Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ordan Burdan
  4. »
  5. Karantinaya Alındım Eve Polis Gelir Mi?

Karantinaya Alındım Eve Polis Gelir Mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
91 0

Dünya genelinde ve ülkemizde görülen Corona virüs salgınına yakalanan insan sayısı son zamanlarda oldukça artmıştır. Bu artışın önüne geçmek için ülkeler önlemler almaya başlamıştır. Alınan önlemlerin bazıları sokağa çıkma yasağı, virüse yakalanan insanların karantinaya alınması gibi yasaklardır. Peki evde karantinaya alınınca ne olur? İnsanlar bu sorunun cevabını fazlasıyla merak etmektedir. Karantinaya alındım eve polis gelir mi sorusunun cevabı merak edilmektedir.

Eğer karantinaya alındaysanız 14 gün boyunca evden dışarı çıkmamanız gerekmektedir. Evden çıkarsanız hem kendi sağlığınızı hem de diğer insanların sağlığını riske atmış olacaksınız. Çünkü Corona virüs bulaşıcı bir hastalıktır. Karantinaya alındım eve polis gelir mi diye düşünüyorsanız bunun cevabı evet olacaktır. Çünkü polis ekipleri karantina sürecinizde sizi takip edecektir. Evinize gelip evde olup olmadığınızı kontrol edeceklerdir.

Karantina Sürem Dolmadan Evden Dışarı Çıktım. Cezası Var Mıdır?

Karantina süreci boyunca evde kalmalısınız. Eğer evden dışarı çıkarsanız ve tespit edilirseniz hakkınızda cezai işlemler uygulanacaktır. Bu cezai işlemler ise ilk sefer için 3150 TL para cezası olacaktır. 2. sefer evde olmadığınız tespit edilirse tekrardan 3150 TL para cezası alacaksınız. Ayrıca bu para cezasına ek olarak hakkınızda hukuki işlem yapılacaktır. Bu işlem sonucunda 2 ay ile 1 yıl arası hapis cezası alabilirsiniz.

Mutlaka Devlet Yardımları Kategorimizi ziyaret edin.

Karantinada Nelere Dikkat Etmeliyim?

– Karantinaya alınan kişi kendisini evde yaşayan diğer insanlardan izole etmeli, yani aynı ortamda bulunmamalı, ayrı bir odada kalmalıdır.

– Evde yaşayan diğer kişiler ve karantinadaki kişi maske ile durmalıdır.

– Karantinada olan kişi odasını sürekli havalandırmalıdır. Çünkü virüs hava yolu ile bulaşabilmektedir.

– Karantinada olmayan bireyler odaya sık sık girmemeli, mümkün olan en az sayıda girmelidir.

– Karantina süreci boyunca karantinaya alınan kişi diğer bireylerle temasta bulunmamalıdır. Aynı ortamda bulunmaktan kaçınmalıdır.

– Karantinaya alınan kişinin kullandığı eşyalar ayrı olmalıdır. Diğer bireyler ile aynı eşyaları kullanmamalıdır.

– Karantinaya alınan kişilerin eşyaları ile temas halinde bulunulması halinde eller direk yıkanmalıdır. Virüsten korunmanın en başta gelen yollarından biri temizlik / hijyendir.

Karantina Sürem Doldu. Ne Yapmalıyım?

Eğer karantina süreniz dolduysa ne yapmalısınız?  Karantina süreniz dolduysa bir sağlık kuruluşuna gidip tekrar test yaptırmalısınız. Eğer testiniz negatif çıkarsa karantinadan çıkabilirsiniz.

Karantina Sürem Bitmeden Test Yaptırdım. Testim Negatif Çıktı. Karantinadan Çıkabilir Miyim?

Karantina süreniz bitmeden yaptırdığınız testin sonucu negatif çıkarsa karantinadan çıkmamalısınız. Çünkü temaslı kişilerde virüsün çıkması 14 günü bulabilmektedir. Bu nedenle 14 gün karantina süreniz dolmadan yaptığınız testiniz negatif çıksa bile karantinada kalmaya devam etmelisiniz. 14 günün sonunda yaptırdığınız testiniz negatif çıkarsa karantinadan çıkabilirsiniz. 14 günden önce karantinadan çıktığınız takdirde hem kendi sağlığınızı hem de diğer insanların sağlığını risk altına almış olacaksınız.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma