Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Senetle Araba Satan Yerler Avantajları ve Riskleri

Senetle Araba Satan Yerler Avantajları ve Riskleri

Aydin Duran Aydin Duran -
436 0

Senetle Araba Satan Yerler Avantajları ve Riskleri herkesin bilmesi gerektiği önemli hususlardır. Herkes gibi bir vasıta sahibi olmak istiyor lakin bankalardan kredi alamıyor musunuz? Bu halde geriye yalnızca bir seçeneğiniz kalıyor, o da senetle araba alabilmek. Peki senetle araba alabilmek mantıklı mı? Dilerseniz sizlere senetle araba almanın artı ve eksilerini açıklayalım.

Bankalardan kredi alabilmek kuşkusuz biraz sorunlu bir iştir. Bankalar en küçük bir pürüzde kredi vermekten kaçınacaktır. Ülkemizde de kredi başvurunda bulunanların büyük bir bölümünü taşıt kredileri oluşturmaktadır. Bu amaçla bankalar hassas davranmak mecburiyetinde kalıyor ve herkese kredi fırsatı vermiyorlar. Hal bu tür olunca şahıslarda senetle araba alma gibi değişik yöntemlere başvuruyor.

Ancak senetle araba alabilmek karşılıklı bir itimat gerektirdiği gibi çok ilgili olunması gereken bir işlemdir. Bu amaçla senetle araba alabilmek istiyorsanız kesinlikle bu prosedürü daha önce güvendiğiniz ve iyi tanıdığınız bir galeriden yapmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde hiçte beklemediğiniz neticelerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak her şeyden evvelce senetle vasıta alabilmek isteyen bir bireyin senet doldurmayı iyi bilmesi ve senetler ile ilgili bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Peşinatsız Senetle Araba Almak

Bu konuda ilk yapmanız gereken tanıdık ve itimat edilir olan aynı vakitte senetle araba satışı yapan bir galeriye gitmek ve sizin aracılığınızla en ideal aracı bulmaktır. Öncelikli olarak bir peşinat ödemek istiyorsanız bunu vasıta sahibi ile konuşmalı ve bir karara bağlamalısınız.

Vereceğiniz peşinatı bankalardaki ile karıştırmamalısınız. Bankalarda peşinatı siz belirleyemezken, senetle alışverişte peşinatı siz ve satıcı eş zamanlı olarak belirleyebiliyorsunuz. Hem de hiçbir peşinat ödemeden de aracı alabiliyorsunuz. Fakat bu ve bunun gibi satış işlemlerinde çoğunlukla satıcı sizin adınıza kendi üzerinden kredi çeker ve sizde aylık kredi ödemelerini satıcıya yaparsınız. Ancak finansal olarak kuvvetli olan satıcılar genelde bankalarla uğraşmadan kendi imkânları ile çözmektedir.

Senetle Araba Satan Yerler

Senetle araba sahibi olmak mantıklı gözüküyor lakin size ekstra kesintilerin yansıması muhtemeldir. Eğer galerici bir bankadan sizin amacıyla kredi çekerse hem bankanın faiz oranını size ödetir, hem de %2’lik kendi komisyonunu üstüne ekler. Galericilerin senetle araba satma sevdalarının gerisinde da hem arabadan hem de sizden kar etmeleri bulunuyor. Galeri sahibi banka faizi ve kendi komisyonunda dahil bulunduğu bir rakamla tek bir senet oluşturmaktadır. Siz bu senedi imzaladıktan sonra bundan sonra galericiye borçlu durumda olacaksınız. Yani üzerinizde yalnızca 280 TL olan noter parası ile rehin masrafı olan 170 TL olması yeterli olacaktır. Gerekli noter ve senet işlemleri tamamlandığı vakit bundan sonra aracın resmi sahibi olacaksınız.

Senetle Araba Almanın Riskleri

Eğer senetle araba alıyorsanız kesinlikle beraberinizde deneyimli bir yakınınızı götürmelisiniz. Daha sonra otomobilin seçimi yapmalı ve belirlediğiniz aracı kesinlikle işini iyi yapan bir ustaya göstermelisiniz. Hayalleriniz ile aldığınız arabalar size ilerde altından kalkamayacağınız masraflar açabilir. Senetle araba alımlarında yüksek faizler ödemek mecburiyetinde kalacağınızı da hiçbir vakit unutmamalısınız. Çünkü senetle araba satan galericiler çoğu zaman tefeci mantığıyla çalışırlar ve bankalardan kat be kat daha acımasız olurlar.

Diğer bir konu ise senettir. Senedin tek bir senet olmamasına gayret edin. Eğer yapabiliyorsanız senetleri aylık olarak ayarlayın. Yani diyelim tek bir yılda imza attınız ve son birkaç taksitiniz kaldığında bir ay sıkıntıya düşüp ödeyemediniz. Bu durumda tek senete imza attığınız için galerici tek senedi işleme koyarak bütün parayı sizden tahsil etmeye çalışacaktır. Bu amaçla aylık senet düzenlemeniz daha mantıklı. Her ay ödediğiniz senedi alarak imha edersiniz ve borcunuz da orantılı bir şekilde azalır. Galericilerde tıpkı bankalar gibi senetlerine rehin koydururlar. Bu halde aracı satamadığınız gibi en küçük bir pürüzde hem ödediğiniz paralar gider, hem de arabanız altınızdan gider.

Senetle Araba Almanın Avantajları

Senetle araba alma konusu ile ilgili avantajları çok diyemeyiz. Ancak duruma göre bazı faydalar bulunuyor (Yukarıda bildirdiğimiz ilgi edilmesi gerekenleri uygularsanız). Peki nedir bunlar? Bankalardan kredi alamıyorsunuz, taşıta gereksiniminiz var ne yapabilirsiniz? Mecburen galeriden senetle vasıta alacaksınız. Bu halde yüksek faizler ödeseniz bile en azından gereksiniminiz karşılanır. Eğer aylık ödeme gücünüz varsa, bu hal üstünlük olarak görülebilir. Ancak ödeme gücünüz yoksa, ya da acil değilse taşıt gereksiniminiz biraz dişinizi sıkarak birikim yapabilirsiniz.Oto satışı yapan kişiler bu kapsamda sizin elinizdeki son kuruş paraya kadar almaya çalışırlar.

2018 senesi Ekim ayı şartlarında düşük fiyatlı Ford Escort 1.6 CLX modelini ele alalım. Hasarsız, mükemmel tek nokta eksiği olmayan hijyenik bir aracı 18.000 TL – 21.000 TL arası alırsınız. Ancak bunu senetle almaya kalksanız, vadedir şudur budur diyerek galeri bu aracı size en düşük 26.000 TL’ye satar. Bundan ötürü senet sorunlu diyoruz. Acil gereksinim halinde tercih edilebilir, lakin acil değilse uzak durmanız gerekir.

Senetle Araba Satan Yerler Nereleri?

Türkiye çapında il ve ilçelerde yer alan galerilerin çoğu senetle vasıta satışı yapmaktadır. Son zamanlarda tanınmış olan birkaç sahibinden tipi sitede de tekrar senetle satış yapılmaktadır. Bu sitelere Google’a senetle araba aratarak erişebilir ve vasıta fiyatlarına, faiz civarlarına bakabilirsiniz.

Senetle Araba Faizi Ne Kadar?

Senetle arabanın şu oranda faizi var diyemem. Çünkü her galerici istediği fiyatta faiz koyar. Bu halde faiz oranını öğrenmek istiyorsanız, senetle araba satan bir galeri bulacak ve toplamda kaç TL para ödeyeceğinizi öğreneceksiniz. Bunun diğer bir çaresi ya da yolu bulunmamaktadır.

Senetle Araba Alınır mı? Almak Mantıklı mı?

Yukarıda da açıkladığım gibi. Eğer çok acil gereksinim varsa ve diğer hiçbir çıkar yol yoksa alınabilir. Ama bir çıkar yolunuz varsa, senetle araba alabilmek aklınıza gelen son şey olmalıdır. Bu nedenden ötürü gereksinimlariniz bu işin mantığını oluşturacaktır. Yani demem o ki, şayet gereksinim varsa mantıklı, yoksa değil.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma