Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Krediler
  4. »
  5. PTT’den Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? (PTT Kredi)

PTT’den Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? (PTT Kredi)

Aydin Duran Aydin Duran -
155 0

PTT Kredisi, PTT’nin emekli vatandaşlara yönelik sağlamış olduğu bir hizmettir. Burada PTT krediyi kendisi vermez. Bankalar ve kredi kullanacaklar arasına aracı rol üstlenmektedir. Bu şekilde talepleri olanlar ilgili bankaların PTT Kredileri bölümlerine başvurarak kredilerini PTT’den alabilirler.

PTT Kredisini Kimler Kullanabilir?

PTT kredisi daha çok emekli kredisi olarak bilinmektedir. İhtiyaç kredisi çekmek isteyen emekli vatandaşlar PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalardan kredi başvurusu yapılabilir. PTT’nin sunduğu uygun faiz oranları ile kredi çekilebilir. Ayrıca başvurularınızı direkt olarak PTT şubelerine de yapabilirsiniz. Yapılan başvurular ilgili bankalara PTT tarafından yönlendirilerek banka değerlendirmesi sonrası sözleşme imzalayarak PTT’den kredinizi çekebilirsiniz.

Emekli olmanın yanı sıra yaş şartı da bu kredi de önem arz eder. Yaş sınırı bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte üst yaş sınırı 80’dir. 80 yaşın üzerindeki tüketiciye kredi kullandırılamamaktadır. Ayrıca aylık gelirin yarısının kredi taksitlerini karşılayabilmesi gerekir. Kredi çekecek kişinin kredi notunun yeterli olması da aranan şartlar arasındadır. PTT kredisi kullanacak olan emekliler için hayat sigortası yapılması zorunludur. Hayat Sigortası bedeli kredi kullanacak kişinin yaşına kredi miktarına ve vade tutarına göre değişmektedir.

PTT Kredisinde Vade Tutarı Ve Çekilebilecek Limit Nedir?

PTT Kredisinde de diğer düşük faizli ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi kredi vade tutarı 36 ay ile sınırlandırılmıştır. Bankadan bankaya üst limit değişmekle beraber 50.000 TL’ye varan kredi talepleri bu yöntemle kullanılabilir.

10.000 TL İçin 36 Ay Vade İle Çekilebilecek PTT Kredileri ve Faiz Oranları Nelerdir?

PTT aracılığıyla İş Bankası’ndan %2,60 faiz oranlarıyla 36 ay vadeli 10.000 TL kredi çekildiğinde aylık 466 TL ve toplamda 16.838 TL’lik bir ödeme planı oluşacaktır.

ING BANK ile düşük faizli PTT ihtiyaç kredisi kullanımında ise %2,49 faiz oranıyla 36 ay vadeli 10.000 TL kredi kullanıldığında aylık 457 TL ve toplamda 16.512 TL’lik bir ödeme planı çıkartılır.

AKBANK ile PTT Kredisi kullanıldığı takdirde ise %2,81 faiz oranıyla 36 ay vadeli 10.000 TL kredi kullanıldığında aylık 484 TL ve toplamda 17.469 TL’lik bir ödeme yükümlülüğü oluşacaktır.

PTT Emekli Kredisi Hesaplama

PTT emeklilere kredi tahsisini Aktifbank aracılığı ile yapmaktadır. Kefil talebi olmadan, şartsız kredi tahsisi yapan Aktifbank bu krediyi emekli maaşını PTT’den alanlar için yapıyor. Bu sayede kredi geri ödemeleri de maaş hesabı ile PTT üzerinden yapılıyor. Böylelikle ülke genelinde yaygın bir ağa sahip olan PTT aracılığı ile banka şubelerinde uğraşmadan kredi alımı mümkün. Aktifbank emeklilere 60 bin liraya kadar kredi tahsisi yapıyor.

Alacağınız bin lira kredi için 359,99 TL aylık ödemeniz bulunuyor. Vadeniz ise 3 ay. Dilerseniz 36 ay vade ile de kredi alabiliyorsunuz.

PTT Hangi Bankalar İle Kredi Veriyor

PTT anlaşmalı olduğu Burgan Bank ile 84 yaşına kadar, Aktif Bank 80 yaşına kadar, İng Bank 75 yaşına kadar, Denizbank 80 yaşına kadar, TEB ise 70 yaşına kadar olan emeklilere kredi alımında yardımcı oluyor. Emekli maaşını PTT’den almayan kişiler de bu kredilere başvuru yapabiliyor. Bunun için ise kredi alım kriterlerini taşıyor olmanız gerekir. Şartları taşıyan kişiler PTT şubeleri üzerinden kredilere başvuru yapabiliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma