Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bireysel Emeklilik Getiri Hesaplama Nasıl Olur?

Bireysel Emeklilik Getiri Hesaplama Nasıl Olur?

Sonsatir Sonsatir -
187 0

Bireysel emeklilik sistemi, son yılların en kazançlı yatırım araçlarından biri olarak kabul edilir. Bu sistemin getirileri, bireylerin seçim yapma konusunda daha az tereddüt duymalarını sağlamıştır. İnsanlar, yatırım kararı alırken genelde kararsız olurlar ve uzun araştırmalar sonucunda yatırım yapmak isterler. Bireylerin bu düşüncesinin en temel nedeni de ekonomik faaliyetlerin yaşamın en önemli parçası olmasındandır. Bireyler, yıllarca çalışarak elde ettikleri parayı yatırıma yönlendirirken ister istemez tereddüt içerisinde olabilirler; bu da seçim yapma konusunda kararsız kalmalarına neden olmaktadır. Bireysel emeklilik getirileri, işte bu evrede çok büyük önem arz etmektedir; çünkü yatırımcıların büyük bir kısmı, bireysel emeklilik getirileri sayesinde bu uygulamayı kullanmaktadırlar.

Bireysel emeklilik sisteminin en büyük getirilerinden birisi hiç kuşku yok ki sunduğu emeklilik sistemidir. Normal şartlarda çalışmayan bireylere emeklilik hakkı tanıyan bireysel emeklilik sistemi, bu yönüyle diğer yatırım araçlarından çok farklı bir noktaya taşınmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi, sadece bu getirisiyle bile milyonlarca bireyin gönlünü kazanmayı başarmıştır. Bireysel emeklilik sistemi ortaya çıkmadan önce çalışmayan bireylerin böyle bir hak elde etme olasılığı % 0 olarak görülmekteydi. İşte bu tür bireysel emeklilik getirileri, insanların seçim yapma şansını yükseltmekte ve onları bireysel emekliliğe yönlendirmektedir. Emeklilik hakkı elde etmek isteyen milyonlarca vatandaşımız, gelirini bireysel emeklilik sistemi üzerinden yatırıma dönüştürmektedir; bu da işin ne kadar ciddi boyutta olduğunun en net göstergesidir.

Bireysel emeklilik sistemi üzerinden yatırım yaptığınızda firmanız sizin adınıza ekonomi fonları satın alacaktır. Alınan bu fonlar değer kazandıkça firmanız da ekonomik olarak ciddi bir gelir elde eder. Bunun sonucunda siz de hem gelir kazanmış olursunuz; hem de emekli olmaya bir adım daha yaklaşmış sayılırsınız. Fon getirileri, bireysel emeklilik getirileri arasında en üst sıralamalarda bulunmaktadır. Yani emeklilik isteğinden sonra fon getirilerinden yararlanmak isteyenlerin bireysel emeklilikte önemli bir paya sahip olduğunu ifade edebiliriz. İnsanların bu sisteme duydukları güvenin altında bireysel emeklilik getirilerinin çok önemli bir payı söz konusudur. Bu getiriler, bireylere ciddi bir güven aşılaması yapmakta ve onları yatırım yapmaya teşvik etmektedir. Olumlu yöndeki bu teşvik, insanlara para ve itibar kazandırmaktadır. Günümüzde en az para kadar önem arz eden itibar, bireysel emeklilik getirileri arasında büyük önem taşır. İnsanlar, bireysel emeklilik sistemine girdiklerinde diğer bireyler tarafından takdir göreceklerini bilirler. Çabaları sonucunda emeklilik hakkı elde edecek olmaları dahi, onlar için ciddi bir getiridir. Bu tür bireysel emeklilik getirileri, maddi boyuttaki bireysel emeklilik getirilerinden bile daha önemlidir.

Bireysel emeklilik kullanıcıları, bireysel emeklilik sistemine katıldıklarında devletten de destek payı alırlar. Devlet katkısı, bireysel emeklilik getirileri arasında maddi açıdan en önemli konuma sahiptir. Devletin bireysel emeklilik yatırımcılarına olan bu katkısı, onlara daha iyi bir gelir kapısı oluşturmaktadır. Zaten bireylerin bireysel emeklilik sistemine giriş sebeplerinin başında da gelir elde etmek gelir. Bu durumda devlet desteğinin bireysel emeklilik getirileri arasında yükselişe geçmesi de gayet doğaldır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma