Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomotiv
  4. »
  5. Triger Kayışı Değiştirmek Kaç TL

Triger Kayışı Değiştirmek Kaç TL

Sonsatir Sonsatir -
286 0
Triger Kayışı Değiştirmek Kaç TL

Aracınızın modeli ve markası ile birlikte motorun hayati parçalarından biri olan triger kayışı değiştirmek kaç TL çok sık araştırılan konulardandır.

Triger kayışı motorun önünde ve vites kutusu kapağının altında bulunur. Bu nedenle başlangıçta göze çarpmaz. Motorun içinde çok büyük kuvvetlere maruz kalan triger kayışı, zaman ve kilometre açısından belirli aralıklarla değiştirilmelidir.

Burası Önemli: Hiçbir koşulda triger kayışını değiştirmeden önce kopmasını beklememelisiniz. Böyle bir durumda onarım maliyetleri çok yüksektir.

Okunmalı Yurt Dışından 2. El Otomobil Nasıl Getirilir?

Triger Kayışı Nasıl Çalışır?

Triger kayışı, her silindirin doğru zamanda ateşlenmesi için eksantrik mili ile krank milini senkronize eden dahili bir bileşendir. Yüksek kaliteli kauçuktan yapılmıştır ve triger kayışının uzun ömürlülüğünü artırmak için naylon tellerle güçlendirilmiştir. Triger kayışı grubu triger kayışı, avara kasnağı ve gergi rulmanından oluşur.

Triger Kayışı Değiştirmek Kaç TL
Triger Kayışı Değiştirmek Kaç TL

Triger Kayışı Ne Kadar Dayanır?

Gerçekte, triger kayışının ne zaman değiştirilmesi gerektiğine dair kesin bir gösterge yoktur. Bu nedenle üreticiler triger kayışı için beş ila yedi yıllık bir hizmet ömrü belirtir.

Triger kayışının hizmet ömrünün kullanıcı davranışları, yol koşulları ve rutin bakımın zamanında yapılmasıyla doğrudan ilişkili olduğunu unutmamak önemlidir.

Okunmalı EGM Boș Plaka ve Özel PLaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Triger kayışı değişimi için önerilen aralık nedir? Otomobil üreticileri triger kayışı değişimleri arasındaki kilometre sayısı ve aralıklar için yönergeler belirlemiştir. Triger kayışı 90.000 ila 140.000 kilometre arasında çalışmış olmalıdır.

İkinci el bir araç satın aldıysanız ve triger kayışının değiştirilmesi gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, hemen değiştirin. Triger kayışının incelenmesi olumlu sonuç vermeyecektir…

Triger kayışı değişimi ne kadara mal olur?

Triger kayışı değişimi için malzeme ve işçilik maliyetleri, aracın markasına ve modeline bağlı olarak 5.000 ila 13.000 TL arasındadır.

Triger Kayışı Değiştirmek Kaç TL
Triger Kayışı Değiştirmek Kaç TL

Çoğu araç sahibi triger kayışını değiştirirken sirkülasyon pompasını değiştirmek zorunda kalmamayı tercih eder. Ancak durum böyle değildir. Bunun nedeni, sirkülasyon pompasındaki su sızıntılarının veya açıklıkların bazen çıplak gözle görülememesidir. Bu nedenle, triger kayışı sirkülasyon pompasıyla aynı anda değiştirilirse ileride oluşabilecek komplikasyonlar önlenebilir.

Okunmalı  İcradan Araç Alma  Yöntemleri 

Aracımda Triger Kayışı Var mı?

Tüm araçlarda triger kayışı bulunmaz. Aksine, bazı araçlarda aynı işlev bir zincir sistemi tarafından yerine getirilir.

Triger kayışı mekanizması

Renault 1.5 DCI motora bir triger kayışı eşlik eder. Triger kayışları dizel motorlu Volkswagen Passat, Jetta, Audi A3, A4 ve Skoda Octavia modellerinde kullanılmaktadır.

Renault motorları ile güçlendirilmiş dizel motorlu Mercedes araçlarda triger kayışları bulunmaktadır.

Fiat’ın 1.3 Multijet motorlu araçlarında ve Opel’in 1.3 CDTI motorlu araçlarında zamanlama bir zincir seti ile değiştirilir. Kia ve Hyundai 2010 model yılından itibaren dizel araçlarında zincir setini tercih ederken, Ford 1.8 TDCI motorlarında triger kayışı ve zincir setini aynı anda kullanmaktadır.

Hangi triger kayışı markası daha iyidir?

Triger kayışı seçerken aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli markalar vardır. Bazı otomobil ve ticari araç üreticileri triger kayışlarını ve diğer yedek parçaları kendileri üretmez. Bunun yerine, bu bileşenleri harici olarak ürettirirler. Bazı önde gelen triger kayışı üreticileri, ürünlerini özellikle araç üreticileri için satış sonrası pazarında sunmaktadır.

Bir triger kayışı seçerken, kayışın “OEM” numarasına dikkat edin. “Original Equipment Manufacturer” teriminin ilk harfleri OEM kısaltmasını oluşturur. Türkçe’de “Orijinal Ekipman Üreticisi” anlamına gelmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma