Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ne Demek?
  4. »
  5. RP Yapmak Ne Demek? Roleplay Nedir?

RP Yapmak Ne Demek? Roleplay Nedir?

Aydin Duran Aydin Duran -
229 0

Geçmiş yıllarda insanlar beraber vakit geçirirken fiziken birlikte etkinlik yaparlardı. Günümüzde ise teknoloji ile insanlar biraz daha birbirlerinden uzaklaştı. Nitekim son zamanlarda virüs salgını da insanları uzaklaştırdı ki beraber oynanan oyunlarda dahil olmak üzere artık uzaktan gerçekleştiriliyor. Bu manada da yeni nesil oyun olması nedeniyle teknolojik oyunlara da eklenen terimler ne olduğunun araştırılmasına neden. Bu anlamda rp kısaltması olan roleplay ne demek? Oyun oynarken RP yapmak ne anlama geliyor? Sizler için açıkladık.

RP Yapmak Ne Demek?

Teknoljik olarak geliştirilen oyunlar evde kaldığımız bu günlerde daha çok ön plana çıktı. Bu manada özellikle arkadaşlarımız ile bir araya gelemememiz nedeniyle birlikte oyun oynamak için teknolojinin verdiği desteği de göz ardı etmemek gerekir. Teknik olarak günümüzde popüler olan bir çok oyun bulunurken burada GTA 5 gibi oyunlar ilk sıralardaki yerini koruyor.

Roleplay Ne Demek?

Yaşam içerisinde elbette oyun da var. Teknolojik aletler ve internet sayesinde oynanılan oyunlarda seviye ve karakter geliştirme olarak tanımlayacağımız role play sayesinde oyuncu karakterini kendisi seçer. Türkçe karşılığı ise rol yapmaktır. Bu karakteri geliştirir ve isteğine göre dizayn eder. Eskiden insanların fiziken kıyafet giymesi gibi oynadığı oyunun karakterine bürünmesi günümüzde bu durumu teknolojik aletler ile yapılmasına olanak sağladı. Bu anlamda da role play sizin karakterinizde doktor olmak varsa bir manada doktor önlüğü giymeniz gibi bir şey.

Oynanılan oyunlarda roleplay olarak bilinse de kısaltma olarak RP kullanılması kişilerinde bu terimin ne anlama geldiğinin merak etmesine neden. Oyuncu şekillendirdiği karakterin seviyesini oyun içerisinde artırıyor ve onu geliştirerek oyuna devam ediyor. Yani gerçek oyunda fiziken değişim göstermediğiniz karakteri internet ve dijital oyun sayesinde istediğiniz karaktere büründürebiliyorsunuz.

Güncel olarak genç nesil sosyalleşmek adına bu durumu oyuna çeviriyor. Bu nedenle de oyun ile zamanın büyük bir kısmını geçirirken bunu daha eğlenceli hale getirmek için de elinden geleni yapıyor. Video oyunlarını zamanla artış göstermesi, sosyal medya kullanımının artması ile oyunların fiziken bir arada olunmasa da internet sayesinden bir çok kişiye ulaştı ve birden fazla kişinin aynı anda oyun oynamasının yolunu açtı. Video oyunu oynanılması ise RP yani roleplay oyunu bir anlamda oyuncu olan kişilerin özgüvenini artırır duruma geldi.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma