Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Bankalardan 2. El Araç Satışları, Bankadan Nasıl Araç Alınır?

Bankalardan 2. El Araç Satışları, Bankadan Nasıl Araç Alınır?

Aydin Duran Aydin Duran -
267 0

Onlarca taşıt sahibi olma yolundan sadece bir tanesi olan Bankalardan 2. El araç satışları fiyatı ile en cazip olanı. Fiyatının düşük olması nedeniyle taliplisinin çok olması bankaları ihale ile satışa yöneltmiş. Her bankanın ayrı bir satış şekli bulunurken, şartnamesi ve beklentisi de farklı gelişiyor.

Bankalardan 2. El Araç Satışları Nasıl Yapılıyor?

Türkiye’de icralık araç satışları adından da anlaşılacağı üzere icra Müdürlükleri nezdinde gerçekleşiyor. Fakat buradaki şartlar satışa çıkan araçların satılması süresini uzatabiliyor. Ekonomik olarak biraz daha masrafla olan bu işlemleri aşmak için bankalarda yasalar ve kendi mevzuatlarına uygun araç satışı için dijital ortamlar hazırlamış. Bu ortamlarda ilan edilen araçlar gerekli şartları taşıyan kişilere yine dijital ortamda yapılan ihaleler yöntemiyle satılıyor. Her bankanın ayrı şartları ve satış yolu bulunması nedeniyle bu bankalara ait araç satışları hakkında ayrıca bilgi vereceğiz. Örneğin Ziraat Bankasından Satılık 2. El Araç Satışları, Bankadan Araba Nasıl Alınır? gibi.

Protokol İmzalıyorsunuz, Teminat Yatırıyorsunuz

Bankalardan 2. El araç satışları banka ile yapılan protokoller sonrasında başlıyor. Protokole göre en önemli şart her ihalede olduğu gibi teminat yatırmak. Araçları satış öncesi ekspertizler inceliyor ve durumuna, modeline göre bir muhammen bedel belirlenirken aynı zamanda aracın kazası ve fiziki durumu ile ilgili ekspertiz raporu çıkarılıyor. Bu rapor ihaleye girecek kişiyer için önemli. Çünkü katılımcılar arabanın her türlü durumu hakkında bilgi almak ister. Burada uzmanlarca araca biçilen fiyat üzerinden teminat bedeli yatırılıyor. Bu bedel genel olarak yüzde 3 olarak hesaplanıyor. Bu aşamadan sonra banka katılımcıya kullanıcı adı ve şifre veriyor. Katılımcı bu şifre ile bankanın kendi sistemine giriş yapıyor ve araç için fiyat teklifinde bulunabiliyor.

Bankalardan 2. El Araç Satışları

İhale Sonrası İşlemler

İhale sonrası aracı alan kişi teminat tutarını araç bedelinden düşerek yatırıyor. İhaleye girmesine rağmen kazanamayan kişilerde teminat tutarlarını geri alabiliyor. İhaleyi kazanmasına rağmen araç alımını gerçekleştirmeyen katılımcının teminatı iade edilmezken bu tutar bankaya gelir olarak kayıt altına alınıyor.

İhale sonrası aracı alacak kişi aracı her türlü kabul etmiş oluyor. Bu araçların icralık olmasından dolayı anahtarı olmayabilir, ruhsatı kayıp olabilir, arızası bulunabilir. Hatta aracı çekici ile götürmek zorunda kalabilirsiniz. Bu tür masrafların karışlanması ise alıcıya ait oluyor. Yani bankalardan 2. El araç satışları şartnameler de belirlenen maderde göre gerçekleştiriliyor. Önceden kabullendiğiniz için itiraz etme hakkınız da olmuyor.

Bankalardan 2. El araç satışları sonrası KDV ödemek zorunda değilsiniz. Çünkü bankalar KDV den muaf kuruluşlar. Verdikleri dekontta fatura yerine geçiyor ki bu araç alımları tüzel kişiliklerce de yapılabiliyor.  Tüzel kişiliklerin ihaleye katılımı için yetki belgesi, imza sirküleri, ticari gazete ve vergi levhası gibi hususlar isteniyor.

Bankalardan 2. El Araç Satışları işlemi yapan başlıca finans kuruluşları Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Denizbank, Yapı Kredi Bankası, Albaraka Türk ve Qnb Finansbank. TEB araçlarını icra müdürlükleri aracılığıyla satıyor fakat bu araç listesini de kendi internet sitesinden ilan ediyor. Halk Bankası Çekme Belgeli olarak sattığı araçlarını biraz daha farklı olarak tüketicilere sunuyor. Halkbank’tan satılık 2. el araç satışları hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

İcralık Araç Almak Doğru Mu?

Türk Vatandaşı Olarak bizlerin icralık araç alımlarına karşı bakış açımız biraz farklı. Bir çoğumuz ağlayanın malı derken bir çoğumuz kimseye yâr olmayacağı görüşünde birleşiyor. Bu işin ticaretini yapanlarda düşük fiyatlara alıp yüksek fiyatlarda satarak kâr etmiş oluyor.

Aslında hızlı bir şekilde satılan icralık araç ile borçlusunun borcu ödeniyor ve faiz indirimine neden olabiliyor. Yani borçluya bir anlamda yardım etmiş oluyorsunuz. Bu yüzden kötülemeden, yadırgamadan alımlara katılmak, katılanları da yargılamamak gerekir diye düşünüyorum. Yani isteseniz de istemesiniz de bankalardan 2. El araç satışları yapılıyor ve bundan sonrada yapılacaktır.

Konu ile ilgili olarak Vakıfbank’tan satılık 2 el icralık araçlar başlıklı yazımız da sizin için faydalı olabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma