Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SGK
  4. »
  5. PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Sorgulama İşlemleri 

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Sorgulama İşlemleri 

Aydin Duran Aydin Duran -
190 0

65 yaşlılık maaşı 2021 veya diğer adı ile 2022, 65 yaş yaşlılık aylığı belirli bir yaşın üzerine gelmiş olan, herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara devlet aracılığı ile her ay bağlanan yardımdır. Bu aylık aracılığı ile vatandaşlar geçimlerini sağlamak da ve finansal problemi yaşamaktadır. 2021 65 yaş yaşlılık maaşını nasıl alındığı ve 2021 yılı itibariyle kimlerin bu maaştan yararlanabileceğini deri ile ilgili bilgilerin tamamı ve çok daha fazlası bu makalede sizleri bekliyor…

Yaşlılık Aylığı Nedir? 

Devlet aracılığı ile belirli bir yaşın üzerine gelen bütün vatandaşlara verilen aylığa yaşlılık aylığı denilir. Yaşlılık aylığının ne olduğu ve kimlerin bu aylıktan faydalanabileceği konularından bahsedeceğiz. Yaşlılık aylığı, 2002 senesinden itibaren 65 yaşının üzerinde bulunan bütün vatandaşlara ödenen 1 aylıktır kumaşı 65 yaş aylığı adı da veriliyor.

Okunmalı : Tüp Bebek Tedavisinde SGK Desteği

65 Yaş Aylığı 2021 Senesinde Ne Kadar? 

2021 senesi için belirlenen 65 yaş aylığı Temmuz ayı itibari ile 711 TL olacak.

65 yaş maaşı almak amacıyla vatandaşlarının yurt içinde bulunan PTT şubelerine gitmeleri gerekecektir. PTT şubelerinden alınacak olan aylıkların yatırılması açısından maaş günü olarak açıklanan günün dinlence günlerine denk gelmesi durumunda ise takip eden ilk iş gününde yatırılmak durumunda iken ertelenir.

Okunmalı : Medical Park Hastanesi Muayene Ücretleri

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Sorgulamasının Yapılması 

PTT 65 yaş maaşı sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi amacıyla öncelikli olarak kişinin, PTT şubelerine kimlik numarası ve fotoğraflarının bulunmuş olduğu kimlik kartları ile gitmeleri ve kişiler vesilesi ile sorgulama işlemini gerçekleştirmesi gerekir. Bununla beraber aynı zamanda şubeye gidemeyecek durumda olan vatandaşların veya şubeye gitmeden sorgu işlemini evden yerine getirmek isteyen kişilerin, PTT web adresinden programı işlemlerini yapmaları mümkündür. Bununla beraber aynı zamanda belirli durumlarda vatandaşlar bulmuş oldukları il ve ilçelerdeki PTT şubelerinin telefon numaraları üzerinden arayarak da sorgulama işlemlerini çok rahat bir şekilde yerine getirebilir.

Okunmalı : Banka Kredilerinde SGK Verilerinin Önemi

65 Yaş Yani Yaşlılık Maaşı Hangi Günlerde Verilir? 

65 yaş maaşının verildiği gün, kişilerin doğum yılının son hanesine göre belirlenir. Bu anlamda olan şablon üzerinden bireyler maaşlarının hangi gün yatacaklarını öğrenebilir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma