Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Banka Hesabıma bloke Konuldu Nasıl Kaldırırım?

Banka Hesabıma bloke Konuldu Nasıl Kaldırırım?

Aydin Duran Aydin Duran -
321 0

Bankada bulunan hesabınıza bloke konulması sonrasında kişi bu bloke ile para çekimi yapamaz, ödemelerini gerçekleştiremez. Yani banka sizin paranıza el koymuş durumda diyebiliriz. Bloke konulmasında ise en önemli sebep borçlarınızdır ve özellikle hesabınızın olduğu bankaya olan kredi kredi kartı borçlarınızdır. Bu aşamada kişi de parasını kullanabilmek adına hesap bloke kaldırma işlemi neden konur? Nasıl kaldırılır? Ne zaman kalkar gibi soruları sorar.

Hesaba Neden Bloke Konulur?

Öncelikli olarak hesabınıza bloke neden konulur? Bu sorunun yanıtını aramanız önemli. Bu aşamada internet bankacılığından ya da ATM den bu sorunun cevabını alamayabilirsiniz. Burada sorunun ana nedenini öğrenmeniz için bankanızın Müşteri Hizmetleri numarasını aramanız yeterli olur. Ancak siz illa banka şubesi derseniz de bu aşamada bankanıza gidebilirsiniz. Size buradan gerekli bilgiler verilecektir. Bu bilgiler ışığında sorunu ortadan kaldırmanız sizin de blokenizin ortadan kalkmasına neden olur.

Bilmeniz gereken önemli husus ise bloke konulmasının ana nedeninin sizin bankaya olan borcunuz yada başka firma yada kişilere olan borçlardan dolayı hesabınıza icra gelmesi yada bloke konulması olarak açıklanabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına borçlarınızı ödemeniz ve yasal olmayan banka para transferlerinden uzak durmanız gerekecektir. Finansal sorunlar borçlar ile katlanan büyük problemleri beraberinde getirmektedir.

Banka Hesabına Bloke Neden Konur?

Hesabınıza olan bloke söz konusu borcun ödenmesi sonrasında otomatik olarak kalkar. Bunun için ayrıca bir  işlem yapmanıza gerek kalmaz. Ancak alacaklı konum banka dışında bir kişi veya kuruluştan geliyorsa buradan borcun ödendiğine dair bir dayanak belgenin bankaya ulaşması gerekir. Bu belge ile de hesabınıza konulan bloke kaldırılmış olur.

Şifreniz Ele Geçirilmesi Halinde Bloke Konulması

Hesabınıza bloke konulmasının bir nedeni de yetki dışında kişilerin bankacılık şifreniz ile işlem yapması halinde bankanın hesabı kapatmasıdır. Geçici olarak hiçbir işlem yapılmasına olanak verilmez. Bu durumda müşteri hizmetlerini arayarak söz konusu kartınız, şifreleriniz gibi hususların iptali ile gerekli güvenlik adımları sonrasında blokeniz kalkar ve hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yanlış Hesaba Gelen Paranın Bloke Konulması

Çok oluşan meydana gelen bir durum olmasa  da yanlış hesaba gelen paranın bloke konulması da söz konusu olabilir. Bu durumun oluşması için yasal bir karar alınması gerekir. Bu süreçte bloke konulmasına karar verilmişse asıl karar çıkana kadar hesaptaki para bloke halinde kalır. Bu durumda yargı kararı ile hak edilmesi halinde yanlış hesaba gelen para sahibine iade edilir. Ancak aksi takdirde bloke kalkar ve hesabınızdaki bloke tutarı kadar parayı kullanabilir hale gelirsiniz.

Bankaya olan kredi kartları veya kredi borcunuz varsa hesabınızdaki tutar otomatik olarak bu borçlara çekilir. Ancak burada borca yetecek kadar para olmaması halinde hesaba bloke konulur ve kalan tutar kadar eksi bakiyeyi hesabınızda görürsünüz. Bu durumda söz konusu borcun tamamı ödenene kadar bloke kalır ve kaldırılması söz konusu olmaz.

Başka Banka Borcuna Hesabıma Bloke Konulur mu?

Farklı bankalar nezdinde hesabınız ve bunlara bağlı olarak ta borçlarınız olabilir. Örneğin A bankası alacağından dolayı B bankasındaki hesabınıza bloke koyamaz. Bu işlemi gerçekleştirebilmesi için İcra Müdürlükleri aracılığıyla yasal takip süreci başlatması gerekir. Bu süreç ile sizin borcunuzu ödemede imtina etmeniz halinde banka da doğal olarak alacağı icra yoluyla tahsil eder. Yani burada hesabınızdaki para el koyar. Buna rağmen yine bloke söz konusu olmaz.

Banka Hesabıma bloke konuldu. Nasıl Kaldırırım?
Banka Hesabıma bloke konuldu. Nasıl Kaldırırım?

Hesaptaki Bloke Kaç Günde Kalkar?

Aslında borçtan dolayı oluşan blokenin kaldırılması borcun ödenmesi ile otomatik olarak kalkacaktır. Burada sistemsel bir durumdan bahsetmek mümkün. Bunun yanında borcunuzun tutarı da blokeye etki eder. Yani sizin borcunuz 10 bin liraysa bu tutara bloke konur. Hesabınızda 15 bin lira varsa burada 5 bin liranızı halen kullanabilir halde olursunuz. Ancak teknik bir sorun olması halinde borcun ödenmesi ile birlikte ilk iş günü sizin hesabınızdaki bloke kaldırılmış olur. Bunun için fiziken bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Ancak işleminizi hızlandırmak için banka şubesini ziyaret etmek zorunda kalabilirsiniz.

Bloke Olan Hesaptan Para Çekilir mi?

Burada hesabınızdaki bloke borç tutarı kadar olacaktır. Yani borç tutarının üzerinde bir paranız hesabınızda varsa bu paranızı çekebilirsiniz. Ancak bloke konulmasında yasal bir süreç varsa ve burada rakam bulunmuyorsa bu yasal sürecin sonlanması beklenecektir. Bu aşamada da bloke olan hesaptan para çekmeniz mümkün olmaz.

Banka Hesabıma bloke konuldu. Nasıl Kaldırırım?

Vergi Borcundan Hesaba Bloke Konulması

Gerçek kişilerin idari yaptırım kararlarına haciz konulması söz konusu değil. Ancak vergi borçlarından dolayı kişi ve kurumların hesabına vergi dairelerince bloke konulabilir. Bu aşamada da blokenin kaldırılmasında ilgili vergi dairesine olan borcun tamamının ödenmesi ve bu borcun ifa edildiğine dair belgenin ilgili banka şubesine sunulması gerecektir. Bu belge ile birlikte hesabınızdan da bloke kaldırılmış olur.

Kısaca değinecek olursak; sizin bankanızdaki hesabınıza bloke konulmasındaki ana neden olan sorunun ortadan kalkması, borcun ödenmesi halinde bloke kaldırılmış olur. Bloke ve benzeri hususlarda sorularınızı lütfen aşağıdaki yorumlar bölümüne yazın.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma