Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomotiv
  4. »
  5. Adıma Kayıtlı Araç Var mı? (sorgulama)

Adıma Kayıtlı Araç Var mı? (sorgulama)

Aydin Duran Aydin Duran -
150 0

Devletin internet kapısı e-devlet sürekli tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına yeni bir hizmet ile açılıyor. Bu hizmetlerden yenisi de  Emniyet Müdürlüğü adıma tescilli araç sorgulama olarak açılmış durumda. Buradan sorgulama yapabilmeniz içinde e-devlete girmeniz yeterli.

E-devlete giriş için PTT şubelerinden TC kimlik numaranıza bağlı olarak bir şifre almanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bu şifre ile girişler yapılıyor. Henüz şifre almamışsanız bu işlemi yapabilmeniz için şifresiz giriş yapabileceğiniz bir mecra var. O da internet bankacılığınız üzerinden. Bankacılık sayfasının üst ve sağ kısmına doğru genel olarak bir link koyan bankalar e-devlete yönlendirme amaçlı hizmet veriyor.

Tescilli Araç Sorgulama

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız şanslı durumdasınız. Çünkü e-devletin kapısını şifreniz olmadığı zamanlar bankanızın bu mecrasından giriş yapmanız ile yönlendiriliyorsunuz. Yönlendirme esnasında banka size TC kimlik numaranızın paylaşıldığı uyarısı ve bilgisi vermektedir. Buradaki onay sözcüğü sonrası direk e-devlete girmiş oluyorsunuz.

E-devlet tescilli araç sorgulama sayfası girişi sonrasında karşınıza direk size ait olabilen yani gerçek kişilere ait olan araç listesi çıkar. Burada aracınız yoksa zaten boş bir form ile karşılaşırsınız. Fakat aracınız bulunuyorsa burada plakası, Aracın cinsi, Markası, Modeli, Tescil Belge Seri Numarası, Hak Mahrumiyeti olup olmadığı ve yapılan işlemler hakkında ayrıntılar bulunuyor.

Buradaki sayfa ile yan menülerden ulaşabileceğiniz ve aracınız ile ilgili olarak bilgi alabileceğiniz farklı sayfaları da seçebiliyorsunuz. Örneğin aracınızın Egzos Gazı Emisyon Ölçümü, HGS ihlali geçiş bilgileri sorgulama, Trafik poliçesi hasar bilgileri, trafik cezası sorgusu ve vergi borcu sorgulama  işlemi de yapabiliyorsunuz.

HGS İhlali Sorgulama

Aracınız için HGS almamış olabilirsiniz. Hatta hiçbir paralı otoyoldan da gitmemiş olabilirsiniz. Aslında bu durumu sorgulamak gerekir. Çünkü sahte plakalar ile geçiş yapan ve bu sayede haksız yere suçlanan yüzlerce mağdurdan söz etmek mümkün oluyor. Bu mağduriyetinizi gidermek için arada bir sorgulama yapmakta fayda olabilir. Sorgulama için e-devlet PTT HGS sorgulama sayfasına giriyorsunuz. Buraya girdikten sonra ihlal geçiş adedi, geçiş ücreti ve toplam ceza tutarlarını görüyorsunuz. Eğer bu ihlaller söz konusu değilse zaten tutarlar 0 TL olarak görünüyor. Ola ki ihlal ve cezalarınız mevcut ise bu tutarları tebliğ edilmesini ardından 15 gün içinde ödeme yaparsanız yüzde 25 oranında indirimli ödüyorsunuz. Fakat bu tebliğler evinizde olmadığınız zamanlar muhtarlara yapılabiliyor. Muhtarın evrakı aldığı tarih tebliğ edilmiş tarih olarak görünüyor. Bu nedenle bazı evraklar için Muhtarlıklar da takip edilmelidir.

Burada detay bölümüne girerek aracınız ile ilgili olarak ihlallerin ve ücretlerin detayları hakkında bilgi almakta mümkün hale getirildi. Bu nedenle e-devlet önemli bir adım atmış durumda.

Vergi Borcu Sorgulama

Buradan aracınız ile ilgili MTV borçlarını da sorgularsınız. Plaka giriş sonrasında aracın gerçek kişimi yoksa ortağı olduğunuz şirket adına mı olduğu soruluyor. Bu seçim sonrası güncel ve toplam borç tutarlarına bu sayfadan ulaşabiliyorsunuz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma