Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Yapı Kredi Çalışan Hesap Nedir? Limitleri

Yapı Kredi Çalışan Hesap Nedir? Limitleri

Aydin Duran Aydin Duran -
10 0

Yapı Kredi Bankasının mevduat hesaplarına uyguladığı faiz getirilerinden bir tanesi de çalışan hesaptır. Çalışan hesap ile kişilerin bankada vadeli hesapta bulunan nakit miktarına gecelik faiz uygulanmaktadır. Uygulanan faiz ile kazanılan artı tutar kişilerin hesabına eklenir. Kaliteli bir hesap idare etme şekli olan çalışan hesap uygulaması, hesapta bulunan nakit miktarı üzerinden tespit edilmektedir. Kişilerin hesaplarına vadeli çalışan hesap özelliği tanımlattıktan sonra, herhangi bir prosedür uygulamaları gerekmez.

Yapı Kredi Çalışan Hesap Ne Kadar Kazandırır?

Çalışan hesaba aktarılacak para limitini tüketici kendisi belirliyor. Bunun için ise iş günleri saat 21 den sonra bu limitin altında kalmaması gerekiyor. Böylelikle hesabınızdaki tutar gecelik faiz tutarı ile nemalandırılıyor. Gecelik faiz oranı ise  standart olarak yüzde 9. Bu hesaba tahakkuk ettirilecek gelir sadece iş günleri için geçerli. Yani tatil günlerinde bu işlem gerçekleştirilemiyor.

Banka tüm işlemleri otomatik olarak yürütmekte ve saat 21.00’dan sonra Yapı Kredi Bankasının belirlemiş olduğu asgari limitin üzerindeki tüm tutarlar çalışan hesap özelliğinden yararlanmaktadır. Çalışan hesap kar marjı yüksek olan bir birikim şeklidir. Bu sistemde vadeyi bozma veya faiz oranında herhangi bir düşme de söz konusu olmamaktadır. Gündüzleri veya mesai saatlerinde kişiler hesaplarında bulunan nakit miktarını bankacılık işlemlerinde istedikleri şekilde kullanabilmekte iken geceleri ise hesaplarında kalan nakit miktarı üzerinden faiz getirisi elde edebilmektedir.

Yapı Kredi Çalışan Hesap
Yapı Kredi Çalışan Hesap

Çalışan Hesap Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışan hesap başvurusu yapmak için Yapı Kredi Bankasının internet veya mobil şubeleri, Yapı Kredi Banka şubeleri ve telefon bankacılığı şubesi üzerinden çalışan hesap tanımı yaptırılmaktadır. Yapı kredi bireysel internet bankacılığı şifresi ile de çalışan hesap tanımı yapılabilmekte ve hesapta bulunan nakit miktarı gecelik olarak faiz işletilerek değerlendirilebilmektedir. Hesapta bulunan paranın durgun vaziyette hesapta beklemesi yerine çalışan hesap tanımı yaptırılması avantajlı bir işlem olmaktadır.

Yapı Kredi Bankasında bulunan vadeli veya normal hesaba çalışan hesap tanımı yaptırılması durumunda, gün içinde mesai saati bitiminden sonra hesap kontrol edilmekte, hesaptan çıkan miktarlar ve hesaba giren miktarların kontrolleri yapılmaktadır. Nakit kontrol birimince yapılan nakit akışı sonrasında, hesapta kalan miktar banka tarafından belirlenen asgari tutarın üzerinde olduğunda saat 21.00’dan itibaren çalışan hesap kapsamında gecelik faize alınmaktadır. Gecelik faiz oranı % 9.00 olarak belirlenmiştir ve hesapta bulunan tutar gecelik olarak nemalandırılmaktadır. Bir gece için tahakkuk ettirilen faiz tutarı yalnızca iş günlerinde 00.00 ile 09.00 arasında işletilen nakit tutarları için geçerli olmaktadır. Çalışan hesap gecelik faizlendirme işlemi, resmi tatil günleri ve hafta sonlarında gerçekleştirilmemektedir.

Çalışan Hesap Alt Limitleri

Yapı Kredi Çalışan Hesap için limitler banka tarafından belirleniyor ve zamanla güncellenebiliyor. Yapı Kredi şubelerinde açmış olduğunuz hesabınıza tanımlayacağınız çalışan hesap müşterinin paraya ihtiyacı olup çekinceye kadar değerlendirilen bir yatırım ürünü. Bunun için otomatik bir yatırım fonu nemalandırması diyebiliriz. Buradaki hesapta tanımlayacağınız alt limitler bireysel müşteriler için 3 bin lira iken, Platinum ve Kobi müşterilerinin 5 bin lira ve özel bankacılık müşterilerin ise 10 bin liradır.

Yapı Kredi Çalışan Hesap İptali Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bankası şubeleri nezdinde bulunan hesaplarınıza tanımlamış olduğunuz Çalışan Hesap iptali için banka şubesine başvuru yapabilirsiniz. Yapı Kredi Müşteri hizmetleri numarası olan 0 850 222 0 444 ‘dan arama yaparak müşteri ilişkileri temsilcileri ile da kapatılması söz konusu olsa da en mantıklı yolu banka şubeleridir.

Çalışan Hesap Şikayetleri

Yapı Kredi Müşterileri genel olarak hesaplarına baktıklarında paranın mevcut olmadığı izlenimi yaşar ve endişelenebilirler. Bunun için bankayı ararlar ve paralarının çalışan hesap ile fon yatırımına neden olduğunu öğrenirler. Endişeleri ile bu hesabın kapatılmasını isteyenlerde çok değil. Fakat hesapta öylesine duracağını yatırım ile kazanılması mantıkla adım olabilir. Çalışan hesap ile ilgili en çok yapılan şikayetler;

  • Çalışan Hesabı kapatmama rağmen hesabımdan fon alımı yapılmış. Bu gibi sorun yaşayanların en büyük eksikliği hesabı kapatıp kapatmadıkları hakkında kesin bilgiye sahip olmamaları. Bankaya başvurarak bu hesabı kapatmışsanız elinizde bir dayanak belge olması gerekir. Bu dayanak belgenizi mutlaka isteyin ki nasıl bir işlem yaptığınızı bilin ve ileriki dönemde bu iddialarınızı doğrulayabilin.
  • Çalışan Hesap Tanımlaması yapmamanıza rağmen bankanın fon alımı yaptığından bahisle şikayet eden müşteriler oluyor. Bu müşteriler genelde maaşlarını bankadan alan kişiler ve yapılan maaş protokolleri ile birlikte sözleşmede geçen dayanağa göre hesap tanımı yapılabilir. Bu durumu iyi araştırmak gerekir. Sizin adınıza fon alımı yapılmışsa zaten bunun iptali söz konusu olur ve paranızda hesabınıza tekrar yatırılır.
  • Yapı Kredi Bankası nezdinde açılan yeni kredi hesapları üzerinden banka protokoller gereği hesabınıza  Çalışan Hesabı tanımlayabiliyor. Kredi alımında bütün evrakları imzalayan tüketiciler imzaladıkları evrakların ne olduğu hakkında kesin bilgiye ulaşmaları gerekir. Ayrıntılar incelenmeli ki daha sonraki dönemlerde mağdur olmayın.

Yapı Kredi Çalışan Hesap Şikayetleri Nereye Yapılmalı?

Yapı Kredi Bankası bünyesinde oluşan Çalışan Hesap ile ilgili şikayetleri tüketiciler genelde internet siteleri üzerinden gerçekleştiriyor. Bu durumdaki kişilere tavsiyemiz bu konunun muhatabı olan Yapı Kredi Bankası ile giderilmesi üzerine. Çünkü şikayet ettiğiniz portalların çoğuna banka cevap veriyor olsa da, bunun asıl sizin mağduriyetinizi giderecek olan taraf bankadır. Yasal mevzuatlar gereği hiçbir banka gayri resmi işlem yapmaz ve sizi mağdur etmez.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır