Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Banka ve Kredi Kartı Hesap Hareketleri Nasıl Silinir?

Banka ve Kredi Kartı Hesap Hareketleri Nasıl Silinir?

Aydin Duran Aydin Duran -
191 0

Yaşamındaki farklı nedenlere bağlı olarak kişiler bankalarındaki hesaplar ile kredi kartı hesap hareketlerinin silinmesini istiyor. Bu sebep için yorum yapmak zor fakat arama motorlarında yapılan aramalarda bu konu üzerinde duran sayısının da az olmadığını görürsünüz.

Daha çok ev hanesi ve eşler arasında yapılan harcamalar ile ödemelerin sorun çıkardığını yorumlarda görebilirsiniz. Bu sorunları yaşamamak adına gizlemek isteyenlerin olduğu da aşikar. Bu durumda yapılan aramalar hesap hareketlerini silme başlığı üzerinden yürütülüyor. Fakat Bankalar yasal olarak yapılan ödeme ve hareketlerin hepsinin muhasebesini tutmak ve harcamalardaki belgelerin kayıtlarının dayanırlılığını ispat etmek zorundadır. Bu sebeple hiçbir banka veya finans kuruluşu hesabınızda yapmış olduğunuz hareketleri silemez.

Bireysel olarak baktığınız zaman sadece bankayı ve şubesini görüyor olabilirsiniz. Ancak bankaların yüzlerce şubesi, binlerce ATM’si bulunurken aynı zamanda milyonlarca da müşterisi bulunmaktadır. Bu sebeple her birinin takibini yapmak için kayıtların güvenirliliği önemli hususlardandır. Yani bankalar baktıklarında milyonlarca kişi görüyor diyebiliriz. Bu sebeple herkesin dileğinin ve talebinin yerine getirilmesi de mümkün değil.

Hesap Hareketleri silinmesi
Banka Hesap Hareketleri Silinir mi?

Banka Belgelerinin Saklanması

Banka hesap hareketleri ile ayrıntılarını silmek istiyorsanız bunu kendi çabalarınızla çözmeniz gerekir. Bankalar sizleri bu talebini yerine getiremez yasal olarak ta yapamazlar. Sistem üzerinde kaydı gerçekleşen tüm hareketlerin saklanma süreleri de evrakın çeşidi ve durumuna göre 12 yıla kadar çıkabilmektedir. Bunun sebebi de ileriki dönemde hukuki açıdan bir çözümlenemeyen sorun çıkması halinde adli makamlara sunulması gerekmektedir.

Geçmiş dönemlerde internet bankacılığı üzerinden hesap hareketleri istenildiği zaman diliminde alınabiliyordu. Fakat finans kuruluşları bu durumu da gelir getirici kapı olarak görmeye başladı ve çok eski dönemlere ait dekont ve hesap hareketlerine ulaşımlar banka şubeleri üzerinden ücret karşılığı verilmeye başlandı. Nitekim bu dekontların verilmesinde önüne geçmenin en büyük nedenlerinden biri de tüketicini geçmiş dönemde aldığı krediler için kesilen dosya masrafı için tüketici hakem heyetlerine başvuru yapmalarıydı. Bu ödeneği bankalar tüketiciye vermemek adına böyle bir yol bulmuş diyebiliriz.

Banka ve finans açısından yapılan ödeme ve para çekme gibi işlemlerin hepsine hesap hareketi denilmektedir. Bu anlamda hesap hareketlerinin silinmesi hiçbir surette mümkün görünmüyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma