 100 bin lira için aylık 2 bin 188 lira taksit ödemesi ile toplamda 262,570 TL ödüyorsunuz ve ödediğiniz faiz tutarı masraflarınız hariç 162.570 Lira civarlarında. Diğer Bankaların Güncel Konut Kredisi Faizleri ise şu şekilde;

* Ziraat Bankası % 1,98
* Halkbank % 2,09
* Vakıfbank % 2,09
* Kuveyt Türk % 2,16
* İng Bank % 2,11
* Türkiye Finans % 2,20
* TEB % 2,58
* İş Bankası % 2,30
* QNB Finansbank % 2,70
* Şekerbank % 2,74
* Akbank % 2,75
* Denizbank % 2,90
* Garanti Bankası % 2,80

Ne zaman konut kredisi faizleri düşecek sorusunun cevabını söylemek şimdiden elbette mümkün değil. Fakat genel olarak hem sektör hem vatandaşlar bu oranların düşmesini beklerken aynı zamanda bankacılık sektörünün de önünün açılabilmesi için konut kredisi faizlerinin düşmesini beklediğini söylemek gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma