Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ordan Burdan
  4. »
  5. Emekli Maaşı Alan Kadın Dul Maaşı Alabilir Mi? 

Emekli Maaşı Alan Kadın Dul Maaşı Alabilir Mi? 

Aydin Duran Aydin Duran -
166 0

Emekli maaşı alan bir kadının aynı zamanda dul maaşı alması mümkündür. Fakat bunun için çeşitli şartların yerine getirilmesi gerekir. Hayatta kalan eş, SSK emeklisi ise ve emekli maaşı almaya halen devam ediyorsa, bu durumda çift maaş alabilir. Dul maaşı alabilmek amacıyla bazı işlemlerin yerine getirilmesi gerekir.

Bunun için öncelikli olarak SGK emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığı birimine gitmek suretiyle, başvuruların yerine getirilmesi gerekir.

Dul Maaşı Almak Amacıyla Gerekli Olan Evraklar Hangileridir? 

Dul maaşı alabilmek amacıyla gerekli olan belgeler, Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü kamu görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı tarafından açıklanmıştır. Buna göre gerekli olan evraklar aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır;

Talep dilekçesi,

  • Kimlik araştırma belgesi,
  • Vukuatlı nüfus cüzdanı örneği,
  • 3 tane son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğraf

Talep edilen bu belgeleri teslim edilmesinin sonrasında, dul maaşı talebi kabul edilmiş olacaktır.

Okunmalı : Tüp Bebek Tedavisinde SGK Desteği

Emekli Olan Bir Kişi, Çift Maaş Alabilir Mi? 

Emeklilerin çift maaş alması bazı koşulların yerine getirilmesi halinde mümkün olabiliyor. Özellikle de sağ kalan dul ve SSK emeklisi olan kadınlar aynı anda hem dul maaşı hemde emekli maaşı alabilir.

SGK emeklisi, eşi hayatını kaybetmiş BAĞ-KUR emeklisi kişiler 2 maaş alabilir. Fakat Emekli sandığı emeklileri ise maaşlarının yüzde yetmiş beşini almaya hak kazanır.

Okunmalı : Medical Park Hastanesi Muayene Ücretleri

  • Dul maaşı ile emekli maaşı almak isteyen kadınların SSK’dan emekli olması gerekecektir. Bu aşamadan sonra dur maaşı açısından başvuru yapılabilir.

Birden Fazla Emekli Aylığının Bağlanması 

Birden fazla emekli aylığının bağlanabilmesi amacıyla kanunlar tarafından düzenlenmiş bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir. Buna göre eğer ki anne ile baba Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş ise, ölüm tarihleri dikkate alınmadan hem eşten hem de anne ile babadan emekli maaşı alınması mümkün olabilmektedir.

Okunmalı : Banka Kredilerinde SGK Verilerinin Önemi

Aynı zamanda koca, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş ise, anne veya babası BAĞ-KUR’a tabi ise yine aynı şekilde anneyle babanın ölüm tarihi dikkate alınmadan 2 aylık birlikte bağlanabilir. SSK ile BAĞ-KUR’lu olan kişiler, hem koca hem de anne ile baba aynı sigortaya tabi ise eğer ölüm tarihleri dikkate alınmadan 2 aylıktan birini tercih etme durumu söz konusu olabilir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma