Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Akbank Artı Para (Kredili Mevduat Hesabı)

Akbank Artı Para (Kredili Mevduat Hesabı)

Aydin Duran Aydin Duran -
262 0

Akbank, müşterilerine, hesabında yeterli bakiye olmadığı zaman bile çeşitli bankacılık işlemlerini yapabilmeleri ve nakit para çekimi için Artı Para ismini verdiği bir bankacılık ürünü sunmaktadır. Bir çeşit kredili mevduat hesabı olan Artı Para, her türlü ödeme işlemlerinde ve nakit ihtiyacı olan durumlarda da kullanılmaktadır.

Kredi olma özelliğinden dolayı banka bu hesaba bir limit tanımaktadır. Müşteriler bu limit içinde kalarak işlem yapabilirler. Eski dönemlerde müşteri, Artı Para limitini kullanarak bireysel kredi taksitlerini, kredi kartı harcamalarını veya sigorta ödemelerini de yapmak istediğinde bu durumu bankaya bildirmekle yükümlüydü. Fakat geçen zaman içerisinde bu şart ortadan kalktı ve gerektiğinde son ödeme günü banka otomatik olarak hesaptan artı para limitinden kredi taksitlerini ödeme yoluna gitmeye başladı. Akbank Artı para ile ilgili işlemlerinizi şubeden, Çağrı Merkezi’nden ya da Bireysel İnternet Şubesi üzerinden yapabiliyorsunuz.

Akbank Artı Hesap Açma

Bankada Artı Para hesabı açmak için, şubeye başvurmak gerekiyor. Başvuru için, nüfus cüzdanı fotokopisi, adres bilgisini doğrulamak için yakın tarihli bir su, elektrik, telefon, doğalgaz faturası veya ikametgah belgesi, bir de gelir durumunu gösteren bir belge gerekiyor. Ücretli çalışanlar maaş bordrosunu veya net maaşını gösteren işyerinden alınmış bir belgeyi verebilirler. Serbest meslek sahiplerinden ise vergi levhası, ticaret sicil belgesi ve varsa diğer gelirlerini gösteren belgeler isteniyor. Maaşını banka üzerinden alan kişiler için banka otomatik olarak artı para hesaba yansıtması uygulaması yapıyor. Fakat kişi isterse bu uygulamanın iptalini de isteyebiliyor.

Akbank Artı Hesap Faizi

Artı Para hesabından kullanılan tutarlar için günlük faiz hesaplanır. Kullanılan tutar aynı gün kapatılsa da banka bir günlük faiz alır. Bu işlem Cuma günü gerçekleştiyse banka üç günlük faiz alır. Faiz tahakkukları ay sonunda yapılır ve 15 gün içinde faizin, fon ve vergi tutarları ile birlikte ödenmesi talep edilir. Ödenmemesi durumunda kedi gecikmeye girmiş olur. 30 gün içinde ödeme yapılmazsa banka Artı Para hesabının kullanımını kapatabilir.

Banka bugünlerde Artı Para hesabına aylık yüzde 2.02 faiz oranı uygulamaktadır. Ayrıca faiz üzerinden BSMV ve KKDF tahsil etmektedir. Alacağınız 1000 TL için bir aylık faiz ödeme tutarınız 25 TL olacaktır.

Akbank Artı Para Hesabı Limit Artırma

Artı Para hesabına tanımlanacak limit, tamamen bankanın kredi değerlendirme politikalarına bağlı olarak tespit edilir. Müşteriler bu limitin artmasını istiyorlarsa, şubeden, internet bankacılığından, ATM’lerden ya da Akbank Direkt İnternet kanalından başvuru yapabilirler. Banka piyasa koşullarını, bankanın finansal durumunu ve değerlendirme politikalarını esas alarak limit artış talebini kabul eder veya reddeder.

Akbank Artı Para Hesabı Nasıl Kapatılır?

Artı Para hesabından kullanılan tutarlar, yasal süreler içinde her zaman ödenebilir. Ancak ödemeler ne kadar erken yapılırsa, o kadar düşük faiz ödenmiş olur. Çünkü maliyetli bir kredi türüdür. Amaç kısa süreli ihtiyaçları karşılamaktır.

İlgili mevduat hesabına para yatırılması halinde, bu para Artı Para borcunu kapatır. Banka, ilk kullanım tarihinden itibaren en çok üç ay içinde hesabın artıya geçmesini istemektedir. Bu durumda Artı Para limiti sürekli kullanılabilir.

Akbank Artı Para hesabı ile ilgili daha detaylı bilgiler, bankanın https://www.akbank.com/tr-tr/urunler/Sayfalar/Arti-Para.aspx web sitesinden alınabilir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma