Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Emlak
  4. »
  5. Ziraat Bankasından Satılık İcralık Gayrimenkuller

Ziraat Bankasından Satılık İcralık Gayrimenkuller

Aydin Duran Aydin Duran -
230 0

Diğer bütün bankalarda olduğu gibi konut kredisi tahsisi sonrasında bu kredinin geri ödemelerinin yapılamadığı zamanlarda istemesek de meydana gelebiliyor. Konut kredisi tahsisi sonrasında banka tarafından ipotek konulması neticesinde borcu ödenemeyen konutlar banka tarafından satışa çıkarılıyor. Ziraat Bankasından satılık icralık gayrimenkuller bankanın kendi bünyesinde kurduğu dijital sistem ile satışa çıkarılıyor.

Satılığa çıkarılan taşınmaz konut, ev ve arsa gibi gayrimenkuller Ziraat Bankasının ilgili sayfasında ilan ediliyor. Öncelikle buradaki satışa konu olan taşınmazı incelemek gerekiyor. Eğer buradan alım yapmak istiyorsanız alım yapacağınız taşınmaza belirlenen muhammen bedelin yüzde altısı oranında bir Ziraat Bankası şubesine teminat yatırarak alım işlemine başlıyorsunuz. Teminat ile birlikte banka şubesi size Gayrimenkul Satış Şartnamesi’ni imzalatıyor ki, yasal olarak kendisini koruma altına almış oluyor. Burada şartnameyi okumakta fayda var. 7 sayfalık şartname ile bütün hususlar belirlenmiş.

Başvuruda Hangi Belgeler İsteniyor?

Ziraat Bankasından Satılık İcralık Gayrimenkul alımı için başvuru yapacaksanız banka tarafından istenilen belgeler şunlar;

  • Nüfus Cüzdanı
  • Tüzel Kişilikler İçin (Ticaret Sicil Tasdiknamesi, Yetkili Olduğuna dair temsil belgesi ve temsile has kişilerin imza sirküleri)
  • Muhammen Bedelin Yatırıldığına Dair Dekont

Ziraat Bankasından Satılık Gayrimenkullere Nasıl Teklif Vereceğim?

Başvuru sonrası ancak teminatını yatırdığınız taşınmaz için fiyat teklifi verebiliyorsunuz. Banka size başvuru ile birlikte kullanıcı adı ve şifreyi e-posta, SMS yoluyla size gönderiyor. Buradan sisteme giriş yaparak alma talebinde olduğunuz taşınmaza teklif verebiliyorsunuz ve diğer teklifleri de anlık olarak takip edebiliyorsunuz. Kullanıcı adı olarak TC kimlik numarası kullanılırken tüzel kişilikler de Vergi Numaralarını kullanıyorlar.

E-İhale İle Gayrimenkul Sizin Olabilir?

Fiyat teklifi verilen taşınmazın ihale süreci başlıyor. Süreç taşınmazın yanında anlık görülebiliyor. Son yarım saat bir teklif daha gelirse ihale otomatik olarak bir yarım saat daha uzuyor. Bu uzayan sürede teklif gelmezse en yüksek fiyatı veren ihaleyi almış oluyor.

Başlangıç Fiyatı Altında Fiyat Verilir mi?

Taşınmaz ihalelerinde muhammen bedelin altında fiyat verilemiyor. Ayrıca satış sonrası KDV ödemekle yükümlü değilsiniz. Fatura kesimi yapılmadığı için dekont burada fatura yerine geçebiliyor. Burada ödeme yaptığınıza dair dekont altmış oluyorsunuz.

Tapu Harç Masraflarını Kim Ödüyor?

Ziraat Bankasından Satılık İcralık Gayrimenkuller alımlarına tapu harç ödemeleri hem alıcıya hem satıcıya ödetiliyor. Burada da taraflar kendi payına düşen kısmın harcını ödemekle yükümlü.

Yatırılan Teminatı Geri Alabilir miyim?

Gayrimenkul alımı için yatırmış olduğunuz teminat tutarını ihaleyi kazanamamışsanız banka size iade ediyor. Fakat kazanmanıza rağmen alım işlemi yapmamışsanız bu teminat tutarı bankaya gelir olarak kayıt altına alınıyor. İhaleyi banka iptal ederse banka yine bu teminatı iade etmekle yükümlü.

Ziraat Bankasından Satılık Gayrimenkuller İçin Kredi Kullanılır mı?

Ziraat Bankası bünyesinde satılığa çıkarılan icralık konut, arsa ve iş yeri için konut ve işyeri kredisi kullanabiliyorsunuz. Fakat bunun için en azından yüzde 25 lik peşinatın alıcı tarafından karşılanması yasal sorumluluk. Yani hepsine kredi verilmiyor. Bunun için yine bankaya başvurmanız gerekiyor ve bankanın kredi verme için talepleri değerlendirmeye alması gerekiyor.

Satılığa Çıkarılan Gayrimenkulü Görebilir miyim?

İnternet üzerinden teknik bilgilere ulaşabildiğiniz taşınmazlara ait yetkili kişilerin isim ve telefon numaraları burada bulunuyor. Talep etmeniz halinde bu kişilerle iletişime geçerek taşınmazı yerinde görebilmeniz mümkün.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma