Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomotiv
  4. »
  5. Aracımın Güveni Kasko Kriterlerini Öğrenmeliyim

Aracımın Güveni Kasko Kriterlerini Öğrenmeliyim

Aydin Duran Aydin Duran -
204 0

Kasko yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz? Kasko yaptırmak isteyen kişilerin özellikle poliçe memurlarından aldıkları bilgi düzeyinde yetersiz kalmaları, kafalarında oluşan soru işaretlerini arttırmaktadır. Sizlere sitemiz içerisinde kasko türlerini ve kasko kapsamını açıkladık.

Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gereken şeyler, artık gündelik hayatımızın bir konusu haline gelmiştir. Erişilebilirliğin son zamanlarda bu kadar artmasının ardından insanların sigortaya ve kaskoya daha fazla önem verdiği ortaya çıkmıştır. Her kişi kendi bütçesine uygun olacak şekilde sigorta ve kasko yaptırarak kendi yatırımının güvenliğini sağlamaya çalışmaktır. Örneğin satın aldığınız araca park halindeyken birisi vurarak kaçabilir ya da satın aldığınız son model cep telefonu elinizden düşerek parçalanabilir. Tüm bu olumsuzluklara karşı sigorta kapsamınıza uygun olarak yaşayacağınız mağduriyeti telafi etmek sizin elinizde. Bugün yazımız içerisinde siz değerli okurlarımız için inceleme yapacağız kaskoda önemli noktalar hakkında.

Kasko Fiyatları

Kasko yaptırmak isteyen kişiler ilk olarak kendi bütçelerinin ve sahip olduğu aracın ederinden emin olmaları gerekmektedir. Size sigorta poliçesi hazırlanırken aracınızın ederinden daha düşük bir rakamda yazılması yaşayabileceğiniz bir olumsuzluk sonucunda daha az değer görmesine sebep olabilir. Böylece kaza sırasında meydana gelen maddi kaybı daha az göstererek size daha az ödeme yapabilirler. O yüzden birden fazla sigorta şirketiyle aynı anda görüşüp, tekliflerini değerlendirme yoluna gitmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Kaskoda olması gereken teminatlar da o yüzden çok önemlidir. Sizin yaşayabileceğiniz olumsuzluklara karşı tam anlamıyla bir güvence vermek zorundadırlar. Siz tüm bu yaşanan olumsuzlukların ardından içiniz rahat bir şekilde hakkınızın savunulacağını hissetmelisiniz ve sigorta şirketleri bu teminatı vermek zorundadırlar.

Eğer daha önce bir kasko şirketiyle çalışıyorsanız ve fiyatlarından şikayetçiyseniz, bunun için üzülmeyin. Kaskonuzu iptal ederek farklı bir kasko şirketine geçiş yapabilmeniz mümkün. Eğer sözleşmeniz ile alakalı olarak imza attıktan sonrasında pişmanlık yaşıyorsanız bir haftaya kadar cayma hakkınızı kullanarak bununla ilgili yasal işlemlere gerek kalmadan iptal etmeniz de mümkün. Kasko yaptırırken yapılan en büyük hata acele etmektir. Eğer son model bir araba aldıysanız çok küçük farklarla araç içinde meydana gelebilecek en kötü elektrik arızasını bile güvence altına alarak kendinizi garanti altına alabilirsiniz. O yüzden alternatif şirketlerle görüşme sağlayarak sundukları imkanlar hakkında detaylı bilgi almanızı öneririz. İmzalayacağınız poliçenin kopyasını alarak mutlaka okuyun ve bir hafta içerisinde ret etme hakkına sahip olduğunu unutmayın. Yasal olarak bir haftalık süreç içerisinde ret etme hakkınızı kullanabilirsiniz.

Kasko Nerede Yaptırılır

Kasko yaptırırken istenilen belgeler, araç ruhsatı, kimlik ve aracı eğer ikinci el satın aldıysanız bunu beyan edebileceğiniz bir belge ile sınırlıdır. Sonrasında sigorta şirketinin sizden talep ettiği ücreti isterseniz taksitle isterseniz de peşin fiyatını ödeyerek sahip olabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kaskosu olmayan bir aracın trafiğe çıkması yasaktır. Bu yüzden de araç kaskosu yaparken aslında devlet sizin güvenliğinizden ve yaşayabileceğiniz maddi kayıplara karşı bir önlem almaktadır. Trafik içerisinde meydana gelebilecek olumsuz olaylara karşı sizi güvenceye alır. Ancak alkol ya da uyuşturucu bir madde kullandıysanız, yaşadığınız kaza sırasında 9’da 9 haklı dahi olsanız sigorta şirketinin kapsamından çıkarsınız ve bir sonraki yıl ödeyeceğiniz tutarın çok daha fazlasını ödersiniz. O yüzden alkollü bir şekilde araç kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Kasko yaptırırken nelere dikkat etmemiz gerekir incelediğimiz bu başlığımızda umuyoruz sizin için faydalı bilgiler vermeyi başarabilmişizdir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma