Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. 2023 Çiftçiye Buzağı Desteği Ne Kadar Şartları Ne?

2023 Çiftçiye Buzağı Desteği Ne Kadar Şartları Ne?

Aydin Duran Aydin Duran -
227 0

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal desteklemeler kapsamında çiftçinin her türlü ihtiyacına cevap verirken hayvancılığın artırılması amacıyla verdiği teşvikler arasında da buzağı desteği bulunuyor. Yeni doğan buzağı devlet desteğinden faydalanmak için ise bazı şartlar bulunuyor ve bu şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Peki çiftçiye buzağı desteği ne kadar, şartları ne?

Buzağılara Devlet Desteği

Buzağı desteği alabilmek için hayvanın 2018 yılı içerisinde doğması ana şartlardan. Bu dönem içinde doğanlardan başvurular dönemlere ayrılmış durumda. İlk başvuru Ekim 2018 tarihinde sonlandırıldı. Fakat ikinci dönem başvurusu için verilen tarih ise 1 Nisan 2019 tarihine kadar. Doğan buzağının doğduğu işletmede en az 4 ay yaşaması ve aşılarının yaptırılması ve bu bilgilerin Veteriner Bilgi Sistemine kaydı da önemli.

Doğan buzağıların dört aydan önce satılması mümkün. Bunun için en az 50 büyük aş dişi sığırın işletmede mevcut olması gerekir ve satacağı buzağıların küpe numaraları yazılı olarak İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılması gerekiyor ki, bundan sonra satışı mümkün oluyor.

Döl Kontrollü Hayvanlar İçin Devlet Desteği

Doğan buzağılara aynı zamanda soy kütüğü desteği de sağlanıyor. Bu destekten faydalanmak için ise buzağının anasının aynı ırkından olan boğa ile tohumlanmış olması, işletmedeki süt ineklerinin en az 2/3 ü nün süt verimlerinin ölçülmesi ve yıl boyunca bu ölçümlerin en az altı kez yapılması gerekiyor.

Büyükbaş hayvan yetiştiricileri buzağı desteği için il ve ilçe müdürlüklerine başvuruyor. İlki sona eren başvuruların ikincisi ise 2 mayıs ile 2 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Başvuru bitimi ile birlikte 10 gün içinde e-ıslah sistemine kayıtları da tamamlanacak. Sisteme kaydedilen bilgiler dahilinde HAYGEM desteklenecek hayvan listesini yayınlıyor. Bu yayınlanan listeler il ve ilçe müdürlüklerince askıya çıkarılıyor ve itirazların olması halinde bu itirazlara has olarak 5 gün içinde bir karar veriliyor. Bu kararlar sonrasında yine HAYGEM ikinci bir liste yayınlıyor ve  ilçe müdürlükleri bu listeyi 5 gün içinde onaylıyor. Onaylanan listeler İl Müdürlüklerine gönderiliyor. İl Müdürlükleri de onay sonrası 10 gün içinde HAYGEM’e gönderiyor.

Buzağı Destekleme Tutarları Ne Kadar?

Tarım ve Orman Bakanlığınca buzağılara verilen destekler 4 aylık ve üzerinde olan hayvanlar için 350 TL, soy kütüğüne kayıtlı olan buzağılara 500 TL, Döl Kontrollü boğa yavruları için bu rakamlara ilave olarak 50 TL ve yetiştiricilik bölgesinde bulunan hayvanlar için ilave 200 TL daha verilen destekler arasında. Verilen destekler Bakanlar Kurulunca alınan kararlar eşliğinde yapılıyor. Buzağı destekleri ile 2018-21 sayılı genelge Mayıs 2018 tarihide 30415 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buzağı destekleri ile ilgili olarak Bakanlığın ilgili sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma