Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Altın Hesabını TEB Şubelerinden Açmanın Bir Avantajı Var mı?

Altın Hesabını TEB Şubelerinden Açmanın Bir Avantajı Var mı?

Aydin Duran Aydin Duran -
153 0

Günümüzde birikim yapmak zor olsa da, aylık düzenli bir şekilde küçük tutarlarda da olsa altın yatırımı yapan kişiler mevcut. Bu kişiler aylık belli miktar altını alarak evlerinde saklama gayreti içindeler. Zira ilerleyen dönemlerde ihtiyaçlarını karşılamak üzere aldıkları bu altınlar beraberinde kaybolma ve çalınma risklerini de getiriyor. Medyada duyduğumuz soba içinden çıkan onlarca altın, çöplükte bulunan bilezikler gibi başlarına gelebilecek bir çok olayı barındırıyor. Bu risklerden uzak olarak birikim yapmanın, aynı zamanda masrafsız olması ve yine istenildiğinde faiz getirisi bulunan TEB altın hesap avantajlarından yararlanabilirsiniz. İçerisinde barındırdığı özellikler ile tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap veren TEB Altın hesap sizin için avantajlı ve maddi olarak çok daha kazançlı ve ekonomik olabilir.

Vadeli ve Vadesiz Altın Hesabı Açılıyor

TEB vadeli ve vadesiz altın hesabı olmak üzere tüketicinin talebine göre iki farklı altın hesabı açmaktadır. Bu hesaplardan anlayacağınız üzere vadeli altın hesabı yatırdığınız süre sonunda size faiz getirisi sağlar. 5 Kiloya yani 5 bin gram altınınızı vadeli altın hesabına yatırırsanız bir yıla kadar % 1,25 oranıyla faiz getirisi olur. Yani bir yıl sonunda 62,5 gram altın faiz getirisi olur. Tabi bu getiri için ayrıca vergi ve masraf ödemesi yapmanız gerekir.

Altının varlığının ve önemini bilmeyen kimse yok. Son bir kaç yıldır yastık altında biriken tonlarca altının ekonomiye kazandırılması amacıyla özellikle Merkez Bankası Altına Dayalı Kira Sertifikası sundu. Bankaların mevduat ihtiyaçlarının olduğunu düşünürsek çok önemli bir kaynak haline gelen yastık altı altınları bankalarına çekmeye çalışan finans kuruluşları bu anlamda gerekli olan tüm adımlar attı. Atmaya da devam ediyorlar. Bundan sonraki alımlar bir yana fiziki olan hediyelik türündeki altınlar, bilezik, küpe yada cumhuriyet altınları bankaların sağladığı eksperler ile grama çevriliyor ve açılan hesaplara gram üzerinden yatırılıyor. Bu nedenle TEB bünyesinde açtığı altın hesaplarına 1000/1000 gr 24 ayar saflıktaki altınları gram üzerinden değer biçiyor. En büyük özelliklerinden birisi 0,01 gram altın dahi alabilmek ve satabilmek mümkün oluyor. Fiziki olarak bu miktarda alım ve satım yapılması mümkün olmuyor.

Altın Hesabında En İyi Banka Önemli

Bankalarda açılan altın hesaplarını en avantajlı duruma getiren olay altın alım satım arasındaki makas farkı olarak dikkatleri üzerinde topluyor. Makas farkından bahsimiz alım ve satım arasındaki fiyat farkı. Çünkü bankalar altını satarken pahalıya satar ve alırken de ucuz tutarlardan alırlar. Bu sayede banka kazanırken tüketici de  bir anlamda zarar etmiş olur. Bu nedenle tüketicilerde altın alış satış arasındaki en iyi banka tercihi edinirler.

TEB Altın Alım ve Satımı Ne Zaman Yapılmalı?

TEB Altın hesabı açan kişiler bu hesaplardaki alım ve satım kurlarını hafta içi yani tatil günleri hariç 09:00 ile 17:30 saatleri arasında anlık olarak takip ederle. Tatil günlerinde makas farkı biraz daha yüksek olur. Bu nedenle işlem yapma gereği duyanlar hafta içi mesai saatlerini tercih etmeleri halinde daha kazançlı olurlar.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma