Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ordan Burdan
  4. »
  5. SMS  İle Adres Değişikliği Yapılır mı? Telefondan Adres Kaydı

SMS  İle Adres Değişikliği Yapılır mı? Telefondan Adres Kaydı

Aydin Duran Aydin Duran -
224 0

Resmi iş ve işlemlerinde adres kaydı önemli olduğu gibi SMS ile adres değişikliği yapılır mı? Adres değişiklikleri nasıl yapılır sizleri bilgilendiriyoruz.

Özellikle bankacılık sektörünün çok yoğun bir şekilde kullandığı SMS ile hizmet verme işlemini devlet kurumları da gerçekleştiriyor. Ancak bu her talep edeceğiniz işlemde geçerli değil.  Vatandaşlar adreslerini kayıtlara doğru bir şekilde süresi içerisinde gerçekleştirmekle yükümlü. Nitekim alacakları eğitim, oy kullanma ve diğer tüm yasal haklarınızın kullanılmasında önemli olan adres kaydı Nüfus Müdürlüklerinin Adrese Dayalı Kayıt Sistemi üzerinden yapılaması gerekiyor. Bu aşamada devlet vatandaşa kolaylık olması için adres kaydını da e-devlet ile genişleterek bir adım öne götürmüştü.

Mesajla Adres Kaydı Yapılır mı?

Yasal olarak haklarınızı koruyabilmeniz ve devlet hizmetlerinden faydalanabilmeniz için adresinizi doğru olarak kayıt altına almanız gerekir. Bu kaydın gerçekleştirilmesi için SMS ile adres kaydı yapılması mümkün değil. Ancak doğrulama yapabilirsiniz.

Okunmalı : Yeni Kimlik Parasını Nasıl Öderim?

20 İş Günü İçinde Adres Kaydı Yapılmalı

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan Nüfus idaresi 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa göre yerleşim yeri değişikliğinin yapılmasını süresi içerisinde istiyor. Burada kişi taşınması ile birlikte 20 iş günü içinde bu işlemi yapmakla yükümlü. Aksi takdirde idari yaptırım cezası ile karşı karşıya kalınıyor. Ancak burada vatandaş bu hizmeti alabilmek için hangi adımları atacağını da bilmiyor. Söz konusu adreste bir kayıt olmaması halinde kişinin adresi buraya yazılırken başka birinin oturuyor görünmesi halinde ise kişinin bu adrese ismine kayıtlı elektrik, su faturası gibi hususlar istenebiliyor.

Okunmalı : Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadar?

İnternetten Adres Kaydı

Resmi olarak ADKS sizin adresinizi boş görüyorsa burada taşınma işlemini e-devletten yapabiliyorsunuz. Adres Değişikliği sayfası ile bu adımı atabilirsiniz. Burada beyan üzerinden kayıt söz konusu olacaktır. Ancak kişilerin kolaylık olarak SMS ile kaydının yapılmasını istemesi arayışlarına neden oluyor. Burada yapacağınız adres kaydının geçerli olabilmesi için telefonunuza SMS ile doğrulama yapma imkanınız oluyor. Bunun dışında e-imza yada mobil imza kullananlar bu yollar ile de doğrulama yapabiliyor.

Nüfus Müdürlüklerine giderek kişiler buradan adres kaydını gerçekleştirebiliyor. Ancak güncel olarak bu işlemin yapılabilmesi için randevu alınması önemli. Bunun yanında Nüfus Müdürlükleri yapılan başvuru sonrasında söz konusu adreste ikamet edenler hakkında Emniyet ve Jandarma ekipleri aracılığıyla tahkikat ta yaptırabiliyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma