Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ordan Burdan
  4. »
  5. 182 Nerenin Telefonu, Arama Ücretli mi Ne Kadar?

182 Nerenin Telefonu, Arama Ücretli mi Ne Kadar?

Aydin Duran Aydin Duran -
195 0

Sizin arayacağınız gibi182 numaralı telefon hattından aranabilirsiniz de. Burada ihtiyaç olması halinde kişi 182 hattını arama yoluna giderken, kulaktan dolma haberler nedeniyle aramaktan vazgeçenlerde bulunuyor. Bu aşamada 182 kimin numarası? 182 Neden arıyor? 182 hattını aramak ücretli mi? Alo Randevu hattı paralı mı gibi sorularınıza cevap bulmak istedik.

MHRS Nedir?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi açılımını henüz duymamış olsanız da MHRS kelimelerini mutlaka duymuşsunuzdur diye düşünüyorum. Vatandaşa hizmet odaklı olarak Sağlık Bakanlığının “Sağlıkta Dönüşüm Projesi” kapsamında hayata geçirdiği hastaneden randevu alma olayı telefonla aramak için numaramız 182. Yani hastane ve polikliniklerden randevu almak istiyorsanız bu numarayı çevirmeniz gerekiyor.

Alo 182 Ücretli mi? Ne Kadar?

Vatandaş hattına yansıyacak olan görüşme ücreti nedeniyle de bu aşamada Alo 182 randevu hattı ücretli mi? Ne kadar gibi sorular soruyor. Vatandaşlar arasında diyalog konusu olan bu ücret için Sağlık Bakanlığı açıklama yapmak zorunda kaldı. Sağlık Bakanlığı herkesin merak ettiği soru için acil arama kapsamında olmaması nedeniyle ücretli olduğu açıklamasını yaptı. Bu nedenle yapılan arama için ödenecek ücrette Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun alt ve üst sınırları ile belirleniyor. Bu nedenle ister GSM hattından ister de sabit hatlardan yapacağınız 182 aramaları aynı ücret ile tarifelendiriliyor. Merak edilen ücret tutarları ise şu şekilde;

  • Sabit hatlardan dakikası 46.25 kuruş.
  • Türk Telekom GSM Hattından ise 7-15 kuruş arasında.

Yapılacak olan 182 araması için GSM firmalarının belirlediği ücret BTK’nın belirlemiş olduğu üst sınır rakamını geçemiyor. Bunun yanında GSM hattınızda bulunan bedava veya hediye dakikalar ile ücretsiz aramada söz konusu. Fakat net olarak ücretini abonesi olduğunuz GSM hattı veya Türk Telekom sabit hattı müşteri hizmetlerinden öğrenilebilir. Bazı vatandaşların dillendirdiği gibi 182 hattının aranması ile Sağlık Bakanlığının gelir elde etmesi söz konusu değil.

Okunmalı : Borcum Yüzünden Hastanede Randevu Olamadım

İnternetten Randevu Ücretsiz

Telefonla 182 numarayı arayarak MHRS randevusu almak yerine ücretsiz olarak internetten hastane randevusu alabilirsiniz. Bu işlem için Sağlık Bakanlığı Android ve İOS işlemci telefonlar için MHRS uygulaması sunuyor. Burada oluşturacağınız üyelik ile Randevu Al menüsü sayesinde dilediğiniz hastanenin, dilediğiniz doktorundan istediğiniz tarihe boş olması halinde randevu alabiliyorsunuz.

Okunmalı : Medical Park Hastanesi Muayene Ücretleri

Aile hekimlerinden randevu almanıza gerek olmamasına karşın büyük hastanelerden randevu alarak gitmek sizlere zaman kazandıracaktır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığının vatandaşlarına sunduğu MHRS randevu sistemi Alo 182 hattını arayarak alabiliyorsunuz.

Mhrs randevu almak için tıklayınız

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma