Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. IBAN No Nasıl Bulunur? (Sorgulama)

IBAN No Nasıl Bulunur? (Sorgulama)

Aydin Duran Aydin Duran -
296 0

Son dönemlerde bankalarla işimiz olduğunda IBAN numarası gerekli oluyor, fakat uzunluğundan dolayı ezberlememiz çok zor görünüyor. IBAN numarası ne anlama geliyor, hesap numarasından nasıl bulunur ve gizemi nedir gibi soruların tüm yanıtlarını sitemizde bulabilirsiniz.

IBAN Numarası Nedir Hesap Numarasından IBAN Bulmak

IBAN numarası her ülkede farklılık göstermektedir. Bazı ülkelerde numaralardan, bazı ülkelerde harflerden ve bazı ülkelerde ise hem numara hem de harflerden oluşmaktadır. 

Ziraat bankası IBAN numarası görseldeki gibidir. Bu görselde şube kodu, müşteri numarası ve ek hesap numarası bilgileri hangi numaralara denk geldiğin göstermekte ve IBAN numarasının ne anlam ifade ettiğini görmeniz mümkündür.

Önde Gelen Ülkelerdeki IBAN Numarası Şekli ve Ülke Kodları

2010 yılı itibariyle ülkeler arası para transfer akışını sağlayan IBAN numarası, her ülkenin kendisine has bir numarası olmaktadır. Örneğin Fransa’da 27 haneli IBAN numarası, Almanya’da 22 haneli olabilmektedir. Bu değişikliğin ise ülkelerin bankacılık sisteminin farklılığının göstergesi olmaktadır. Bazı ülkeler IBAN numaralarında sadece numara kullanırken, bazı ülkeler ise harf kullanmaktadır. Ayrıca bazı ülkeler ise numara ve harf karışımı bir IBAN numarası kullanmaktadır. Eğer iban numarası bilmiyorsanız, para transferi yapacağınız bankanın internet üzerinden IBAN numarası sorgulama sayfasından, en yakın banka şubesine uğrayarak ya da internet ve mobil bankacılık üzerinden öğrenebilirsiniz.

IBAN Numarası Kaç Haneden Oluşur?

Dünyada gelişen teknoloji ile banka sektörü üzerinden ister bulunduğunuz ülkeden şehirlerarası olsun ister de ülkeler arası para transferi yani EFT ve havale işlemleri yapmak artık çok kolay olmaktadır. Bunu gerçekleştirmek için de her ülkenin ve her bankanın kendine özel bir numarası olan IBAN numarası aracılığıyla yapılmaktadır. Bu yazımızda iban numarası kaç haneden oluştuğunu ve iban numarası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığına dair bilgi vereceğiz.

Tüm Avrupa ülkeleri daha önce hesap numaralarıyla işlem yaparken, ardından iban numarasına geçerek para transferlerini sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapmaya başlamışlardır. Bu durum 2010 yılında başlamış olup, ülkemiz de Avrupa kıtasında olması sebebiyle IBAN numarasıyla para transferi işlemine.

IBAN numarası içerisinde sırasıyla hesabınızın hangi bankaya ait olduğunu, hesap türünüzü, hesap numaranızı ve şube kodunuzu da içermektedir. Böylelikle yapılan EFT ve havale işlemlerinde daha hızlı ve güvenli olması sebebiyle çoğu ülke IBAN numarası sistemini kullanmaya geçmişlerdir. Ülkemizde ki IBAN numarası 26 numaradan oluşmaktadır. Ülkemizin iban numarası TR ile başlayarak 26 numara eklenmektedir. Bu numaralar ise daha önce de denildiği gibi siniz hesap bilgileriniz hakkında numaralar içermektedir.

IBAN numarası, ülkemize ait olduğu için TR ile başar, ardından gelen iki hane kontrol sayısını temsil eder, sonraki beş rakam hesabınızın hangi bankaya ait olduğunu, sonraki tek rakam hesabın rezerv sayısını, ardından gelen dört rakam ise hesabınızın bulunduğu şube kodunu belirtmektedir. Daha sonraki rakamlar ise müşteri numarasını belirtmektedir.

İban Numarası ile Banka bazında diğer yazılarım :

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma