Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Krediler
  4. »
  5. Evlilik Kredisi ve Şartları Nelerdir?

Evlilik Kredisi ve Şartları Nelerdir?

Aydin Duran Aydin Duran -
156 0

Yeni bir yuva kurmak isteklerin yanında ekonomik rakamlar sonrası bütçe açısından evlilik kredisi ve şartları araştırma konularından biridir. Sizlere evlilik kredileri hakkında açıklamalar yapıyoruz.

Evlenenlere kredi veren bankalar oldukça fazla destek sağlamaktadır. Türkiye’de evlilik kredisi veren bankalar hangileridir ve şartları nelerdir diye soracak olursanız birbirinden değişik alternatifler mevcut. Yeni yuva kuracak olan kişilere bir çok firma destek olmaktadır, en güzel çözümü ufak bir araştırma yaptıktan sonra bulabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

Evlenmek isteyen ama nakit para sıkıntısı çeken bireyler için devlet yardım elini uzatmaktadır.  Yeni evlenen çiftler için evlilik kredisi adı verilen bir uygulama yapmaktadır. Sağlanan bu evlilik kredisinden faiz alınmamaktadır yani çiftler için gayet avantajlı olmaktadır. Ödeme açısından yeni evlenen çiftleri zor durumda bırakmamak üzere tasarlanmış özel kredi türüdür. Evlilik kredisine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destek vermektedir.

Evlilik Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

Devletin çiftlere sunduğu bu kredi fırsatından yararlanmanın belli şartları bulunmaktadır. Şart deyince hemen korkmamak gerekir çünkü çok ağır şartlar değildir.  Öncelikle evlenecek olan kişilerin yaşlarının on sekiz ile yirmi dört yaş arasında olması gerekmektedir. Bu kredi durumu olmayan kişilere verildiğinden dolayı evlenecek kişilerin maddi durumlarının bozuk olması gerekmektedir.

Bunların yanı sıra adli sicil kaydının temiz olmasına dikkat edilmektedir. Yani evlilik kredisine başvuran kişilerin ilgili kanunda yer alan ağır suçlardan herhangi biri ile cezalandırılmamış olması temel şartlardan biridir. Tüm bu şartlar sağlandıktan sonra evlilik kredisi başvurusu yapılabilmektedir.

Evlilik Kredisinin İçeriği Nasıldır?

Evlilik kredisi alan kişilerden bir yıl boyunca ödeme yapmaları istenmemektedir. Yani bu süreç içinde bireyler maddi açıdan sıkıntıya sokulmamaktadır. Bu kredi türüne faiz uygulaması yapılmamaktadır. Dolayısıyla krediyi alan kişiler geri ödeme açısından avantajlı hale gelmektedirler. Kredi kamu bankası tarafından vatandaşlara verilmektedir. Bunun yanı sıra ilk yıl çocuk sahibi olan çiftler kredi borçlarını bir yıl erteleme şansına sahip olurlar.

Geri ödeme süresi ise dört yıl olarak sınırlandırılmıştır. Ayrıca devlet üniversite öğrenimi gören kişilere de ayrıcalık tanımıştır. Üniversite mezunu olup da evlilik kredisi almak isteyen kişiler için yaş sınırı esnetilerek yirmi altı yaşına kadar kredi alabilme imkânı tanınmıştır.

Evlilik Kredisi Hakkında

Günümüzde yeni yuva kurmanın maliyeti bir hayli fazla, bu gözlerden kaçmayan bir detaydır aslında. Sıfırdan bir ev açmak, içine eşyalar almak ve kendi istediğiniz gibi dekor yaptırmak bayağı masraflı olabilir. Evlilik kredisinin amacı, evlenme yolunda olan çiftlere destek olmaktır. Fakat düğünden önce ve sonra yapacağınız masrafların tamamını karşılayacağınız kredilere yüklü ödemeler yapabilirsiniz. Kredilerde vade seçenekleri ne kadar uzun olur ise ödemeler o kadar yüklü gelecektir, şayet asgari ücretli çalışanların yüksek maliyetli kredilerden uzak durmasını özellikle tavsiye ederiz. Hangi banka ne kadar evlilik kredisi veriyor diye yapacağınız araştırmada en uygun imkanları değerlendirebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma