Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Fenistil Jel Ne İşe Yarar?

Fenistil Jel Ne İşe Yarar?

Aydin Duran Aydin Duran -
255 0
Fenistil Jel Krem

Kızarıklık ile alerjik rahatsızlıkların giderilmesinde etkin role sahip Fenistil Jel özellikle iltihap yapmayan yaralarda cilt üzerinde kullanılmaktadır.

Özellikle böcek sokmaları, sivrisinek ısırmasına bağlı oluşan kızarıklık ve kaşıntının giderilmesinde kullanılan Fenistil Jel aynı zamanda hafif yanıklar için kullanılmaktadır. 30 gramlık alüminyum tüplerde satılan jelin 1 gramında 1 mg Dimetinden Maleat bulunur. Bütün tüp içerisinde toplam 30 mg etken olarak Dimentinden Maleat bulunmaktadır.

Öncelikli olarak kullanılan ilaçlar kadar merhemlerin ve kremlerinde yan etkileri bulunmaktadır. Bu aşamada kullanıcı kişinin bilgisi dışında bir alerjisi bulunabilmektedir. Bu gibi durumlarda yan etkiler belirti gösterir. Bu sebeple Fenistil Jel ve diğer kremlerin kullanılmasında doktor reçetesi ve önerisi önemli hususların başında gelmektedir. Yaşam içerisinde ihtiyaç duyulan tüm ilaçlarda yan etki söz konusudur.

Fenistil Jel Ne İçin Kullanılır?

Ciltte meydana gelen kaşıntıyı gideren aynı zamanda kızarıklığı alan jel özellikle böcek ısırmaları için kullanılan bir üründür. Kısmi olarak hafif yanıklarda kullanılabilir. Böylelikle Fenistil kremin beş önemli faydasından bahsetmek mümkündür. Bunlar;

Fenistil Jel Krem
Fenistil Jel Krem
 • Kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Böcek ısırmaları
 • Hafif yanıklar

Aynı etkiye sahip olarak aynı belirti ve rahatsızlıklarda kullanabileceğiniz Fenistil Damla yine vücudunuzdaki kaşıntılara iyi gelmektedir. Piyasa da aynı zamanda Fenistil Drop olarak geçen ürün kremi tercih etmeyenler için alternatif bir ilaç olma özelliği taşımaktadır.

Fenistil Nasıl Kullanılır?

Kremin kullanılmasında bir dozdan bahsetmek mümkün değildir. Ancak sinek ısırması ile ortaya çıkan bölgeye ince bir tabaka halinde sürülebilir. Böylelikle günde dört kez kullanımlar rahatsızlıkların giderilmesi için yeterli görülmektedir. Uygulamada öncelik sürülen yerin temiz ve hijyenik olmasıdır.

Fenistil Jel kremi kullanmak için öncelikli olarak doktorunuzdan tavsiye ile tedavi yöntemi önerisi alınmalıdır. Bununla birlikte içeriğindeki maddeler kişilerde yan etki edebilir. Bu yüzden hekim önerisi önemlidir.

Fenistil Jel Yan Etkileri Neler?

Yapılan Ar-ge çalışmalarında Fenistil Jel kremin yan etkileri görülmemiştir. Ancak bazı kişilerde kullanım ile deride kuruluk ve yanma hislerinden bahsedilmektedir. Ancak çok seyrek olarak bu şikayetlerden bahsetmek mümkündür.

Fenistil Jel Ne Kadar?

Güncel olarak Fenistil Jel satışlarında eczane fiyatı 40,64 TL olmaktadır. Ancak güncel döviz kuruna bağlı olarak ilaç sektöründe fiyat iyileştirmeleri yapılabilmektedir. İlacı eczaneden reçeteli ve reçetesiz olarak temin edilebilmektedir.

Fenistil Benzeri İlaçlar

Böcek ısırması ve kaşıntı ile kızarıklık belirtilerinin üzerinde etki eden Fenistil Benzeri ilaçlar merak edilen diğer hususlardan biri olmaktadır. Böylelikle;

 • Dermovate Krem
 • Stillex Jel
 • Travocort Krem
 • Hipokort Krem
 • Sudocrem
 • Psovate
 • Eumovate Krem

Fenistil ile benzer içerik ve etken maddeler ile kaşıntılara iye gelen ürünler olmaktadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma