Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Aydin Duran Aydin Duran -
254 0

Bireysel Emeklilik Sisteminin devlet bankaları üzerinden yapılabiliyor olması en çok şube sayısı ile hizmet veren Ziraat Bankasını öncelikli olarak kılıyor. Ülkenin her yerinde şubesi olması nedeniyle en çok müşteriye ulaşım kapasitesine sahip banka ikinci bir emeklilik isteyenler yada gelirleri olmadığı için emekli olmak isteyen kişilere de iyi bir alternatif olarak Ziraat Bankası BES önemli bir hizmet.

Müşteriler risk algılarına ve getiri beklentilerine bağlı olarak bu planlardan herhangi birini seçebilir. Ayrıca yıl içinde plan dahilindeki emeklilik fon dağılımında diledikleri değişiklikleri yapabilirler.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Şartları

Bireysel Emeklilik Sistemi, insanlara ikinci bir emeklilik geliri sağlayan bir sistemdir ve fiil ehliyetine sahip 18 yaşını tamamlamış her vatandaş sisteme katılabilir. Bunun için bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmak koşulu aranmaz.

Katılımcılar mevcut gelir durumuna göre ve ileride bekledikleri gelire göre ödeyecekleri katkı miktarını kendileri belirler. Ancak yukarıda sayılan emeklilik planlarında en düşük katkı payı tutarı 95 TL’dir.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Avantajları

Katılımcıların, emeklilik hesaplarına yatırdıkları katkı paylarının yüzde 25’ine karşılık gelen miktarı, devlet tarafından yatırılmaktadır. Devletin bir yıl içinde yatırabileceği toplam devlet katkısı tutarı, o yılın toplam brüt asgari ücret tutarının yüzde 25’inden fazla olamaz. Buna rağmen bugün bu ölçüde getiri sağlayan başka bir yatırım aracı yoktur.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Giriş Aidatı

BES girişleri şirketin yaptığı kampanyaya göre değişiklik gösteriyor olsa da, giriş için aidat ücreti alma yoluna gidiyorlar. Burada alınan ücret bazı bankalarca taksitlendiriliyor olsa da, bazıları peşin alma çabası içerisinde. Fakat diğer sigorta şirketleri ile bankaların BES katılımından geçenler bu ücreti ödemezler.

Giriş aidatı peşin olarak alınıyorsa, sisteme giriş yapılan yılın ilk altı ayında geçerli aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i talep edilir.

Sistemde beş yılı tamamlamayan sözleşmeler için, toplam beş yılda yapılabilecek toplam kesinti miktarından, katılımcının o tarihe kadar ödediği giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi düşülür. Ertelenmiş giriş aidatı tutarı katılımcının birikimlerinden düşülerek alınır.

Ziraat Bankası BES Kampanyası hakkında daha fazla bilgi almak için, hem bankanın http://www.ziraat.com.tr/ web sitesi, hem de bireysel emeklilik şirketinin http://www.ziraatemeklilik.com.tr/ web sitesi ziyaret edilebilir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma