Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Finansal Sorunlar
 4. »
 5. Konut Kredisi Transferi Yapan Bankalar?

Konut Kredisi Transferi Yapan Bankalar?

Aydin Duran Aydin Duran -
155 0

Almış olduğumuz evin finansmanını bankalardan konut kredisi ile karşılamış olabiliriz. Bu aşamada kişinin kendi fikri hür sebepleri bu konut kredisinin başka bir bankaya transferini doğurabilir. Konu transfer olunca bankaların hepsi bu işlemi yapma yoluna gider. Fakat transfer aşamasında kişinin karşılaşacağı hususlar bankaya göre de farklılık gözetiyor. Bu mana da borcunuzun devam ettiği konut kredisi başka bir bankaya nasıl transfer edilir? Hangi bankada neler karşımıza çıkar bunları sizlere ayrıntılı olarak açıklamak istedik.

Konut Kredisi Refinansmanı ve Yapılandırma Nedir?

Konut kredisi borcunun başka bir bankaya taşınması, transferi veya devir işlemine refinansman denir. Güncel ev kredisi faizi ile başka bankaya taşıyorsanız buna transfer denir ancak kendi daha önce krediyi kullandığınız bankada güncel faizler ile yeniden borcu düşürme yoluna gidiyorsanız buna da yapılandırma diyoruz.  Faiz oranı dışında borcun yeniden yapılandırılması da taksitlerin ödenemez haline gelmesi ile borcun vadesinin uzatılmasıyla daha düşük tutarda taksit ödemesi ile olur.

Hangi Bankalar Konut Kredisi Transferi Yapıyor?

Başta devlet bankaları olmak üzere düşen faizler sonrası daha cazip ödeme koşullarınız olması halinde sizlerin talep edeceği konut kredisi transferi yapan bankalar şu şekilde;

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Denizbank
 • Garanti BBVA
 • TEB
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • İş Bankası
 • Şekerbank
 • İng Bank

Konut Kredisini Yapılandırmamı Yoksa Transfer mi Etmeliyiz?

Güncel olarak almış olduğunuz konut kredisini faizler düştükten sonra kişiler doğal olarak daha uygun şartlarda ödemek için faiz indirimi yoluna gidiyor. Bunun için karşısında iki yöntem var. Ya bulunduğu bankada yapılandıracak ya da başka bir bankaya taşıyacak. Bu anlamda vatandaşın en karlı yöntemi yapılandırmadır. Nitekim faiz indirimi direk sağlanır ve taksitlere yansır. Ancak refinansman ile taşıma yoluna giderseniz burada ödeyeceğiniz masraflar ile aradaki faiz farkının daha üstünde ödeme ile karşılaşırsınız. Bunun için iki farklı bir hesaplama ile muhasebesini yapmak mantıklı olabilir. Hatta yardım olarak bankadan destek isteyebilirsiniz. Hangi masrafları ödersiniz, faiz oranı ne olur, aylık ödemeleriniz ne kadar düşer. Tüm bunların artısı ve eksisi ile muhasebesini yapın ki hangi aşamada olduğunuzu öğrenin. Ancak belirtmek isterim ki yapılandırmak çok daha karlı bir husus diyebiliriz. Yine de bankanız yapılandırma yoluna gitmiyorsa, faiz indirimi yapmıyorsa bu aşamada taşımak mantıklı olabilir. Her iki açıdan da iyi bir araştırmacı olmalısınız ve tüm bankaların şartları ile oranlarını yakından takip etmelisiniz.

Konut kredisi transferi yapmak karlı mı?

Bankaya ev kredisi borcunuz varsa ve bu borcu başka bankaya taşımak istiyorsanız nasıl hareket edeceğinizi iyi bilmeniz gerekir. Nitekim bu maksatla konumuza gelmişseniz tam yerindesiniz. Öyle ki çok yoğun olan bankalardaki krediyi sağlayan müşteri hizmetleri bile bazı konuları aşmış olabiliyor. Bu durumda maddi olduğu kadar manevi yönden de mağduriyetiniz söz konusu olur. Hepsi bittikten sonra da bu mağduriyetinizi telafi edemez haline gelirsiniz. Borcunuzu başka bankaya taşımak elbette bazı masrafları gözden çıkaracağınız anlamına gelse de öncelikli olarak neden başka bankaya konut kredisi borcumuzu taşırız transfer ederiz bunun üzerinde de durmak gerekir.

Neden Konut Kredisini Başka Bankaya Taşırız?

Kişi mevcut bankasına bile sinirlenmiş olabilir. Belli başlı bu konu bile taşıma sebebi. Ancak cebinden para çıkacağı anlamına gelir ki çok doğru bir adım olmayabilir. Kişilerin ben büyük taşımak istemesindeki sebep mevcut bankasının faizler inmesine rağmen yapılandırma yapma yoluna gitmemesidir. Burada düşen faiz ile önemli bir kazanç sağlayacak olan vatandaş kadar kayıp taşıyacak olan bankada istemez. Bu durumda taşımak çok karlı olacağını düşünen tüketici de başka bankaya taşımak ister. Bu durumda yapabilecek bir yol kalmamıştır.

Okunmalı : Banka Kredisi Ara Ödemesi Nedir?

Konut Kredisi transferinde ceza ödenir mi?

İhtiyaç kredilerinde aynı durum söz konusu olmasa da; konut kredisini erken kapatmak, başka bankaya taşımak karşılığı olan ceza söz konusu oluyor. Yani halk dilinde ceza olarak nitelendiriliyor olsa da borcunuzu erken kapatmış olacağınız için erken ödeme ücreti diyebiliriz. Burada ödeyeceğiniz tutar sizin kalan vadeniz ve ana para borcunuz ile orantılıdır. Borcunuz 36 ay üç yıllık vade üstünde ise bu krediler için % 2 daha az vadede ise % 1 erken kapama ücreti cezası ödersiniz. Bu durumda örnek vermek gerekirse 100 bin lira için 3 yıl üzeri vade de 2 bin lira üç yıl altı vadelerde ise toplam 1000 lira erken ödeme cezası ödersiniz.

Konut Kredisi Refinansmanında Karşımıza Çıkacaklar

Her koşulu göze aldınız başka bankaya ev kredisi borcunuzu taşımaya karar verdiniz. Bu aşamada karşınıza çıkacak hususlar şunlar;

 • Konutunuz için Ekspertiz Ücreti ödemek zorundasınız. Burada evinize daha önce eksper gelmesi, bir rapor tutması, evinize değer biçmesi önemli değildir. Banka size vereceği borcun karşılığı olan evin değerini kendisi bilmek ister. Bu değer için yeniden ekspertiz görevlendirmesi yapar. Bu görevlendirme ile evinizin tapu müdürlüğü üzerindeki ipoteği gibi hususların ayrıntısına değinir. Bu nedenle daha önce ödemiş olduğunuz eksper ücretinden daha fazlasını tekrar ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Mevcut eviniz için yeniden ipotek tesis ücreti ödeyeceksiniz. Önceki kredide önceki banka evinize ipotek tesisi için ücret ödemesi almıştır ancak yeni bankanızda bu ücreti sizden ister. Yani ek bir yük tesis ücretini ödemekle olacaktır.
 • Kredi Tahsis Ücreti ödemesi yeni kredi alıyormuşçasına yeni bankanıza ödemeniz gerekenlerden. Burada ana borç para üzerinden tahsis ücreti ödeyeceksiniz. Bu rakam binde beş oranındadır. Ayrıca yüzde beş oranında da BSMV dediğimiz sigorta muamele ücreti ödeyeceksiniz. Burada 100 bin lira ana para kaldığını varsayarsak; ödeyeceğiniz kredi tahsis ücreti 500 TL’dir.
 • Hayat Sigortası Poliçesi yeni kredi içinde geçerlidir. Çektiğiniz ana para borç ve vadesi kadar yeniden bir poliçe düzenlenir. Bunun için cebinizden yeniden para çıkacaktır. İyi bir haber ise önceki kredinin kapanması ile ödemiş olduğunuz hayat sigortasının bir kısmının da size iadesi olacaktır.
 • Konut kredisi alımlarında biliyorsunuz bankalar DASK ve diğer ev sigortası yaptırmaktadır. Burada DASK iptali söz konusu olmaz ancak yeniden yaptırmak isterseniz eskisini iptal ettirebilirsiniz. Burada iptal sonrası kalan miktar size iade edilir. Ancak yeni bankada yaptıracağınız sigorta için ayrıca ücret ödemesi yapmak zorunda kalırsınız.
 • Önceki borcunuz için erken ödeme cezanızı da yine hatırlatmakta fayda olacaktır. Bu ek bir yüktür.

Konut Kredimi Nasıl Taşırım?

Öncelik hangi bankaya taşımak istediğinizi belirlemenizdir. Buraya yapacağınız başvuru ile birlikte banka size ön onay verir. Yani kredi tahsisi yapacak mı sorusunun cevabı aranır. Daha sonra borçlu olduğunuz bankaya yazı yazar ve borcun kapatılması, borcun kapatılması halinde ana para borcunun ne kadar olduğu sorulur. Diğer taraftan sizin ekspertiz ücretini ödemenizi ister. Ödeme sonrası evinize yeni bir eksper gider ve evinize değer biçer. Burada kampanya olsun hadi banka bu ücreti almayabilir. Ancak henüz böyle bir kampanya gördüğümü söyleyemem.

Okunmalı : Konut Kredisi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eksper ile onayın gerçekleşmesi sonrasında tapudan randevu banka şubesince alınır. Nedeni tapuya yeni ipotek konulacağıdır. Bankanın vekili avukatlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Evin üzerine ikinci ipotek yeni banka tarafından konur. Bu ipotek ile birlikte banka önceki bankadan mevcut faizler dahil borç tutarını öğrenir ve bu borcu bankaya eft yapar. Bu aşamadan sonra önceki bankadaki borcunuz kapatılmış olur ve yeni bankanız yeni ödeme planı ile size yeni konut kredisi vermiş olur. Bu anlamda konut kredinizde taşınmış olur.

Önceki kredinin kapatılmasında o günkü mevcut faiz, ana para gibi borçların hepsi ödenir. Bu ödeme direk bankaya yapılır. Kişinin kendisine teslim edilmez. Yeni kredinizi daha uzun vadede de alabilirsiniz daha kısa vadede de alabilirsiniz. Bu tamamen sizin muhasebenize kalmış bir durum. Bazen bu tür hizmetler için bankalar kampanyalar gerçekleştirir. Bu kampanya dahilinde ekspertiz ücreti gibi diğer masraflar ödenmeyebilir. Bu durumda konunun iyi araştırılması sizlere avantaj sağlayacaktır.

Bankadan İpoteğin Kaldırılması

Taşıma işleminde iki banka irtibatlı hareket eder. İpotek işleminin konulması ile önceki bankaya olan borcun kapatılmasında anlık iletişim söz konusu. Çünkü o günkü ana para ve ödenmesi gereken faiz tutarı önemlidir. Bu tutar yeni bankaya bildirilir ve bankada güncel tutarı bankaya göndererek borcun kapatılması sağlanır. Bu adım sonrası yeni banka eski bankanın ipoteği kaldırmasını ister. Söz konusu ipoteğin kaldırılması için borçlu olan kişi eski bankasına giderek yazılı talepte bulunmalıdır. Çünkü bankalar bu durumu deyim yerindeyse erteleme yoluna gidiyor. Bu durumda yeni bankada ipotek için sizi sıkıştırır ve arada kalmış olursunuz.

Konut Kredisi Yapılandırma Hesaplaması

Bankacılık ürünlerinin hesaplanmasında farklı algoritmalar sizleri şaşırtabilir. Bu manada konut kredisi yapılandırmasında da hesaba doğrudan etki eden hususlar Çekilen kredi tutarı ki bu rakam kalan ana para üzerinden hareket edilmeli. Çekilen kredi vadesi, aylık taksit tutarınız ve ödenen taksit tutarı ile hesaplanıyor. Bu rakamları girerken hesaplama zaten sizin mevcut kredinizin faiz oranına da ulaşıyor. Güncel kredi ile hesaplama sonrası aradaki farkı size veriyor.

Okunmalı : Faizler Düşünce Ev Kredisi Yapılandırması

Konut Kredisi Faizleri Nasıl?

Muhtemel daha önce almış olduğunuz konut kredisinin yapılandırmasını ya da taşınmasını araştırıyorsunuz. Bu aşamada sizlere söyleyeceğimiz husus güncel faiz oranlarının altında bir rakamlara kredinizi kullandığınızdır. Yani güncel olarak faizler en yüksek noktasında. Oluşan ekonomik sebepler sonrası artan faizler ile kredinizi yapılandırmanız şu an için mümkün olmayacaktır. Yapılandırma bir kenara bankaların güncel kredi faizleri şu şekilde;

 • Vakıfbank % 1,32
 • Ziraat Bankası % 1,37
 • Halkbank % 1,38
 • Akbank % 1,39
 • İş Bankası % 1,41
 • Yapı Kredi Bankası % 1,42
 • Garanti BBVA % 1,46
 • QNB Finansbank % 1,56
 • İng Bank % 1,59
 • Denizbank % 1,68

Konut Kredisini Taşımak Mantıklı mı?

Bankalardan aldığınız konut ve diğer kredi ürünleri için kişilerin hepsinin ayrı ayrı bir şikayeti söz konusu olabilir. Nitekim bunu internet sayfalarından, yakın eş dosttan ve sosyal medyalardan duyuyoruz. Fakat bilindiği gibi özellikle ev alımlarında paramız yeteri kadar olmadığı için doğal olarak bankalardan destek alma yoluna gitmek zorundayız ve oluyoruz. Bu aşamada kendi evimizde oturmak için bazı maddi kayıpları, sorunları göz ardı edebiliyoruz. Zamanla kişinin kayıpları daha çok olabiliyor. Ancak krediyi aldıktan sonra geri dönemediğiniz gibi iptalini de sağlayamıyorsunuz. Ancak evinizi satarsanız bu aşamada kredinizi kapatarak hareket etme olanağınız oluyor. Bu nedenle mevcut bankanızda yaşayacağınız sorunların aynısını belki daha fazlasını yeni bankanızda da yaşayabilirsiniz. Bu durumda tekrar mı konut kredinizi başka bankaya taşıma yoluna gideceksiniz?

Okunmalı : Borç Kapatma Kredisi

Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Oranları

Güncel olarak yapılandırma talebi olan borçlu kredi yapılandırma faiz oranlarını araştırıyor. Bu aşamada çok ta sizlere faydalı olacağımızı belirtmek yanlış olur. Sebebi ise bu oranın belli olmamasıdır. Nitekim güncel faiz oranı çok aşağılara inse bile bankalar bu oran üzerinden size yapılandırma yapmaz, yapmak istemez. Örneğin 1,00 oran ile aldığınız kredi bir yıl sonra 0,73 seviyelerine indi. Siz doğal olarak yapılandırmanızı 0,73 ile yapılmasını isterisiniz. Ancak bankalar hiçbir zaman güncel rakamlardan bunu yapmazlar. Size en yakın 0,80 oranı ile yapılandırma yoluna giderler. Siz bu durumdan şikayetçi durumunda olursunuz ancak bu rakamlardaki güncel konut kredisi yapılandırma işlemi sizin için çok avantajlı konumuna gelir. En doğru adım ise bankanız ile iletişime geçmek olmalıdır.

Vakıfbank Konut Kredisi Transferi Yapıyor mu?

Her bankada olduğu gibi Vakıfbank’ta sizlere konut kredisi tahsisi ve yapılandırması ile kendi bankasına transferi gerçekleştiriyor. İlk olarak sizlere Vakıfbank’tan bahsetmek istedim çünkü ikinci evimi alırken maalesef kredimi bu bankadan aldım. Neden maalesef diyorum çünkü beklenmedik masraflar çıkardılar ve çok daha ayrıntılı bir hizmet sunumu olmasını beklerdim. Vakıfbank konut kredisi ürünlerini kullanırken tüm şartları şubenizle görüşmelisiniz ve bunu yazılı olarak kayıt altına almalısınız diye düşünüyorum. Yeni güncel rakamlardan transfer işleminde cebinizden ne kadar para çıkacağını net olarak bilmekte fayda olacaktır. Çünkü Vakıfbank konut kredisi yaparken kişilere yine hayat sigortası poliçesi düzenler. Buraya kadar her şey iyi. Ancak Vakıfbank Hayat sigortasını kişiye kredi vadesi yaparken diğer taraftan bir yıllık ayrı hayat sigortası yaptırmakta. Bu durum poliçe üzerine yeni poliçe yapılması anlamına geliyor. Yani cebinizden yaklaşık 1000 – 1250 TL fazladan para çıkacak ki bu sizin beklemediğiniz, istemediğiniz bir durum olacaktır. Bu ikinci ücret ödemesi için Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapabilirsiniz ancak bankanın tutumu maalesef uygun değil. Nitekim sigorta şirketini arasanız ve iptalini isteseniz sizi banka şubesine yönlendiriyor. Şube ise size iptali sonrasında faiz indiriminde yapılandırma yapılamayacağı gibi ibarelerde bulunuyor.

Vakıfbank’tan konut ev kredisi alacaksanız burada alacağınız evin enerji kimliği de önem arz ediyor. Örneğin ben A sınıfı bir enerji kimlik belgesi olan bir daire almışken bu tür enerji kimliği için ikinci bir faiz indirimi olduğunu bilmiyordum. Bana da banka tarafından bu bildirilmemişti. Nitekim sonradan başka bir arkadaşım kredi kullandığı için öğrendim ancak çok geç kalınmıştı. Yani kazanç sağlamak adına her ayrıntıya dikkat etmek gerekiyor.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Transferi Yapıyor mu?

Türkiye’de şube sayısı, Atm sayısı ile her zaman en önde olan Ziraat Bankası kişilerin kredi ürünlerini pazarladığı kadar başka bankalardaki borçlarını da kapatma yoluna gidiyor. Burada önemli olan husus sizin kredi alabilecek seviyede olmanızdır. Yani kredi notu, geliriniz gibi krediye engel bir husus olmamalıdır. Bu aşamadan sonra yine kredi taşıma şartları ve yolları üzerinden sizin ihtiyacınız olan ev, dükkan gibi taşınmaz kredilerin transferini gerçekleştirebiliyorsunuz. Transfer işleminde güncel faiz oranları uygulanıyor. Size özel taşıdığınız için daha cazip bir oran söz konusu değil. Ancak farklı zamanlarda Ziraat Bankası da kampanya yapıyor ve bu kampanya dahilinde daha cazip olabiliyor. Ziraat Bankası Kredi Hesaplama sayfasından güncel faiz ile mevcut borcunuz karşılığı aylık ödemelerinizi ve vadenizi de hesaplayabiliyorsunuz.

Mevzu para olunca doğal olarak bizler zor kazandığımız için en doğru harcama yoluyla ekonomimizi düşünüyoruz. Bu anlamda bankalardan aldığımız kredileri de almak kadar kapatmanın hakkımız olduğunu bilmeli bu aşamada atacağımız adımları da yasal haklarımızı bilerek hareket etmeliyiz. Bu nedenle konut kredisi transferi konu başlığımız için sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma