Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. EVKUR İcraya Verir mi?

EVKUR İcraya Verir mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
387 0

Türkiye’nin bir çok bölgesinde onlarca şube ile hizmet veren Evkur bir alışveriş mağazalar zinciri topluluğunu oluşturması ile Evkur icraya verir mi araştırma konusudur.

Evkur satışlarda  kredi kartı ile ödeme haricinde senetle kendi bünyesinde oluşturduğu finans desteği ile satış yapan mağazalardır. Bu nedenle satışa konu olan ürünün teslime kişinin adresinde yapılır ve bu sayede de adres kontrolü sağlanır. Uygun olmayan kişilere de ürün teslim edilmez ve satış gerçekleştirilmez. Senetle satış yapılıyor olması kişilerin borcumu ödemezsem Evkur beni icraya verir mi sorusunu sormasına neden oluyor.

EVKUR Haciz Başlatır mı?

Kişiler bir çok nedenle kredi kartına sahip olamıyor. Olanlarda limitleri dahilin de alışverişe sahip olduğu için daha yüksek tutarlardaki ürünlerin alımı yapılamıyor. Örneğin son yıllarda cep telefonu alımlarına da getirilen taksit yasağı sonrası kişiler bu ürünlerin alımında taksit yapamadığı için farklı alım yollarını seçmek zorunda kalıyor. Bunlardan birisi de senetle alışveriş. Geçmiş yıllarda en popüler borçlanma yolu olan senetle borçlanma bu aşamada devreye giriyor. Ancak mağaza da kendisini güvence altına almak adına kişinin adresini sorguluyor. Burada alınan ürün için yapılan protokol ile kişiye ürünü teslimi evinde yapılıyor. Bu da mağazanın almış olduğu önlem. Burada kişi adresini değiştirmiş olsa bile borçluluk devam ettiği için Evkur alacağını tahsil edebilmek için de yasal yollara başvuru yapabiliyor.

Elektronik Ürünlerini Alımında Senetle Taksitlendirme EVKUR

Özellikle elektronik ürün alımında kişilerin bütçesi ve kart limitleri yetmediğinden dolayı EVkur mağazaları üzerinden bu ürünlere ulaşım söz konusu. Banka kredisi ile uğraşmak yerine daha kolay olan bu alternatif yol tercih edilenler arasında bulunuyor. Almış olduğunuz ürüne ait taksit ödemesini yapmadığınız zaman da EVKUR tüm taksitli alacakları için hukuki olarak yasal yollara başvuru yapıyor ve icra ile haciz işlemi de başlatabiliyor. Aranızda yapacağınız protokol başlı başına bir senet olmasa da senet hükmü görüyor ve bu hareketle alacağını tahsil etmek için vekili konumundaki avukatlar aracılığıyla İcra Müdürlüklerine başvuru söz konusu. Yani bu aşamadan sonra size gelecek tebligat ile borcun ifası isteniyor.

Kaç Taksit Ödenmezse İcra İşlemi Başlar

EVKUR mağazalarından almış olduğunuz ürünler için uzan vadelerde taksit söz konusu. Ancak burada kişinin ödememe durumunun devam edip etmeyeceği önemli. Bir taksit ödemesini geciktirdiğinizde elbette sizlere yasal hukuki yollar için başvuru yapılmıyor. Mağaza banka borçlarında olduğu gibi üç taksit ödememe durumunun devam etmesi halinde kişiyi haciz ve icra işlemine başlıyor. Fakat taksit ödemesinin gelmesi ile ödenmemesi halinde mağaza yetkililerinin size ulaşacağını da bilmek gerekiyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir husus var ki muacceliyet durumu. Kişi ödemelerde gecikme yapması, taksitlerin sürekli aksaması halinde EVKUR sizden taksitlerin tamamının tahsil edilmesini isteyecektir. Bu ödemenin tamamının yapılması için de size PTT yoluyla bir ihbarname gelir. Sizin de bu ihbarnameyi almanız ile süreniz başlar.

Borç Yapılandırma Olur mu?

Sizin taksitleriniz ile ödenemeyen borçlar toplamı ile EVKUR mağazanıza borç yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz. Bu duruma çok sıcak bakılmasa da her türlü ihtimali göz önüne alarak Evkur Müşteri Hizmetlerini arayarak ta destek almak mümkün. Buradan size verilecek bilgiler ile atacağınız adımlar neticesinde sizin borçlarınız ile ilgili yeni bir protokol yapılabilir. Ancak bu kesin bir husus değil.

EVKUR İcraya Vermiş, Ne Yapmalıyım?

Borçlarınızdan dolayı EVKUR alacağını tahsil etmek üzere İcra dairesine başvurmuşsa bu aşamadan sonra size bir tebliğ gelir. Burada tüm taksitlerin toplamı, avukat vekalet ücreti, icra masrafları dahil olmak üzere sizden tüm alacakların ödenmesi istenir. İcra Borcu Nasıl Nereye Ödenir? Başlıklı yazımızdan faydalanmanızı öneriyorum. Yani EVKUR üzerinden ürün almışsanız burada çok daha fazla para ödeme yapmamak adına taksitleri gününde ödemek önemli bir husus. Borcunuz olmadığını düşünüyorsanız icra itirazı yapmanız önemli.

Eve İcra Haciz Gelir mi?

Doğal olarak alacaklı konumundaki herkeste olduğu gibi EVKUR alacağını tahsil etmek için yasal yollara başvuru yapar. Bu başvuru ile öncelik maaşınıza haciz konulması olur. Ancak maaşınız olmadığı zamanlarda da ödemenin alınabilmesi için evinize cebri icra söz konusu olabilir. Burada borcunuza karşılık olarak yeterli bir teminat olup olmadığı da önem arz eder. Bu nedenle hukuki olarak destek almanız önemli bir husus.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma