Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Arkadaşıma (Başkasına) Kredi Çektim Ödemiyor

Arkadaşıma (Başkasına) Kredi Çektim Ödemiyor

Aydin Duran Aydin Duran -
1389 0

Finansal sorunlardan bir diğeri de başkası adına kredi çektim ödemiyor soruları ile başlamaktadır. Çok sevdiğiniz, değer verdiğiniz kişilere banka borcu için kefil olduktan sonra asıl borçlu borcunu ödemekten kaçınabilir. Finansal açıdan başına gelen olumsuz nedenler borçların ödenemiyor olmasına neden olabilmektedir. Bu anlamda kefil olarak asıl borçlu muamelesi söz konusu olmaktadır.

Çok yakın dostumuz olmasına rağmen ihtiyacı olduğu durumda siz kefil olarak maddi açıdan destek olduğunuz arkadaşınıza kefil oldunuz ve arkadaşınız da bu borcunu ödemekten kaçınıyor. Yada hiç ödeme yapmıyor. Burada güven duyarak kefil olduğunuz kişi bu aşamadan sonra bütün güveninizi yerle bir ediyor ki konu kefillik olunca birden fazla düşünmek en doğrusu. Çünkü maddi olarak para ve borç ilişkisi araya girdiğinde durumlar çok daha farklı oluşuyor. Diğer taraftan arkadaşına kredi çekenlerde bulunuyor ki bu anlamda arkadaşı krediyi ödemekten kaçınıyor. Bu durumda sorumuz başkası için kredi çektim ödemiyor ne yapmalıyım? Oluyor.

Başkası Adına Kredi Çektim Ödemiyor.

Öncelikli olarak belirtmek istediğim krediyi çekmiş olduğunuz o başka kişi kendisi neden bankalardan kredi çekmiyor? Bu aşamada muhtemelen kişinin kredi notu düşüktür ve en çok ihtimal bankalardan kredi yasaklısı konumundadır. Burada bu kişinin neden yasaklı olduğunu öncelikli olarak sorgulamanız gerekir. Yasaklı olmanın tek sebebi vardır bankalardan aldığı borçları ödememiş olmasıdır. Burada bankalar bu kişiye güvenmiyorsa her ne kadar yakın bir arkadaşımız dostumuz olsa da bizlerde güvenemeyiz. Kredi sicilim bozuk kredi çekmek istiyorum diyen dostunuza siz zamanında kredi çekerek yardımcı olabilirsiniz ancak bu kişi krediyi ödemekten kaçındığı zaman tüm borç sizin hanenize yazılıyor. Bu anlamda sizler başkasına kredi çekmeden önce mutlaka bu durumu defalarca düşünmelisiniz ve sonradan pişman olacağınız bir karmaşanın içine girmekten kaçınmalısınız.

Bir Başkası Adına Kredi Çekmenin Hükmü

Başkasına kredi çektiniz ve ödemedi. Bu durumda sizlerin yasal olarak bir dayanağınız olmaz ki bu durumda yasal yollara başvurun. Siz bu aşamada dolandırılmış oluyorsunuz ancak burada tüm borç yetkisi sizde olduğu için hakkınızı da arayamaz durumuna geliyorsunuz. Tüm karşılaşacaklarınızı dikkate alarak yinede arkadaşınız ya da dostunuza kredi çekmişseniz bu borcun ödemesini yapmak zorundasınız. Her ne kadar bankaya sizler başkası adına çektiğinizi belirtseniz de banka kimseyi tanımaz ve protokole imza atan asıl borçludan ve kefil varsa kefilden borcun ödenmesini isteyecektir. Bundan sonrası ise yasal süreç, icra ve haciz gibi adımları getirir ve yine mağdur olan siz olursunuz.

Başkası Adına Kredi Çektim Ödemiyor Ne Yapabilirim?
Başkası Adına Kredi Çektim Ödemiyor Ne Yapabilirim?

Krediyi Başkasına Çektiğinizin Dayanak Belgeleri Delilleri

Kredi alımlarını başkası için yapmanız halinde sizleri yasalar karşısında haklı çıkaracak elinizde delil ve dayanaklarınız olmalıdır. Söz konusu kredi için aranızda geçen yazılı mesajlaşmalar önemli olabilir. Bu durumla karşılaşma ihtimaline karşı özellikle çekmiş olduğunuz krediyi arkadaşınıza nakit olarak vermeyin. Burada kişinin hesabına havale veya eft para gönderimi yapmanız büyük bir dayanağınız olacaktır. Sorunlu bir kişi için bankalara borçlanıyorsanız burada aranızda yazılı bir sözleşme yapabilirsiniz. Hatta bu sözleşmenin geçerliliğinin olması için Noter tastikli olarak karşılıklı yapılmasının faydası sizleri maddi açıdan kurtaracak yöndedir. Sizler her ne kadar bankaya olan borcu ödemek zorunda kalsanız da yasalar karşısında ilerleyen süreçte paranızı alabilmek için bu tür onaylı sözleşmeler önem arz eder. Alacak ve verecekler ile borçlanmalar karşısında haklarınızı daha iyi bilmek adına Borçlar Kanununun incelenmesi önemli bir etken.

Başkası adına çektiğiniz kredinin aylık ödemeleri için kişi size eğer banka tarafından eft ve havale yöntemiyle para göndermişse bu gönderimlerde borçlu olduğuna dair dayanak olarak adli makamlara sunabileceğiniz önemli bir belge niteliği taşır.

Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor Kanunen Ne Yapabilirim?

Başkasına kredi çekivermişseniz burada tüm dayanak belgeleriniz mevcutsa mutlaka bir hukuk bürosundan destek alınarak icra takibi açmanız önerilebilir. Bu icraya kişi itiraz etmesi halinde de dava açılması gerekir. Hukuk zemininde yapılan talepleriniz haklılığınız doğrultusunda karar verilebilir ve durumda da bu kişiden alacağınız tahsil etme hakkına sahip olmuş olursunuz. Fakat yine söz konusu kredinin ödemelerini sizin yapmanız kaçınılmaz bir husus. Unutmamanız gereken bir diğer hususta açılan dava ile kararın bağlanması arasında uzun bir süre geçebileceği. Bu süre ile mağduriyetinizin önüne geçmek adına asıl borçlu ile sulh olunması alternatifleriniz arasında olmalıdır.

Başkası Adına Kredi Çekmenin Cezası

Burada ceza tabirini kullanmak yanlış olabilir. Borçlu ile sizin aranızda çekilen kredi için herhangi bir yazılı sözleşmeniz yoksa, başkası adına kredi çektiğinizi kanıtlayamıyorsanız, bu kişiden alacağınızın dayanağı yoksa sizin bankadan alınan paranın ödenmesini yapmanız ve sonrasında da alacağınızı alamayacağınız anlamına gelmektedir. Yasalar nezdinde sizler krediyi çektiğiniz için borçlu konumunda olan da siz olursunuz.

Teknik olarak bakıldığında başkasına kredi çekmek sizleri zor durumda bırakabilir, maddi ve manevi açıdan mağdur edebilir, daha sonraki dönemde size kredi gerektiğinde bu ürünü alamayabilir, hatta sizde krediyi ödeyemiyorsanız kredi yasaklısı konumuna gelebilirsiniz. Ayrıca ödenemeyen borçlardan dolayı haciz gelmesi de söz konusu olabilir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma