Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Emlak
  4. »
  5. Yıl Sonu Konut Kampanyaları, Konut Alımındaki Avantajlar

Yıl Sonu Konut Kampanyaları, Konut Alımındaki Avantajlar

Aydin Duran Aydin Duran -
143 0

Yıl sonuna yaklaşıldıkça konut kredilerindeki kampanyalar şekillenmeye başladılar. Fakat tüketicileri en çok fayda sağlayan hususlardan ikisi olan KDV ve Tapu Harçlarındaki indirim süresi yıl sonu itibariyle bitecek. Bu tarihten sonra ev alan kişiler fazladan harç ödemesi gerçekleştirmek zorunda kalacaklar. Yıl sonu itibariyle ev alımı yapacaklara avantajları hakkında TuranAy.com.tr ailesi olarak araştırma yaptık.

Kur seviyelerinde rekor yükselişler beraberinde alınan konut kredisi faizlerini de artırdı. Tavan yapan faizler neticesinde ev alımı neredeyse durma noktasına geldi. Artan fiyatlara etki eden inşaat malzemeleri, kur fiyatları ve faizler derken fiyatı yükselmeyen hiç bir husus kalmadı. Fakat son günlerde ekonomi kurmaylarının attığı adımlar kendisini gösterdi ve ekonomik kriz sonrasında faiz oranlarında indirimler söz konusu oldu. Hızlı yükselen faiz yerini kademeli olarak inişe bıraktı.

Kasım ay’ı itiariyle yüzde 3 seviyelerini geçen Konut Kredisi faizleri gün itibariyle İng Bank tarafından yüzde 1,89 oranıyla tahsis edilmeye başlandı. Döviz kurlarında da son dört ayda en düşük rakamlara ulaşılması nedeniyle önümüzdeki süreçte de faiz indirimlerinin devam edeceği yönünde pozitif bir hava oluşturuyor. Nitekim hükümetten yapılan açıklamalar da Aralık ay’ında da indirimlerin devam edeceği yönünde. Ekonomi uzmanlara tam bir rakam vermekten kaçınıyor olsalar da, konut kredisi faizlerinin Aralık ay’ı itibariyle yüksek oranlarda olacağı ve yıl sonunda hareketliliği yüzde 1,5 seviyeleri görmesi ile daha çok artacağı yönünde. İlerleye zaman içerisinde nasıl bir oluşum olacağını hep birlikte göreceğiz.

Konutta Yıl Sonu Kampanyaları

Konut alımlarında yıl sonunda yapılacak kampanyalarda önem arz ediyor. Çünkü bu kampanyalar ile indirime gidecek olan inşaat sektörünün beklentisi oluşabilecek. Ayrıca devam eden KDV indirimi büyük bir oran teşkil ediyor. yüzde 18 den yüzde 8 e indirilen KDV ile tüketiciler ve inşaat firmaları önemli ölçüde kâr ederken piyasayı hareketlendiriyor.

Tüketicilerin yıl sonuna kadar faydalanabileceği hususlardan bir tanesi de tapu harcı. Geçtiğimiz dönemde yüzde 4 ten yüzde 3 e indirilen tapu harçlarında bu indirim yıl sonuyla birlikte son bulacak.

Konut Fiyatları Çok Önemli

Geçtiğimiz yıl içerisinde emlak alımları için çeşitli firmalarca bir çok kampanyalar düzenlendi. % 0,95 faiz oranları ile ev satışı yapan firmalar olsa da bu satışlar yüksek tutarlarda olması nedeniyle orta gelirli kişilere hitap eden hususlardan çok uzakta idi. Konut satışlarının düşmesinde en büyük etken elbette faizler. Faizlerde meydana gelecek düşüşler ev fiyatlarına da etki ediyor.

Bunlarla birlikte TC vatandaşı olmak isteyen kişilerin vatandaş olabilmeleri için gayrimenkul alım sınırı 1 milyon 250 bin liraya kadar düşürülmesi bir nebze satışları artırdı. Döviz kurlarındaki yükselişle birlikte Türkiye’de yabancıların konut alımlarındaki sayı da artış gösterdi.

Düzenlenen İmar Barışı kapsamında da mevcut kaçak durumdaki yapılarını büyütme yoluna gidilmesi, bunu fırsat bilinerek binalarının üzerine yeni katlar çıkılması emlak piyasasını biraz olsun hareketli kılıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma