Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bankalar
 4. »
 5. Ziraat Bankası Vadeli Vadesiz Altın Mevduat Hesap

Ziraat Bankası Vadeli Vadesiz Altın Mevduat Hesap

Aydin Duran Aydin Duran -
198 0

Günümüzün gözde altın yatırımının yolu bankalarda açılan hesaplar üzerinden. Anlık alım ve satım yapabildiğiniz bu mecralar sizlere bir çok avantaj sağlıyor. Avantajı ve dezavantajları ile birlikte işte sizlere Ziraat Bankası Altın Mevduat Hesap.

Ziraat Altın Hesabı Özellikleri

Ziraat bankasının sağladığı  bir avantajlarından biri olan altın hesap vadeli hesap getirisi olarak veya vadesiz, yatırım hesabı olarak açılabilmektedir. Cüzi bir miktar ile altınlarımızın çalınma riskine karşı yatırım hesabı açabilirsiniz. Ziraat bankası altın hesapları;

 • Ziraat bankası vadesiz altın mevduat hesabı
 • Ziraat bankası vadeli altın hesabı getirisi
 • Biriken vadesiz altın hesabı
 • Altın vakti kampanyası
 • Altın hesabı açma

Vadeli ziraat bankası altın hesabı faiz oranlarından yaralanmak isteyen bireyler için 30hün vade şartı bulunmakta. Altın hesabı vadesi ise en fazla 400 gün vadeli olarak getiri elde edebilir. Hesap açma alt limiti 10 gr ‘dır. Vadeli altın hesabınız tasarruf mevduatı sigortası kapsamında Ziraat bankası tarafından korunmaktadır. Vadeli mevduat stopaj kesintisi %15 tir.  Ziraat altın hesabı hem yatırım amaçlı hemde çalınmasını engellemek amacıyla açılır. Açacağınız vadeli altın mevduat hesabınızın 150 bin TL lik bedeli sigorta kapsamında bulunmaktadır.

Ziraat bankası vadesiz altın hesabı açan banka müşterileri gelir vergisi veya hesap masrafları ödemiyor. Altın alım işlemlerini TL ile yapabilirsiniz. Vadesiz altın hesabınızdaki altınlar fiziki olarak alınmamakla birlikte fiziki olarak da teslim edilmez. Hesaptaki altınlar 1000/1000 saflıkta kabul edilir. Vadesiz hesaptaki altınlar 150.000 TL ye kadar sigortalanabilmektedir.  Sigortalama işlemi bireylerin güvence altında olması için önemli bir işlemdir.

Ziraat Bakası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

 • Banka şubeleri üzerinden açılır bu hesap.
 • Ziraat bankası müşteri hizmetleri telefon ile verecekleri talimatla altın alım ve satım işlemleri yapabilirler.
 • Ziraat bankası internet bankacılığı internet şubesi olan kişiler mobil üzerinden veya web şube üzerinden altın alım ve satımı yapabilirler. İnternet üzerindekine gün içinde en çok 6 kez 300 gr altın alabilirler. İnternet bankacılığından vadeli altın hesabı açabilmek için ana şubenizden vadesiz bir altın hesabı açtırmayız gerekiyor. Vadesiz altın hesabınızın internet bankacılığına açık olması gerekmektedir.

Ziraat Vadesiz Altın Hesabı Karlı mı?

Aslında bu sorunun cevabı sizin beklentinize bağlı bir durum. Vadesiz altın hesabında kazancınız altın fiyatlarının artması ile oluşur. Aslında bu aradaki fark TL’nin değer kaybı anlamına gelir. Altına bağlamış olduğunuz paranızın değerinde kalması için altına yatırım yapılması söz konusu. Bu nedenle güvenli liman adını almış durumda. Ancak belirtmeliyiz ki uzun vadelerde sizlere önemli getiriler sağlayabilir.

Ziraat Biriken altın mevduat hesabı, yılın belirli dönemlerinde uygulamış olduğunuz tasarruflarınızı değerlendirmenin kazançlı bir yoludur. Birike altın mevduat hesabındaki vadeleri kendiniz belirliyorsunuz. Birikim hesabınız için yapacağınız ödemeleriniz, günlük haftalık, aylık yani sizin kararınıza göre belirlenen sitem ile gerçekleşir. Belirlemiş olduğunuz tutar karşılığında zamanı geldiğinde altın alabilirsiniz.  Yani aylık olarak 10 gr altın alma talimatında verebilirsiniz, 300 TL 1000/1000 saf altın alma talimatı da verebilirsiniz. Vadesiz TL hesabınızda nakit para olmazsa o ay verilen altın talimatı alınmaz yeterli bakiye olduğunda alınır. Birikim altın mevduat hesabı 150. 000 TL ye kadar sigorta kapsamındadır.

Ziraat Altın Hesabındaki Altının Özellikleri

Vadesiz altın mevduat hesabı işlemlerinde altın saflığı 1000/1000, gr altın işlemlerinde 995/1000 olarak kabul edilir.  Vadesiz ziraat bankası altın hesabından hiçbir ücret talep edilmezken, gram altın işlemlerinde saklama komisyonu tahsil edilir.

Fiziki Altın Ziraat Hesabına Yatırılır mı?

Bankalar mevduat yaratmak adına bir çok kampanyaya imza atıyor. Bunlardan birisi de elinizde bulunan fiziki altınların grama çevrilerek açılacak hesaplara yatırılması. Bu mana da Ziraat yeni kampanyası olan Türkiye için Altın Vakti tam size göre olabilir. Altınlarınızı eksperler aracılığıyla incelemeye alan banka sizin adınıza açılan Ziraat Altın Hesabına altınlarınızı gram olarak yatırıyor.

Türkiye’de her bölgede kolay ulaşım sağlayabileceğiniz Ziraat Bankası şubeleri üzerinden altın hesabı vadeli ve vadesiz olarak açılabilir. Ayrıca internet bankacılığını kullanıyorsanız bu aşamada şubelere ihtiyaç duymadan alım satım imkanları da sizlerin talebine kalmış.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma